Палац людини-вовка та підземні церкви: Чим може здивувати туриста Одещина

Подорожуємо місцями рідкісних птахів, вина та замків

ZIK
ZIK

Українське інтернет-видання

Місто Вилкове Одеської області - "українська Венеція" Фото з відкритих джерел

Одеса – це популярне місто для відпочинку. Щороку чимало туристів приїжджають сюди заради прогулянок вулицею Дерибасівською та Приморським бульваром. Деякі просто відпочивають біля моря. І ніхто не відвідує область. Та справжні перлини розташовані саме там.

На Одещині є лимани, підземні церкви та найстаріші ресторани. Мандрівників чекають міста, де пересуваються човнами, національні заповідники з рідкісними птахами та давні замки. Тож куди поїхати та чого шукати туристам в Одеській області, читайте далі у нашому матеріалі. 

Підземна церква в Аккермані

Церква святого великомученика Іонна Нового Сочанського розташована у м. Білгород-Дністровський. Це пам'ятка архітектури національного значення. Її звели над колодязем у XIV столітті. За переказами тут стратили молдавського купця Іонна, який відмовився сповідувати мусульманство. Він користувався джерелом на місці святині. Вода звідси вважається цілющою.

Новини за темою: Траса Київ – Одеса: Дорога крізь лимани, музеї мотоциклів і пам’ятки війни

Святиня є прямокутною спорудою в плані. Одна з її сторін примикає до вапняної скелі. До рівня шалиги споруда знаходиться в землі. Вхід обкладений каменем. До святині ведуть 10 кам'яних сходинок. У східній стіні є два невеликих віконних отвори. Колись вони були джерелом природного освітлення. У одному з кутів є колодязь.

Підземна церква у Білгород-Дністровському Фото з відкритих джерел

Аккерманська фортеця

Розташована у місті Білгород-Дністровський, за 70 км від Одеси. Є пам'яткою архітектури всеукраїнського значення. Це найбільша фортеця в Україні. Водночас вона є історичним центром міста. Її звели на залишках античного міста Тіра. Першою функцією була оборона кордонів Модовського князівства. Проєкт був успішним.

У XV ст. війська Османської імперії тричі намагалися захопити фортецю. Лише штурм 1484 року видався успішним. Після цього 328 років Аккерман був під владою турецьких правителів. За козацьких часів фортецю неодноразово намагалися взяти козаки. З 1812 ці землі стали частиною Російської імперії. Незабаром фортеця взагалі втратила військове значення.

Новини за темою: Ідеї, куди поїхати навесні: Від найбільшої фортеці до маловідомих замків

Вона збереглася у гарному стані. Фортеця є особливою, адже її звели на скелях. Загально площа фортифікаційних укріплень – понад 9 гектарів. Товщина стін у деяких місцях сягає 3 метрів. На півночі видно Дністровський лиман, з інших боків – рови глибиною до 14 метрів. Основою та серцем є Цитадель, яка складається з 4-х великих башт. Її також звуть Генуезьким замком. Під ним розташовані недосліджені підземні ходи.

Вилкове

Місто Вилкове розташоване в Ізмаїльському районі. Його часто називають "українською Венецією". Засноване у XVIII столітті на воді. Саме тут човен є основним способом пересування. Замість вулиць туристи тут можуть побачити канали. У місті не вирощують зернові культури. Переважна більшість кількість населення займається риболовлею на Дунаї. Також місто відоме як осередок виноградарства та вирощування полуниці.

Місто Вилкове Одеської області Фото з відкритих джерел

Фрумушика-Нова

Це село в Тарутинському районі. Воно розташоване близько у 200 км від Одеси. Саме тут можна побачити центр етнографічного та зеленого туризму. На невеликій території є корчма, готель, зоопарк, краєзнавчий музей і сільськогосподарські угіддя. Комплекс зроблений для сімейного відпочинку та турів вихідного дня. Територія – це музей просто неба, де можна гуляти, знайомитися з місцевою культурою та насолоджуватися природою.

Національний природний парк "Тузлівські лимани"

Національний природний парк розташований на території Білгород-Дністровського району Одеської області. Є ланцюгом із 13-ти лиманів у межиріччі Дністра та Дунаю. Статус парку він отримав лише у 2010 році. Тут можна побачити майже 300 видів птахів, а також 37 представників тваринного світу. Більшість із них занесені до Червоної книги України. Це лебеді-кликуни, стрепети та шилодзьобки. Деякі види перебувають на межі вимирання.

Найбільший і найвідоміший лиман Західного Причорномор'я зветься Сасик. Колись він складався з двох частин, куди впадали дві річки. Проте у 1798 р. його відокремили від моря та поєднали з Дунаєм і шлюзованим каналом. Після цього почалось розпріснення водойми. Раніше поруч був санаторій, а також джерела артезіанських вод. Одними з найвідоміших птахів, які водяться тут, є пелікани.

Птахи у національному природному парку "Тузловські лимани" на Одещині Фото з відкритих джерел

Лимани Одеської області

Куяльницький. Є одним із групи лиманів, які розташовані на північ від Одеси. Поблизу нього туристи можуть побачити найнижче точку України – на 5 метрів нижчу за рівень моря. У самому лимані мешкають лише бактерії та рачки. Та навколишня фауна дуже різноманітна.

Новини за темою: Топ місць в Україні для відпочинку на морі: Від безлюдного мису Аджигол до маловідомих сіл-курортів

Особливо відрізняється екосистема птахів. Чайки, кулики та крячки утворюють багатотисячні гнізда на островах та верхів'ях лиману. Є шилодзьобки, лугові дерихвости, лелеки. Тут можна побачити найменш дослідженого птаха країни – леженя. Також біля лиманів водяться лисиці, куниці та жовточереві полози.

Куяльницький лиман на Одещині Фото з відкритих джерел

Хаджибейський. Розташований на північ від Одеси. Назву отримав від укріплення Хаджибей, яке існувало ще з XIV ст. на території обласного центру. Сюди впадає річка Малий Куяльник. Лиман є відомим від Середньовіччя. Раніше він слугував місцем промислу солі. До нього часто їздили козаки та чумаки.

Міст через Хаджибейський лиман трасою "Одеса-Київ" Фото з відкритих джерел

Дунайський біосферний заповідник

Розташований неподалік міста Вилкове. Займає площу майже 50 тисяч гектарів. Вважається найбільшим болотистим заповідником у Європі. Тут можна поглянути на природний світ дельти Дунаю з луками, болотам, залишками степів. Частина заповідника увійшла до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

На території є сотні видів тварин, риб і рослин. Тут можна побачити білохвостих орланів і білих пеліканів. Є екзотичні птахи, що зникають. У водах біосферного заповідника мешкає понад 100 видів риб.

Птахи у Дунайському біосферному заповіднику Фото з відкритих джерел

Інші визначні місця Одещини

Палац-садиба Курісів. Також відомий як Маєток Покровське можна побачити у селі Курісове (Петрівка). Це архітектурна пам'ятка, яку створили понад 200 років як садибу. Палац – взірець архітектурного стилю романтизму.

Палац-садиба Курісів у селі Петрівка Одеської області Фото з відкритих джерел

Озеро Кагул. Розташоване на схід від міста Рені. Це мультикордонна водойма. Близько 1 км від неї належить Молдові. Кагул є заплавним озером у пониззі Дунаю. Воно має високі береги, які розчленовані балками. У воді водяться лящі, судаки, соми. Люди тут розводять білого амура та коропа. Береги озера – місце гніздування багатьох птахів.

Озеро Кагул на Одещині Фото з відкритих джерел

Садиба людини-вовка. Також відома як палац Дубецьких-Панкеєвих. Він розташований у селі Василівка. Названий на честь Сергія Панкеєва, якого називали людиною-вовком. Палац збудували у 1854 році. Чимало власників змінювалося. У XX столітті палац почав руйнуватися. Сьогодні можна поглянути лише на руїни.

Палац Дубецьких-Панкеєвих у селі Василівка Одеської області Фото з відкритих джерел

Центр культури вина Шабо. Це один із найстаріших ресторанів Європи. Він розташований у с. Шабо Білгород-Дністровського району. Колонію виноробства швейцарці тут заснували ще у 1822 році. Нині тут можна побачити виносховище, сучасні дегустаційні зали, музей та ознайомитися з культурою вживання вина.

Центр культури та вина Шабо на Одещині Фото з відкритих джерел

Фортечні вали смт Овідіополь. Фортеця XVIII століття не дійшла до наших днів. Колись вона оберігала вхід у річку Дністер з боку Чорного моря. На півночі селища можна побачити тільки залишки земляних валів.

Фортечні вали у смт. Овідіополь в Одеській області Фото з відкритих джерел

Це лише маленька частина цікавих місцин, розкиданих Одещиною. Та варто завітати до смт Лиманське, щоб побачити руїни католицького костелу Святої Трійці чи у місто Южне, яке виникло нещодавно.

Оригінал - на сайті zikua.tv.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.