Підземний світ Одеси: Фоторепортаж про катакомби міста, або як воно, гуляти на глибині у вісім поверхів

Темрява, автентичність та інші причини обрати прогулянку під землею

ZIK
ZIK

Українське інтернет-видання

Одеські катакомби Фото з відкритих джерел

Одеса – одне з найвідоміших міст України. Саме тут розташований порт та є чимало пам’яток архітектури. Затишні вулички, ресторани та кафе щороку приваблюють сотні туристів звідусіль. Що там уже говорити про берег Чорного моря.

Та це точно не все, що можна побачити тут. У місті є ще одна особлива пам’ятка – і вона розташована під землею. Її назва – Одеські катакомби. Що це за місце, як туди потрапити, чи варто взагалі та чого очікувати від такої подорожі, читайте далі у нашому матеріалі.

Що таке Одеські катакомби

Це мережа лабіринтів і підземних ходів під Одесою довжиною близько у 2,5-3 тисячі кілометрів. Більшість катакомб – це каменярні, де раніше видобували будівельне каміння – понтичний вапняк. У народі його називають ракушняком. Саме з нього звели велику кількість споруд у місті. Чимало з них ви зможете побачити, гуляючи історичною частиною міста – Молдаванкою.

Шахти, де видобували ракушняк під Одесою

Фото з відкритих джерел

Інтенсивне будівництво відбувалося у 30-х роках ХІХ століття. Спочатку вапняк видобували на схилах балок. Потім цей процес набув промислових масштабів. Видобували ракушняк шахтним способом за допомогою спеціальних англійських пилок. Уже наприкінці ХХ століття катакомби стали причиною погіршення інженерно-геологічної обстановки. У цей період відбулося понад 100 провалів на території 40% Одеси.

Вказівники у катакомбах Фото з відкритих джерел

Новини за темою: Таємні подвір’я, море та архітектура: Що робити туристам в Одесі та які пам’ятки варто побачити

Досліджувати катакомби почав у 1846 році палеонтолог О. Нордман. Пізніше було декілька експедицій. Крім того, створили декілька спелеологічних клубів. Один із найвідоміших – "Пошук". Після експедицій стало відомо, що у систему катакомб входять порожнини природного походження теж – карстові та дилатансійні печери. Усе це можна побачити на глибині від 4 до 35-ти метрів. Наостанок, саме у цих лабіринтах розгортали свою діяльність диверсійні групи на початку Другої світової війни.

Знайдені речі солдатів у катакомбах Фото з відкритих джерел

Як потрапити в підземну мережу та скільки це коштує

Якщо ви хоча б раз чули про катакомби, то, напевно, думали, чи можна сюди зайти безплатно. Відповідь – ні. На території Одеси більшість наземних входів до мережі закрили ще у ХХ столітті. Якщо ви хочете потрапити під місто та вийти звідти цілими і неушкодженими, варто брати офіційні екскурсії. Найпопулярніший спосіб побачити підземне місто – відвідати катакомби у мережі музеїв "Таємниці підземної Одеси". Вартість двохгодинної екскурсії становитиме 250 грн

Вхід у Одеські катакомби Фото з відкритих джерел

Домовлятися про все варто заздалегідь – хоча б за один день. Інакше – ніяк. Варто зазначити, що за містом є чимало відкритих входів у катакомби. Утім, після питання чи можна туди спускатись, наш гід іронічно відповів: "Так, але спочатку варто написати заповіт". Це означає, що такий вид туризму досить небезпечний. Тому не варто ризикувати життям. Якщо ви хочете досліджувати катакомби, обирайте екскурсії: групові або індивідуальні.

Коридори сховища під містом Фото з відкритих джерел

Новини за темою: Траса Київ – Одеса: Дорога крізь лимани, музеї мотоциклів і пам’ятки війни

Початок екскурсії – шляхами ядерних сховищ і партизанської слави

Якщо ви вирішили відвідати музей, то варто визначитися з часом. Зазвичай організатори починають екскурсії о 10-й ранку. Потім вони відбуваються кожні 2-3 години у групах до 20-ти осіб. Є три локації входу. Основна розташована на 2-му Розумовському провулку, 3-б. Саме тут і почалося наше знайомство з підземним світом Одеси.

Приходити сюди варто у кросівках та зручному одязі. Не забувайте і кофту, адже в тунелях прохолодно. Спочатку вас відмітять, а потім видадуть каски та ліхтарі. Далі потрібно прослухати невеликий інструктаж. З важливого – не чіпати усе підряд, швидко робити фото та просто не відставати.

Інструктаж перед входом у катакомби Одеси Фото з відкритих джерел

За декілька хвилин уся група спускається на глибину близько 25-30 метрів. Це висота звичайної восьмиповерхівки. Сходи слизькі, тому варто бути уважними. Невеличка прогулянка вниз – і ви у Одеських катакомбах.

Перша зупинка на маршруті – сховище 56 442. Наш гід трішки розповідає про його історію. Найцікавіше з усього – колишня здатність бункера захищати людей у випадку ядерної війни. Можна побачити старовинні пости солдат, різні кімнати та не лише це.

Вхід у сховище 56442 Фото з відкритих джерел

Не менш цікавими є старі бомби, знахідки зброї тощо.

Знахідки зброї на глибині близько 25-30 метрів під Одесою Фото з відкритих джерел

Під час прогулянки варто звертати увагу і на коридори. Їх цікаво розглядати. Особливо захоплюють старі труби, якими у випадку ядерної війни мали б подавати кисень у сховище. Сьогодні вони вже не працюють.

Одеські катакомби Фото з відкритих джерел

Ще декілька хвилин пішки моторошними коридорами і ви потрапите в шахти. Тут можна побачити поклади ракушняка. Крім того, на цій ділянці вам будуть розповідати про засновників міста. А на стінах будуть офіційні документи та накази. У них відображено, як саме і де починали видобувати вапняк.

Одеські катакомби - шахти, де видобували ракушняк Фото з відкритих джерел

Після невеликого історичного екскурсу, потрібно далі йти катакомбами. П’ять хвилин – і ви зможете потрапити в мінізал. У ньому відображена частина кримінальної Одеси. Зокрема, тут ви побачите справжню "бандитську малину" - збори авторитетів, де раніше обговорювали важливі справи та планували наступні злочини. Буде цікаво слухати, як навчали дітей кишеньковим злочинам та обкрадали на головній вулиці міста Дерибасівській та чимало іншого.

"Бандитська малина" Фото з відкритих джерел

На маршруті також буде нагода поглянути на невеличкий музей пляшок початку XVIII – кінця ХХ століття.

Музей пляшок під Одесою Фото з відкритих джерел

Найцікавіша частина далі. Вона присвячена партизанському руху в Одесі. Тут можна дізнатися чимало нового. Досить цікавими будуть історії про радянські диверсійні групи на початку Другої світової війни та їхню діяльність у катакомбах.

У одній із таких був Олександр Широков. Разом із іншими бійцями він спустився в катакомби. Утім, на поверхні групу зрадили. Ніхто не вийшов на зв'язок. Виявилося, що румунсько-німецькі війська дізналися про бійців під землею та просто засипали усі можливі виходи. 

Стіна-меморіал солдатам Фото з відкритих джерел

За словами гіда, командир групи розстріляв чимало осіб, які хотіли очистити єдиний шлях нагору. Потім його теж убили. Ніхто не вижив. У 1941-1942 роках доля усіх диверсійних груп була схожою і трагічною. Власне Олександр провів більше року в катакомбах. Та партизанський рух наприкінці війни під землею дозволив швидко звільнити місто. 

Наостанок, тут можна побачити меморіали солдатам, яких знаходять у катакомбах під час розкопок. За словами гіда, особистість встановлюють лише в одного бійця на 100-200 знайдених.

Один із солдатів, чию особистість змогли встановити Фото з відкритих джерел

Печери та підземні озера 

Друга частина екскурсії була не менш цікавою. На цьому шляху вже не трапляється зброя чи музеї. Далі лише природні пам’ятки. Щоб побачити усе, довелося спустися трішки глибше. Саме там були розташовані невеликі озера з кришталево чистою водою. Йти там потрібно обережно, адже запросто можна потрапити у воду.

Підземні джерела води в Одеських катакомбах Фото з відкритих джерел

Навіть на такій глибині у ній трапляються живі організми. У деяких джерелах мешкає особливий вид риби, яка може жити у темряві. На одній із зупинок можна було побачити рештки тварин. У печери природного походження доступу не було.

Рештки тварин із розкопок Фото з відкритих джерел

Загалом, увесь шлях довжиною близько 2 км тривав 2 години 15 хвилин. Також була можливість зігрітися чаєм і міцними напоями – безкоштовно.

Відпочинок у катакомбах Одеси Фото з відкритих джерел

Маршрут закінчився там, де і починався. Віддавши ліхтарики, можна зігрітись на сонці.

Оригінал - на сайті zikua.tv.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.