Образ типового українця: П'ять головних особливостей

Борис Херсонський
Борис Херсонський

Письменник, ректор у Київському інституті сучасної психології та психотерапії

Українці менш схильні славити правителів Фото з відкритих джерел

Що собою являє усереднений образ громадянина України? Які спільні риси мають мільйони українців?

Про це пише Борис Херсонський на своїй сторінці в Facebook.

Тут мене трохи дістали проханням - проаналізувати психіку типового українця, приблизно так, як я проаналізував стиль мислення "ватника". На це відповідаю: а де я писав, що "ватник" обов’язково громадянин РФ? Він може бути і емігрантом в Америці, Німеччині, Ізраїлі, він може бути і громадянином України - на жаль. Те, що я писав, стосується стилю мислення. І цей стиль не має кордонів.

Але якщо розглядати ситуацію всередині України, то ми значно плюралістичніші.

  1. Не думаю, що хоч один із президентів нашої країни через сто днів свого правління міг би похвалитися 85-відсотковою підтримкою. Український народ якось іронічно ставиться до своїх вождів, можливо, тому що вождь в Україні ще не народився, а, найімовірніше, тому що у нас кожен сам собі вождь. Обраного гетьмана для початку обмазували брудом, щоб не забував, що вийшов із землі та в землю повернеться.
  2. Ми менш схильні до параної, не вважаємо, що проти України існує "всесвітня змова", а образ ворога як феномен масової свідомості почав формуватися лише після початку війни. І цей образ - лише одна країна, але яка!
  3. Ми менш схильні славити правителів, принаймні я не чув пісень у славу будь-якого з наших президентів, на кшталт тих, які співають на честь Путіна.
  4. Гасло самостійності трохи нагадує ідеї "чучхе", бо, як довів Лейбніц, незалежності не буває. І все ж ідея самостійності - це ідея свого садка, що має високу огорожу, і гасло українського письменника-матерщинника Леся Подерв’янського "Отъе.тесь от нас все!" дуже чітко висловлює цю тенденцію.
  5. Крадуть у нас, здається, не менш часто, ніж в РФ, але організація крадіжки якось страждає в результаті знову ж таки конкуренції і загальної недолугості. Я б сказав, що це "злодійство з людським обличчям", хоч і вираз цього обличчя мені явно не подобається.

Новини за темою: Психологія впливу: Заборонені прийоми маніпуляції людьми

Загалом, усереднений образ громадянина України або відсутній, або шукати спільні риси потрібно на регіональному рівні. При цьому, як не крути, виходить щось фольклорне. Але це вже інша історія.

Борис Херсонський

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.