Нові можливості та загрози для України, або Чому підскочили ціни на газ

Павло Кухта
Павло Кухта

Економіст "Центру економічних рішень", автор публікацій та дослідницьких робіт з макроекономіки та бюджету

Транзит російського газу

Vincent Mundy/Bloomberg

Минулого тижня ціни на газ в Європі перевищили позначку у $400 за тис. куб. м - це 13-річний максимум. Зрозуміло, що разом з європейськими цінами зросте й ціна на нашому ринку. Що відбувається?

Про це пише Павло Кухта на своїй сторінці у Facebook.

У ЗМІ звучали пояснення, що це пов'язано з діями "Газпрому", який стримує пропозицію газу з метою підвищити ціни. Частково це, безумовно, відповідає дійсності: росіяни намагаються максимально скористатися ситуацією. Але першопричина зростання цін, які зростають галопуючими темпами буквально на всі сировинні товари (вчора Мінекономіки було змушене вчергове підвищити граничні регульовані ціни на пальне), є значно масштабнішою, ніж дії "Газпрому".

Після світової фінансової кризи 2008 року світ перебував в умовах, які дещо подібні до Великої депресії 1930-х років. Шок від фінансової кризи, закредитованість компаній та громадян у розвинених країнах, крах багатьох бізнес-моделей, заточених під докризовий економічний бум, та інші фактори зумовили хронічне пригнічення економік та фінансових систем. Навчені досвідом 1930-х, розвинені країни знайшли спосіб уникнути депресії за рахунок масштабних емісійних програм (простіше кажучи, друкуючи кошти) та великих видатків з боку держав. Це дозволило утримати економіки на плаву, але за рахунок постійного накачування їх грошима центральних банків та видатками держав.

Новини за темою: Ціни на природний газ зросли на 70%: Хто винен і що робити?

Ефект такої політики - гроші у світі стали дуже дешевими. Траплялися навіть ситуації, коли можна було взяти в борг під від'ємні відсотки - кредитор ще й доплачував боржнику. Україна, з нашою ураженою корупцією та схильною до перерозподілу "економічного пирога" (замість створення нової вартості) державною системою, була і є в цьому світі аномалією, для якої гроші все одно дорогі. Але навіть ми мали та маємо певний доступ до зовнішнього фінансування за рахунок супердешевизни грошей у світі.

"Ковідна криза" 2020 року призвела до падіння економік та зупинки роботи мільярдів людей та мільйонів підприємств по всьому світу. Споживчий попит на товари та послуги впав, багато виробництв простоювали, економіки світу ніби притихли та зачаїлися.

І тут зненацька у 2021 році світ почав різко відновлюватися після "ковідної кризи". Масштабна та успішна вакцинація в найбільших економіках світу дала перспективу швидкого та остаточного завершення локдаунів. Громадяни розвинених країн отримали чеки від своїх держав, що підтримали їх грошима, поки вони тимчасово сиділи без роботи, - і побігли ці чеки отоварювати у магазинах. Бізнес побачив стрімке відновлення споживчого попиту - і побіг його задовільняти, щоб заробити прибуток та утримати свої позиції на ринку. Насичена грошима фінансова система охоче підтримала все це дешевим фінансуванням.

Як наслідок, зненацька всі виробничі та логістичні потужності світу отримали велике завантаження - і виявилися до нього неготовими. Ціни на контейнерні перевезення морем зросли  учетверо (!!!) порівняно з торішніми і на 54% тільки від початку травня! Так само стрімкими темпами зростають ціни у всьому ланцюжку виробництва - від сировини до полиць супермаркетів.

Новини за темою: Топ-5 відповідей на запитання про ціну газу

Фактично "ковідна криза" відіграла зараз роль, подібну до ролі Другої світової війни у 1940-х роках. Тоді руйнування Європи та Азії, спричинені війною, створили шалений простір для економічного відновлення - і шалений попит на товари та послуги для цього відновлення. Цей попит запустив "мотор" світової економіки - і цим остаточно покінчив із Великою депресією. Надалі, аж до кризи інфляції 1970-х років, світова економіка переживала стабільне зростання. Щось подібне відбувається у світі й зараз.

Цей новий світ відкриває для нашої країни нові можливості...  і нові загрози. Найближчими роками висока інфляція покінчить з ерою дешевих грошей. Спочатку розвинені країни зупинять емісію, потім підвищать відсоткові ставки - і гроші знову стануть дорогими. Якщо на той момент наш державний устрій залишатиметься заснованим на нескінченному перерозподілі майна та потоків - ми будемо першими, для кого закінчиться доступ до фінансування, а скористатися можливістю для економічного зростання ми не зможемо.

Нашій країні потрібні кардинальні зміни, щоб бути успішною в новому світі. Систему нескінченного перерозподілу коштів держави слід замінити на повноцінну сучасну державу, яка дбає про загальне благо та створює нову вартість. Це ключ до нашого майбутнього успіху.

Павло Кухта

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.