П'ять убивць рейтингу президента: Що може знищити Зеленського вже до кінця 2021 року

Ружинський Віктор
Ружинський Віктор

Політолог

Зеленський за два роки встиг стати ізгоєм для країни УП

Те, що завищені очікування від Володимира Зеленського неминуче обернуться розчаруванням, було зрозуміло ще на початку 2019 року. Але через два роки роботи глави держави його рейтинг обвалився навіть швидшими темпами, ніж передбачалося. За даними опитування групи "Рейтинг" від 5 травня, якби вибори президента пройшли зараз, за Зеленського проголосували б усього 23,4% українців.

Тобто кількість прихильників президента скоротилася в три рази. А незабаром і така цифра може стати для президента недосяжною. Навіть сам Володимир Зеленський це розуміє: він заявляв, що 2021 рік для нього буде навіть складніший, ніж 2020-й.

Розповідаємо про 5 головних проблем, які можуть добити рейтинг президента в році, що наступив.

Провал боротьби з коронавірусом

Публікація дорожньої карти вакцинації українців від коронавірусу розвіяла останні надії на те, що масова вакцинація все ж може відбутися в 2021 році. Цього року на вакцину зможуть розраховувати лише медики, які працюють з коронавірусними хворими, і військові в ООС. Потім вакцинувати будуть літніх людей, інших медиків, чиновників. Черга працездатних громадян настане... невідомо коли. Вакцин просто немає. Влада поки годує українців обіцянками.

"У масову вакцинацію вже в лютому 2021 року я слабо вірю. Швидше за все, вона буде розтягнута в часі як мінімум до кінця року, а як максимум - до кінця 2022-го. Таким чином, українці ризикують стати заручниками ситуації", - розповіла 112.ua президент асоціації медичного туризму Віолетта Янишевська.

Українці виявляються обмежені в правах бути здоровими, хоча на даний момент не відомо навіть, скільки всього вакцин необхідно Україні. І в Кабміні це прямо підтверджують.

З урахуванням того, на якому етапі знаходяться закупівлі вакцини, стає очевидно, що протягом року охопити вакциною половину населення України, як це планує уряд, не вдасться. Виходячи з обсягу закупівлі Sinovac і тієї кількості вакцин, які ми повинні отримати за програмою COVAX, ми зможемо провакцинувати всього 9 мільйонів осіб. При цьому від забезпечення "Супутником V" Зеленський відмовляється, штовхаючи українців на поїздку в РФ, де вакцина набагато доступніша.

Крім того, гостро стоїть і питання безпеки тих вакцин, які пропонує українцям Зеленський. Наприклад, він називає Sinovac "надійною вакциною для життя", хоча тести в Бразилії показали лише 60% її надійності.

Вакцинний когнітивний дисонанс і неефективні карантинні обмеження, які час від часу впроваджує команда Зеленського в Кабміні не дивлячись на відсутність достовірних даних про захворюваність населення, а також – профанація забезпечення клінік необхідним обладнанням неминуче спровокують в 2021 році хвилю розчарування в українському президенті.

Продовження бойових дій на Донбасі

План Зеленського щодо врегулювання конфлікту на Донбасі швидше мертвий, ніж живий. Переговори з Росією щодо Донбасу зайшли в глухий кут. Їх просто немає. Колишні домовленості про закріплення в українському законодавстві особливого порядку місцевого самоврядування окремих районів Донецької та Луганської областей, а також про включення в законодавство "формули Штайнмайера" командою Зеленського ігноруються.

У грудні Верховна Рада продовжила дію закону України про особливий порядок місцевого самоврядування на Донбасі до кінця 2021 року, але в ньому так і не зафіксували особливий статус окремих районів Донецької та Луганської областей. Київ продовжує наполягати на тому, щоб вибори провели тільки після передачі Україні контролю над російсько-українським кордоном, незважаючи на те, що Мінські угоди передбачають зворотний порядок дій.

Ситуація, фактично, заморожена. З коментарів Зеленського з цього питання випливає, що надалі нам не варто чекати ніяких зрушень, крім, хіба що, спроб Києва змінити Мінські угоди. А на це, в свою чергу, не піде Росія. Ну а якийсь план "Б", про який згадував Зеленський у грудні, на думку експертів, означає силовий сценарій. Очевидно, що цей варіант вирішення проблеми не приведе нас до миру.

Тому для України мир на сході в 2021 році залишається недосяжним при наявній політиці.

Анонсований Україною новий обмін полоненими з "ДНР" і "ЛНР" так і не був проведений. Зеленський навіть заблокував передачу чотирьох українок з ОРДЛО. Тільки тому, що тамтешня влада мала намір передати їх Києву через Віктора Медведчука.

Представники ОРДЛО також кажуть, що звільнені Україною особи моментально потрапляють у міжнародний розшук і повторно затримуються. Також вони вказують на численні невиконання домовленостей українською стороною. Поки нічого не дає нам можливості вважати, що в 2021 році підходи зміняться.

Договорняки з Порошенком

Не дивно, що передвиборче гасло партії президента "Весна прийде - саджати будемо" вже давно викликає у них сміх, а то й зовсім – роздратування. У вкрай гострому для суспільства питанні корупції за час президентства Зеленського значних зрушень так і не було. Генпрокурор Ірина Венедіктова розповідає, що минулого року до судів направили майже на 40% більше кримінальних проваджень з обвинувальними актами. Однак статистику засуджених через корупцію вона не наводить. За два роки гучних кейсів посадок корупціонерів, які здійснюють розкрадання в особливо великому розмірі, ми так і не побачили.

Більш того, Венедіктова не соромлячись заявляє, що корупція в 2020 році принесла країні у вісім разів більше збитків, ніж в 2019 році, - 278 млн грн. При цьому потрібно розуміти, що ця цифра не відображає реальності.

Чи буде генпрокурор відправлена у відставку – питання, яке знову і знову виникає на порядку денному. Але насправді це не настільки важливо, адже ефективність боротьби з корупцією залежить не тільки від неї. Необхідна повноцінна реформа правоохоронної системи, яку від президента ми поки так і не дочекалися.

Експерти стверджують, що на зміну ситуації немає особисто волі Зеленського. На це, на їхню думку, вказують систематичні "договорняки" президента з Петром Порошенком, який все ще не був засуджений у жодній відкритій проти нього кримінальній справі.

Так що висока ймовірність, що в 2021 заломлення тренда ми не побачимо, і питання боротьби з корупцією знову буде підвішене в повітрі. При цьому цього разу імітація Зеленським "режиму Лукашенка" вже навряд чи йому допоможе.

Команда злодіїв і шахраїв

Не секрет, що рейтинг Зеленського підривають неефективні чиновники. Президент говорив, що склад Кабміну буде змінюватися до тих пір, поки "біля керма" не стануть професійні міністри. Також в експертному середовищі звучали припущення про дострокові вибори до Верховної Ради. В інтересах підтримки рейтингу Зеленського - змінити команду в обох інстанціях.

Але якщо Кабмін він може і змінити, то дострокові вибори у Верховній Раді – це палиця про два кінці. З одного боку, відсутність цих виборів загрожує ще більшою втратою рейтингу, адже "Слугу народу" неминуче асоціюють з президентом. З іншого боку, якщо він їх проведе, монобільшості йому більше не бачити.

Якби дострокові вибори відбулися зараз, партія "Слуга народу", за даними травневого опитування соціологічної групи "Рейтинг", зібрала б усього 18,7% підтримки.

Багато з обіцяного Зеленським пакету законопроектів благополучно перекочувало з 2019 в 2021 рік. Це і ініціатива про всеукраїнський референдум, про легалізацію медичного канабісу, про дозвіл на вогнепальну зброю.

Хоча в команді напружені до краю протиріччя, про які не говорив тільки ледачий, і депутати голосують все менш злагоджено, президентові набагато простіше користуватися одностайністю тих 200 з гаком депутатів, які ще підкоряються всім вказівкам від партії, і додати собі балів виконанням старих обіцянок.

Але, хай там як, дистанціюватися від "слуг" в Зеленського не вийде, і всі "косяки", які вони будуть здійснювати в 2021 році, будуть неминуче позначатися на його рейтингу.

Високі тарифи і нажива на зубожінні народу

Питання тарифів і забезпечення громадян – звичайно, суто юридично, не в сфері відповідальності Зеленського. Але він, ще будучи кандидатом у президенти, взяв на себе відповідальність за зростання добробуту українців, а також – неодноразово підтверджував свою соціальну позицію під час введення карантинних обмежень.

Однак суттєвої підтримки на карантині громадяни так і не дочекалися. Крім кредитів під 5-7-9%, якими зуміли скористатися лише 0,005% підприємців, були впроваджені тільки кредитна відстрочка і мізерна допомога по безробіттю. Реального працевлаштування "Велике будівництво" не дало, мораторій на перевірки бізнесу працював лише частково. Економічні експерти припускають, що в 2021 році навіть ця допомога буде урізана.

Зеленський активно піариться на зростанні мінімальної зарплати до реального прожиткового мінімуму. Однак більшість виборців розуміє, що мінімальна зарплата суттєво не впливає на добробут українців. Обсяг середньої зарплати вона вгору не підтягне, а тільки збільшить податки.

При цьому закладений у бюджет прожитковий мінімум приблизно в два рази менше реального прожиткового мінімуму, що вже саме по собі парадоксально. А адже саме до цього показника прив'язані всі соцвиплати. Так що рости в 2021 році вони будуть лише інфляційно.

Натомість тарифи на газ і його доставку, а також - електрику, зросли суттєво. І ще зростуть - влада скасувала газове ПСО і тепер платіжки на опалення в наступному опалювальному сезоні будуть космічними. На субсидії при цьому надії немає. У держбюджеті на 2021 рік їхній обсяг урізали. Мало того, МВФ ставить умовою для отримання чергового траншу ще й скорочення на 2022 рік. Зеленський же, як ми пам'ятаємо, проти МВФ виступав лише в серіалі "Слуга народу", а як тільки став президентом – завжди йшов на поводу у кредиторів. Малоймовірно, що і тепер він змінить свою політику.

Крім цього, в Раді також слухатиметься законопроект, який дозволить конфіскувати житло за борги по ЖКГ. Так що вже незабаром можна очікувати нову хвилю протестів, які істотно підсічуть рейтинг президента – якщо він, звичайно, вчасно не спохопиться і не піде на чергові комунальні "напівзаходи".

***

А якщо "хліба" не буде, ставку в підтримці рейтингу президента роблять на "видовища". Зокрема, Зеленський розповів про масштабні плани на святкування Незалежності України.

"Йде символічний рік - 30-річчя нашої незалежності, це підйом духу, є чим пишатися. Вважаю, що ми зробимо велике свято, у нас багато ідей. Думаю, що приїде багато іноземних лідерів, які поважають Україну", - повідомив Зеленський.

Крім того, від своїх провалів Зеленський відволікає українців політичним переслідуванням Віктора Медведчука. Боротьба з політичними конкурентами у Зеленського йде всіма способами - навіть незаконними.

Це ще більше доводить, що в умовах повної політичної імпотенції Зеленський перетвориться на "англійську королеву", і авторитарні замашки тут мало допоможуть. Але миритися з цим українці не стануть. Обурення від обману очікувань накопичується і перетворюється на бомбу уповільненої дії, яка неминуче "рвоне" ще до кінця 2021 року.

Віктор Ружинський

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.