Пекер проти Ердогана: Як кримінальний авторитет розриває медіапростір Туреччини

Ілія Куса
Ілія Куса

Експерт з питань міжнародної політики та Близького Сходу Українського інституту майбутнього

Турецький кримінальний авторитет Седат Пекер Фото з відкритих джерел

В Туреччині відбуваються дуже цікаві речі. Місцевий кримінальний авторитет оголосив медіавійну оточенню президента Реджепа Ердогана і щотижня в своєму блозі розповідає всякі неприємні інсайдерські історії.

Про це пише Ілія Куса на своїй сторінці в Facebook.

Вже 3 тижні спостерігаю за цим протистоянням. Кожне відео має ефект окремої інформаційної бомби і набирає від 5 до 8 мільйонів переглядів на Youtube в Туреччині. Останнє відео - сьоме - за 12 годин набрало 6,7 млн переглядів.

Седат Пекер - олігарх, бізнесмен і кримінальний авторитет, який, за чутками, пов'язаний з наркотрафіком і торгівлею зброєю, що має зв'язки на самому "верху", особливо з турецькими націоналістами з MHP. Коротше, він той, кого прийнято називати "глибинною державою".

Певний час тому щось сталося між ним і оточенням президента Туреччини. Пекер утік із країни, в його маєтку в Стамбулі пройшли обшуки, а сам він, розлючений і роздратований, вийшов онлайн і почав записувати "відосікі" про те, хто що собою являє серед нинішніх еліт.

Перші удари Пекер здійснив по Мехмету Агару - колишньому главі поліції, який в "лихі 1990-ті" підім'яв під себе жандармерію і МВС, і відтоді, як кажуть, досі має вплив на цю структуру.

Новини за темою: Навіщо Зеленський зустрічався з Ердоганом?

Пекер розповідав про те, як Агар нібито стояв за віджаттям порту в Бодрумі у мільярдера Мубаріза Мансімова (якого посадили), котрий у свою чергу купив цей порт за $ 400 млн (а його вартість $ 1 млрд), а продати був змушений за $ 29 млн.

У наступних відео Пекер уже вийшов за межі особистої ворожнечі з Агаром (якого він і звинувачує в "наїзді" на себе), і почав бити по міністру внутрішніх справ Сулейману Сойлу, близькому до Ердогана, звинувачуючи його в тому, що це він "замовив" його Мехмету Агару, і взагалі, Сойлу мітить в президенти, і хоче відсунути Ердогана від влади.

Також він критикував сім'ю Берата Албайрака - зятя Ердогана, які нібито обплутали своїми мережами все навколо, не дають президенту "правдивої інформації", і підминають під себе великий бізнес.

Сьогодні Пекер записав відео, в якому торкнувся колишнього прем'єр-міністра Біналі Йілдирима, натякнувши на зв'язок його сина Еркана з величезною партією наркотиків, які були затримані торік у Колумбії.

Коротше, відео Пекера розривають інформаційний простір Туреччини. Медіа, які майже всі перебувають під контролем влади, уникають цієї теми, хоча вона іноді проривається. Глава МВС Сойлу навіть був змушений дати ціле інтерв'ю, де він виправдовував усе підступами п'ятих колон і гюленістів.

Новини за темою: У передчутті нового "володаря морів": Про перспективні проекти ВМФ Туреччини

Ердоган мовчить. За 3 тижні він жодного разу не торкнувся цієї теми. Це означає, що або він не в курсі (оточення не доносить), або не хоче про це говорити, щоб не ставити Пекера в центр медіауваги, або ж він сам причетний до цих "зливів", і хоче когось збити серед тих, кого не може просто так звільнити, і в кому бачить конкурентів, наприклад того ж Сулеймана Сойлу.

Політична ситуація в Туреччині залишається напруженою. Після останніх виборів країна залишається розколотою. У 2023 році будуть вибори президента, і Ердоган навряд чи переможе на них чесно і прозоро, потрібен буде адмінресурс + відсутність сильних конкурентів.

Одкровення Седата Пекера стали подією року, цілим серіалом, на кожен випуск якого з нетерпінням чекають щотижня.

Взагалі, кумедно, як часто останнім часом люди з "глибинної держави", загнані в кут або ж ті, що прагнуть про себе заявити, використовують сучасні методи комунікації і роблять "камінгаут" через відеоблог.

Точно так само було в Сирії, коли олігарх Рамі Махлюф почав записувати "відосікі" з наїздом на Башара Асада. Було таке і в Йорданії з відео від принца Хамзи, якого звинувачували в спробі держперевороту. В ОАЕ принцеси Латіфа і Шамса, викрадені їхнім батьком, намагалися прорватися в медіапростори через Youtube.

Повертаючись до Туреччини, мені здається, що медійне саморозкриття Седата Пекера вдарить по багатьох зацікавлених особах з найближчого оточення Ердогана і запустить процеси перерозподілу політичного впливу, чого, напевно, і домагаються люди, що стоять за цими інформаційними атаками.

А така кількість величезної інформації з тіньового світу зв'язків між ОЗУ і правлячими силами спершу дезорієнтує маси, а потім її буде використано для точкових ударів по окремих групах впливу, тобто вона запустить війну серед еліт.

Поки що неочевидно, кому це вигідно - самому Ердогану, щоб розчистити електоральне поле до 2023 року (або раніше), або ж його опонентам, які таким чином прагнуть послабити його вплив і прибрати токсичних для себе людей в оточенні президента.

Ілія Куса

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.