Парадокси українського конституціоналізму

Володимир Фесенко
Володимир Фесенко

Політолог, директор Центру політичних досліджень "Пента"

Конституція - найголовніший закон України фото з відкритих джерел

Конституції України - 25 років. Ювілей та нагода поміркувати про особливості нашого конституціоналізму.

Про це пише Володимир Фесенко на своїй сторінці у Facebook.

Але оскільки мені подобаються парадокси (вони приваблюють своєю незвичністю), у тезисах сформулюю парадокси українського конституціоналізму.

Конституція України народжувалася у гострій політичній боротьбі (насамперед між тодішнім президентом Леонідом Кучмою та головою Верховної Ради Олександром Морозом), але стала плодом гнучкого політичного компромісу. Це корисний урок на майбутнє.

Основний Закон України народжувався (готувався) довго - близько чотирьох років, але його ухвалили швидко, хвацько, красиво і майже романтично - протягом однієї ночі. Відтоді у нас прийнято деякі важливі голосування (наприклад щодо бюджету) проводити вночі. Більше шансів на успіх.

Новини за темою: День Конституції - свято її порушників

Перші роки після прийняття Конституцію України хвалили і називали однією з найкращих серед нових європейських конституцій. Але вже через кілька років стали з'являтися пропозиції, а потім і спроби змінити наш недавно народжений Основний Закон.

Зміни Конституції перетворилися на улюблену забаву всіх наших президентів (починаючи з Кучми), та й деяких лідерів опозиції. Ось тільки виявилося, що змінити складно. 300 голосів у парламенті, які необхідні для затвердження конституційних змін, знаходилися рідко, і то, як правило, за особливих обставин.

Але наші політики дуже винахідливі. Вони знайшли спосіб змінювати редакцію Конституції, обходячи складну процедуру конституційних змін. За президентства Віктора Януковича повернулися до колишньої (початкової) редакції Основного Закону через рішення Конституційного Суду. А після втечі Януковича рішенням Верховної Ради повернули ту редакцію Конституції, яка діяла з 2006 р. по 2010 рік. Зауважте, обидва ці способи не прописані у Конституції України.

Особлива пісня - наш Конституційний Суд. Головні та ексклюзивні "вартові" Конституції нерідко насамперед захищали свої власні інтереси або інтереси своїх спонсорів і патронів. Це мистецтво так "тлумачити" Конституцію, як це вигідно конкретним людям. І змінювати начебто нічого не потрібно, головне - правильно "витлумачити". Заодно на цьому можна добре заробити.

Новини за темою: Конституції України – 25 років: Найцікавіше про основний закон країни

У нас модно захоплюватися начебто незмінною Конституцією США (хоча і в неї за 200 з гаком років внесли 27 поправок), але не менш модно обговорювати необхідність написання і затвердження нової Конституції України, а заодно - і самого способу її прийняття.

Вже років 15 (якщо не більше) обговорюють ідею Конституанти - спеціальних зборів, створених (обраних) для підготовки та затвердження нової Конституції України. Цікаво було б подивитися на її роботу. Тут у Верховній Раді не можуть до пуття домовитися про необхідні конституційні зміни. То чому домовляться в Конституанті, яка так само, як і парламент, складатиметься з представників різних політичних сил? Чим більше "претендентів на батьківство" у нової Конституції, тим складніше домовитися. Знаю про це і з власного досвіду. Єдиний спосіб домовитися - наявність загальної небезпеки або спільного ворога (як це сталося в 1996 р.).

Ще один спосіб прийняти нову Конституцію - на всеукраїнському референдумі. Цю ідею теж давно обговорюють, є навіть тлумачення Конституційного Суду з цього приводу. І щось мені підказує, що ми до цієї ідеї можемо повернутися в недалекому майбутньому. Інша справа, чи вдасться її реалізувати на практиці.

Наостанок про головний парадокс нашого конституціоналізму. Всі ми дружно говоримо про необхідність поважати і виконувати Конституцію. А ось на практиці не дуже слідуємо цьому заклику. Передусім я про політиків. Хоча і прості громадяни не проти обійти неприємну норму закону, якщо для цього є можливість і бажання. Що стосується політиків, то ставлення багатьох із них (не будемо узагальнювати) до Конституції продиктоване політичною кон'юнктурою і "місцем сидіння" (у владі або в опозиції), а також конкретними інтересами, часто не тільки політичними (як у випадку з боротьбою проти антикорупційного законодавства).

Володимир Фесенко

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.