Новини » Світ Читать эту новость на русском

Остаточно і безповоротно: Чотири сценарії знищення життя на Землі, останній неминучий

Astronomy
Astronomy

Американський щомісячний науково-популярний журнал

Молода Земля у поданні художника Chesley Bonestell
Удари астероїдів, вибухи наднових зірок і інші лиха - все це цілком здатне знищити людство. І все-таки через мільярд років відбудеться катастрофічна подія, яка, швидше за все, позбавить Землю кисню і знищить життя на планеті Земля.
 
Про це пише Astronomy.

Життя - це боротьба за існування. Як вважають деякі вчені, перші живі істоти з'явилися на Землі ще 4 мільярди років тому. У той час нашу планету бомбардували гігантські кам'яні брили, що летіли з космосу. Але життя все одно не здавалося. Протягом всієї своєї історії Земля була свідком багатьох катаклізмів. Вибухи наднових зірок, удари астероїдів, гігантські виверження вулканів, раптові кліматичні зміни - всі ці жахливі катастрофи знищили безліч найрізноманітніших проявів життя. Часом ці глобальні катаклізми, що ставалися не раз, майже повністю знищували більшість живих організмів на Землі.

Проте життя завжди поверталося: знову з'являються нові види, але потім все повторюється заново.

Отже, що ж таке має статися, щоб життя повністю зникло? Незважаючи на те, що людство виявилося напрочуд слабеньким і субтильним, зробити нашу планету повністю неживою не так просто. І все ж далі ми перерахуємо кілька можливих апокаліптичних подій, які остаточно і безповоротно здатні знищити все життя на Землі, причому останній сценарій, швидше за все, неминучий.

Загибель всього живого в результаті зіткнення з астероїдом

66 мільйонів років тому астероїд розміром з місто впав у Мексиканську затоку. В результаті для динозаврів і для більшості інших живих організмів, які жили в той час на Землі, гра була, як то кажуть, завершена. І хоча до появи предків людини було ще дуже далеко, зіткнення з астероїдом виявилося, мабуть, найбільш важливою подією в історії людства. Якби не було тієї катастрофи, динозаври продовжували б і далі панувати на Землі, а ссавці так би і залишилися животіти в їхній тіні.

Однак може виявитися так, що в майбутньому такі випадкові катастрофи не завжди підуть на благо, адже астероїд - це смерть для всього людства. На щастя, найближчим часом навряд чи це станеться. Якщо судити за геологічними даними про зіткнення космічних об'єктів із Землею, то, як запевняють фахівці НАСА, приблизно кожні 100 мільйонів років на Землю падає великий астероїд. При цьому зіткнення з астероїдами менших розмірів трапляються постійно. Є навіть свідчення того, що за останні кілька тисячоліть деякі люди могли гинути від ударів невеликих метеоритів.

Новини за темою: Їжа майбутнього, або Продукти, які залишаться їстівними навіть після апокаліпсису

Але яка ймовірність того, що Земля колись зіткнеться з астероїдом, досить масивним, щоб знищити все живе на нашій планеті? Розрахунки, опубліковані в журналі Nature ще в 2017 році, показують, що для цього буде потрібен космічний камінь воістину гігантських розмірів. Для знищення всього живого на Землі необхідно завдати удару, в результаті якого всі моря і океани буквально випаруються. Подібні потужні удари здатні завдати тільки такі астероїди, як "Паллада" і "Веста" - найбільші в Сонячній системі. Є свідчення того, що планета Земля на ранній стадії свого життя постраждала в результаті зіткнення великого планетоїда під назвою "Тейя". Однак в наші дні зіткнення таких великих космічних об'єктів украй малоймовірні.

Смерть через зникнення кисню (деоксигенація)

Щоб уявити собі, що таке глобальна катастрофа, що змінила лик Землі, нам потрібно заглянути в далеке минуле.

Майже 2,5 мільярда років тому в результаті так званої кисневої катастрофи на Землі з'явилася придатна для життя атмосфера, від якої залежить все живе. Поява ціанобактерій, іноді званих синьо-зеленими водоростями, наповнило земну атмосферу киснем. У результаті виникли такі умови, в яких багатоклітинні форми життя могли б жити, а живі істоти, на зразок людських, - дихати.

Однак трапляються і зворотні процеси: саме з цих причин, найімовірніше, 450 мільйонів років тому відбулася подія, яку назвали ордовицько-силурійським вимиранням, - це одна з найбільших фатальних катастроф на Землі. Того разу на нашій планеті раптово відбулося падіння концентрації кисню, яке розтягнулося на кілька мільйонів років.
Яка ж була причина такої екстремальної події? А справа в тому, що під час ордовицького періоду всі нині розрізнені континенти були єдиним масивом під назвою Гондвана. Різні форми земного життя все ще мешкали переважно в океанах, проте на суші вже стали з'являтися рослини. Потім, ближче до кінця ордовицького періоду, через різку зміну клімату суперконтинент Гондвана вкрився льодовиками. Цього глобального похолодання виявилося досить, щоб почалася загибель усього живого.

Однак потім на тлі різкого падіння рівня вмісту кисню настала друга - прискорена - стадія вимирання живих організмів. Вчені знаходять в зразках ґрунтів, зібраних на морському дні в різних точка земної кулі, підтвердження, що свідчать - подібні різкі зміни в далекому минулому дійсно мали місце. Деякі фахівці вважають, що причиною радикальної зміни властивостей океанічних шарів, для яких була притаманна специфічна температура і концентрація таких елементів, як кисень, стали льодовикові масиви. І тим не менш точна причина зниження концентрації кисню залишається предметом дискусії.

Новини за темою: Підкорення Всесвіту: Як Марс забезпечить виживання людства

Якою б не виявилася справжня причина, але, за деякими оцінками, під час ордовицько-силурійського масового вимирання живих організмів на Землі загинуло більше 80 відсотків усіх форм життя.

Отже, зникнення кисню могло відбуватися і раніше, проте чи може ця подія повторитися? У статті, опублікованій нещодавно в журналі Nature Communications, учені спробували провести гіпотетичне порівняння з сьогоднішнім днем. На їхню думку, зміна клімату, яка відбувається зараз, вже позначається на зниженні концентрації кисню в земних океанах, погрожуючи зникненням морських живих організмів.

Загибель в результаті гамма-сплеску

Навіть якщо раптова хвиля глобального похолодання і спровокувала масове вимирання живих організмів у верхньому ордовику, що ж в першу чергу стало причиною цього явища? Протягом багатьох років багато астрономів припускали, що винуватцем міг бути який-небудь потужний гамма-сплеск (GRB).

Сплески гамма-випромінювання - це загадкові явища, які є, швидше за все, найсильнішими і найпотужнішими вибухами у Всесвіті; на думку астрономів, ці сплески виникають в результаті спалахів наднових. Однак (на щастя), людству ще не доводилося спостерігати подібний спалах на досить близькій відстані від Землі, щоб зрозуміти, що ж він являє собою насправді. Нині гамма-сплески були помічені лише в інших галактиках.

Але якщо щось подібне станеться на просторах Чумацького Шляху, як це, ймовірно, і траплялося в минулому, то на Землі вимре все живе. Гамма-сплеск, спрямований в нашу сторону, триває всього якісь десять секунд, але за такий короткий час він здатний знищити принаймні половину озонового шару Землі. За останні кілька десятиліть людство дійшло висновку: навіть відносно невелике пошкодження озонового шару здатне призвести до руйнування природного сонцезахисного бар'єру нашої планети і, тим самим, призвести до серйозних наслідків. Знищення озону в досить великих кількостях може завдати удару по харчових ланцюгах і знищити гігантську кількість живих організмів.

Гамма-сплески здатні повністю знищити всі форми життя, що мешкають у верхніх шарах Світового океану і продукують значну кількість кисню, що потрапляє потім в земну атмосферу. Крім того, гамма-промені розщеплюють атмосферний кисень і азот, після чого утворюється діоксид азоту, більш відомий як смог, через який над сильно забрудненими містами часто не видно сонця. Зрештою, смог пеленою огорне всю Землю і перешкодить проникненню сонячних променів, спровокувавши настання нового льодовикового періоду в світових масштабах.

Загибель Сонця

Жоден із описаних вище катастрофічних сценаріїв, що несуть загрозу загибелі для всього живого, не зрівняється з тією долею, яка уготована самій планеті Земля. Незалежно від того, чи відбудеться в майбутньому гамма-сплеск, чи не відбудеться, але - все одно приблизно через мільярд років велика частина всіх живих організмів на Землі все одно загине через брак кисню. Ця інформація представлена в іншому дослідженні, опублікованому в березневому номері журналу Nature Geoscience.

На думку вчених, наявність багатої киснем атмосфери у Землі - це аж ніяк не постійна, а змінна величина: приблизно через мільярд років через сонячну активність концентрація кисню в атмосфері різко знизиться до того рівня, який мав місце до настання "кисневої катастрофи". Щоб прийти до таких висновків, автори дослідження, об'єднавши різні математичні моделі (кліматичні та біогеохімічні), з'ясували, як саме буде змінюватися атмосфера мірою того, як Сонце буде старішати і виділяти все більше енергії.

Новини за темоюПідкорення Всесвіту: Через 15 років мільйони людей зможуть жити в космічному мегаполісі

Учені встановили, що в кінцевому підсумку настане такий момент, коли весь вуглекислий газ в земній атмосфері розпадеться. В результаті вимруть усі рослини та інші організми, що виробляють кисень і живуть за рахунок фотосинтезу. На Землі не залишиться достатньої кількості живих організмів, здатних підтримувати той рівень концентрації кисню в атмосфері, який необхідний для існування людини і тварин.

Точний час настання і тривалість цієї епохи (а процес деоксигенації може зайняти всього 10 тисяч років) залежить від безлічі різних факторів. Але, врешті-решт, стверджують автори дослідження, цей катаклізм для планети Земля неминучий.

На щастя, у людства є в запасі ще мільярд років, щоби щось придумати.

Ерік Бетц
 
За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.