Новий штам коронавірусу "Дельта": Міфи та факти

Євген Ігорович
Євген Ігорович

Лікар-інфекціоніст

Чоловік, який страждає від проблем з диханням, безкоштовно отримує кисневу підтримку в Гурудварі (сикхському храмі) в Делі РІА Новини

Новий штам коронавірусу "Дельта" вперше з'явився в Індії, але вже поширився у багатьох країнах світу. Яку загрозу  становить новий варіант вірусу?

Про це пише Євген Ігорович на своїй сторінці у Facebook.

Спокою від новин немає. Щось відбувається, десь за кордоном ситуація погіршилася – і тепер усі переймаються, як це стосується нас і що робити.

Відверто кажучи, достовірних підтверджених фактів дуже мало. Відомо про нову мутацію коронавірусу - штам "Дельта". І є побоювання, що ця мутація є дуже небезпечною. Розберемося, що є припущенням, а що вже підтверджений факт.

Відразу з першого пункту заперечу, що "Дельта" штам коронавірусу є дуже небезпечним.

Це ще не доведено. На нашій території циркулювали всі можливі штами протягом року. Працюючи з тяжкими хворими на коронавірус, лікарі схиляються до думки, що особливої різниці між штамами, які циркулювали у нас, немає. Набагато важливішим є те, на яке підґрунтя потрапляє вірус. У пацієнтів з цілою низкою тяжких хронічних захворювань, особливо з метаболічним синдромом, цукровим діабетом та серцево-судинними захворюваннями, перебіг коронавірусної хвороби тяжкий. Але це зумовлено не штамом, а нездатністю організму реагувати на вірусне навантаження та адекватно боротися з інфекцією.

Друга пересторога, що штам "Дельта" уражуватиме тих, хто перехворів, є абсолютно недостовірною. Якщо наша імунна система протягом року легко і надійно захищала нас від повторних заражень, якщо увесь персонал ковідного інфекційного відділення мав контакт з усіма можливими штамами і не захворів – чому зараз має щось змінитися? Тим паче, що численні наукові дослідження багатьох країн (і України в тому числі) довели, що імунітет проти ковіду є дуже стійким, багатофакторним і тривалим. У цьому питанні тривоги взагалі немає. Ті, хто перехворів, надійно захищені.

Новини за темою: Новий штам коронавірусу "Дельта" шириться Європою: Колективний імунітет не спрацює?

Щодо тих, хто не хворів, є певні моменти. Влітку ризик захворіти значно нижчий. Цьому сприяють кліматичні особливості та значний імунний прошарок тих, хто перехворів, які вже не можуть поширювати інфекцію. Проте ризик захворіти, хоча й низький, звісно, є. А чи є принципова різниця, яким штамом захворіти гірше, наразі незрозуміло.

Чи захищають вакцини від нових штамів, зокрема "Дельти"?

Наразі теж невідомо. Чекаємо на дослідження відповідних наукових дослідницьких груп. Будуть результати – тоді поговоримо.

Що робити всім нам?

Найкращі профілактичні заходи – це оздоровити свій організм, загартувати та підготувати до періоду, коли і так очікуємо сезонного спалаху будь-яких респіраторних захворювань (восени, навесні). Найкращі ліки – це наш імунітет, який треба зміцнювати. Правильний активний відпочинок, профілактика хронічних захворювань та адресна допомога вразливим групам ризику. Ті люди, які протягом року не могли отримати повноцінну медичну допомогу, мають змогу зараз надолужити втрачені можливості. Ендокринологічні, онкологічні, серцево-судинні та інші відділення зараз є пріоритетними у структурі надання допомоги.

Підсумовуючи все, що наразі відомо, виявляється, що все не так страшно, як здається. Коронавірус мутував, мутує і мутуватиме надалі. До цього ми вже звикли. Це не новина.

Бажаю всім, щоб наше ставлення до новин було адекватним, виваженим та не ґрунтувалося на сумнівних залякуваннях.

Євген Ігорович

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.