Новини » Політика Читать эту новость на русском

Нова редакція Хартії стратегічного партнерства Україна - США: Оновлення чи обнулення?

Костянтин Єлісєєв
Костянтин Єлісєєв

Голова ГО "Центр нових рішень"

Замість реальної "економізації" зовнішніх зносин держави спостерігається феєрія голосних обіцянок і небувалого "прожектерства" sharij.net

Україна та США провели засідання Комісії стратегічного партнерства та оновили Хартію стратегічного партнерства. Що це означає?

Про це пише Костянтин Єлісєєв у своєму Telegram-каналі.

Відносини між Києвом і Вашингтоном, їхній рівень та амбітність, пріоритети і "стан здоровʼя" належать до фундаментальних елементів світового позиціювання України. За "американськими лекалами" у підходах до України та подій навколо неї відточують свої підходи й інші світові столиці. Саме у цьому контексті підписання 10 листопада у Вашингтоні "оновленої" Хартії стратегічного партнерства має визначальне значення на тривалу перспективу. Це той сигнал, із яким ще можна погодитися з речниками дипломатії Зеленського щодо історичності події. От лише цього разу зі знаком мінус.

Що не так?

- Стратегічне партнерство зі США оновленою Хартією насправді не оновлюється. Парадокс, але в тексті документа не знайшлося місця для домовленостей, над якими довго працювали як до, так і за часів Зеленського. Лише мрією так і залишилися перспективи дієвого залучення Вашингтону до "нормандського формату", чи високотехнологічна безпекова допомога (і на землі, і в повітрі), чи вихід на зону вільної торгівлі зі США (попри анонси після зустрічі з Байденом у вересні), чи лібералізація візового режиму зі Сполученими Штатами. Не дає відповіді нова Хартія і на питання про безпекове партнерство (союзництво в чи поза НАТО) між Україною і США. Немає згадки і про співпрацю у сфері ППО/ПРО. І все це у перспективі на 10 років вперед! Як не прикро констатувати, але за цими аспектами попередня Хартія дає мові документа зразка 2021 року фору.

- Дипломатія Зеленського не змогла роз'яснити сутність і подальші перспективи "Кримської платформи". А заразом і стратегію деокупації Криму. Далі стандартних кліше про невизнання анексії півострова потяг деокупації за Зеленського не пішов, так і залишившись на рейках піару без змісту. Якщо головна ідея платформи була "для координації міжнародних зусиль з подолання гуманітарних і безпекових наслідків російської окупації Криму" (як зафіксовано у новій Хартії), то, схоже, "Кримська платформа" від початку заблукала в часі. Долають наслідки окупації після де(!)окупації. Однак, про це і як туди дістатися - ані слова.

Новини за темою: Партнерство чи “партнеронезалежність”, або Що не так з "доктриною Зеленського"

- Регіональне лідерство України звужено до… України. Такий висновок напрошується через факт відсутності у пакеті Хартії домовленостей про взаємодію між Києвом і Вашингтоном у сфері регіональної безпеки. Натомість документ зразка 2008 року фіксував такі напрями партнерства, як придністровське врегулювання і взаємодію з врегулювання інших регіональних конфліктів, заохочення поширення демократії в Білорусі та Україну як лідера ГУАМ. Нині, як виглядає, ці теми - вже не теми, з відповідними наслідками для потенціалу регіонального лідерства України.

- Оновлена Хартія не зберегла Україну як кандидата на членство в НАТО. Логіка оновлення засадничого документа, прогрес на шляху євроатлантичної інтеграції та досвід протистояння зовнішній агресії, здавалося, мали би призвести до потужнішого сигналу підтримки перспектив членства України в НАТО з боку Вашингтону. Натомість бачимо лише готовність США підтримувати зусилля Києва щодо "максимального підвищення статусу як партнера НАТО з розширеними можливостями", а не як кандидата. Це не нюанс, а вагома відмінність.

Серед інших недоліків - відсутність згадок про:

  • спільну позицію щодо протидії "Північному потоку-2";
  • перспективи посилення санкцій проти Кремля у разі подальшої ескалації агресії;
  • історичну декларацію Помпео щодо Криму, відстоювання прав кримських татар;
  • підтримку міжнародного визнання та становлення Православної церкви України;
  • програми наукових, освітніх і культурно-гуманітарних обмінів (як це було у попередній Хартії).

Новини за темою: Стратегічне партнерство Києва і Вашингтона: Про що йде мова в документі Держдепу США

Як висновок: поки що нова Хартія більш схожа не на "оновлення", а "обнулення" - новий відлік стратегічного партнерства. З акцентом на внутрішні реформи (протидію корупції, стійкість і незалежність інститутів держави на засадах стримувань і противаг, корпоративне управління). Чому дипломатія Зеленського пішла шляхом "заміни", а не "змін до" чи модернізації попередньої Хартії (в ній окремі формулювання справді випереджали час), залишається питанням.

Констянтин Єлісєєв

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.