Народ в режимі обложеної фортеці, або Чому Україна провалила вакцинацію

Ярослав Божко
Ярослав Божко

Політичний консультант, голова Центру політичних студій "Доктрина"

Коронавірус - не єдина загроза життю українців Олександр Коряков/Коммерсант

Україна провалила вакцинацію від коронавірусної інфекції COVID-19. Чому?

Про це пише Ярослав Божко на своїй сторінці в Facebook.

Проблема з вакцинацією в Україні, скільки завгодно бийтесь навколо цієї теми, звісно ж, не медична і не вірусологічна (надсилаю свій кек усім, хто досі рофлить з вінтажних приколів про спонтанну появу вірусологів у своїй ФБ-стрічці). Це проблема соціального управління, соціокультурна проблема, проблема соціальної комунікації. Вакцинація - це лише тло, в якому ця проблема проявилась, і звісно ж, після закінчення пандемії ця проблема нікуди не піде і проявиться купу разів знову.

Значна частина українців (настільки значна, що решти українців практично не існує, навіть якщо усе ваше коло спілкування і стрічка у ФБ абсолютно не такі) живуть в режимі обложеної фортеці все своє життя. Не висовуйся, не йди туди, де не чекають, будь як усі, не ризикуй, не будь краще за інших, ні в якому разі не ні за що у світі не ризикуй. І це нормальна життєва стратегія у тих умовах, в яких наше суспільство жило останніх років сто мінімум - вискочок обов'язково розстріляють, не ризикуй. Обирай не ту роботу, що подобається і може привести до багатства, а ту, де є гарантія не вмерти з голоду. Життєва стратегія жителя обкладеної фортеці, не інакше.

Людям в широкому сенсі байдужа філософія науки і техніки, раціоналізм, верифікованість джерел і інші тонкощі гуманітарної освіти - здебільшого їхнє повсякденне життя з цими феноменами практично не перетинається, а потреби гуглити про всякі такі речі pdf-ки у більшості людей взагалі немає. На політику і іншу соціальну тематику йде в кращому разі 15 хвилин на день перед телевізором після роботи, коли в очікуванні розважальних програм доводиться терпіти блок новин. Антивакси вкинули конспірологію, що лягла на паттерни наших громадян, які звикли жити в глухій обороні: з цієї точки зору вакцинація - це чергове зло в ланцюжку попередніх таких же чорних і малозрозумілих явищ, як розвал СРСР, вибух на ЧАЕС, поява СНІДу і решта контенту телеканалу Рен-ТВ. Активісти ж, закликаючи до вакцинації, просять від наших громадян бути відповідальними і проактивними, чого, звісно ж, не станеться: це не вкладається в життєву стратегію значної частини громадян. Саме тому командно-адміністративні заходи, кийки, обмеження можуть подіяти набагато краще, ніж прохання і апеляції до авторитету науки і інших цінностей ехо-камери Фейсбуку.

Новини за темою: Добровільно-примусова вакцинація від COVID-19, або Як держава порушує ваші права

І ось, о чудо, у цій обкладеній фортеці, де людей з покоління у покоління вчать не висовуватися і не ризикувати, з'являється невеликий, але помітний і активний прошарок інших людей. Вони набагато гучніші, приділяють увагу усіляким ноу-хау, більше думають за політику і громадське життя. І що ж стається у прекрасні дні, коли темна частина людей не хоче вакцинуватися, і держава - не сильна і авторитетна інституція в суспільстві? З'являється страшне за своїми соціальними наслідками явище - антиантивакцинатори. Їм самим часом здається, що їхня зверхність до тих, хто ставиться по-темному до теми вакцинації, є чимось близьким до прометеїзму, просвіти і ось люди начитаються їхніх постів і змінять думку.

Наші улюблені інтелігентні громадяни, активісти, блогери, медійники, політики навіть часом, як їм самим здається, трохи кращі за неосвічених і темних сусідів, починають вал постів у соцмережах, де їх співгромадяни, що не захотіли вакцинуватися виставляються тупими баранами, дебілами, скотами і багато іншого. Ви б самі змінили думку, спираючись на аргументи людей, які попередньо змішали вас з лайном? Навряд чи, бо така комунікація вже виглядає не як обмін інформацією, а як звичайна боротьба двох звірів на вербальному рівні. І визнати правоту групи людей, які щиро вважають вас ідіотом. означає визнати себе ідіотом - принаймні, так це виглядає для наших не досить ризикових, оборонних по своїй природі громадян.

При цьому, це як правило той відсоток, який здебільшого мітить у якусь "нову еліту", нібито освіченішу, демократичнішу, людянішу і кращу за існуючу - вихідців з фінансово-промислових груп, мафії і інших галузей реального сектору економіки. Інтернетні раціоналісти тикають час від часу пальцем у зажерливих бандитів і олігархат, мовляв, ось, це ви, сучари, нам зіпсували життя. Це через те, що ви на вершині соціальної піраміди, ми досі не реалізувалися. Це через вас, клятих бандитів, ми не еліта, а лише контреліта, чекаємо, поки вас всіх знесе вітерець історії.

Новини за темою: Які привілеї отримають вакциновані від COVID-19 під час нового локдауну?

У той же час старі фінансово-промислові дворяни набагато зрозуміліші тій темній масі людей, яка врешті і прийде на вибори, і викине папірця в урну. Бо старі забиті власники молокозаводів і автобаз, які стали власниками холдингів, набагато ближчі своїми життєвими установками "бий або біжи" більшості громадян, які транслюють одне одному з покоління в покоління цінності обложеної фортеці. Незрозумілі інтелігенти, демократи, активісти, любителі соєвого молока, власники акаунтів з жартами про тупих нормісів у Твіттері здебільшого у цій системі виглядають якимось відхиленням: вони потрібні лише одне одному, вони продукують феномени внутрішнього вжитку, часом сміючись і з народу, і з верхівки, які можуть споживати щось типу Басти або Олі Полякової. Врешті, ані народні маси, ані групи впливу не розуміють їх життєвого плану, адже "нові еліти" здебільшого опираються на те, що вони кращі за своїм змістом і тому колесо історії саме повернеться в їхній бік.

Але біда і в тому, що ця верства нібияк кращих людей повністю знівельована своєю відірваністю від більшості. І потішатися над темними людьми, бути показово на їх тлі розумнішими, відповідальними - це найбільша проблема, яка заважає цьому креативному прошарку взяти владу. Бо неможливо бути на чолі, коли ти абсолютно інший і цим хизуєшся. Забудьте про пропагандистські історії, де народ обирає кращих за себе, ледве не святих. Люди хочуть бачити передусім зрозумілих, саме тому навіть криворукі олігархи виграють у красивих і розумних, але надто насичених думкою про те що вони якесь "зерно суспільства", "нова еліта", "кращі", "справжні".

Ось так працює політика нової щирості в Україні. Пишу не про ковід, пишу про владу. А довіряти лікарям, звісно ж, має сенс, і подбати про вакцинацію теж. Але, як я вже писав на початку, пандемія лише тло. Вона рано чи пізно піде, а ось це наше прекрасне суспільство залишиться з нами. І те, що багатьом часом здається панацеєю, насправді є ще однією оманою, яка продовжує агонію.

Джордж Вашингтон з відкритих джерел

Чому до посту прикріплено портрет Вашингтона? Бо свого часу він сказав аж надто розумну річ: ніяка нація не досягне процвітання, поки вона не визнає, що орати землю настільки ж благородна справа, як і писати поему. Любіть свій народ. Не вірте, але любіть. Біле пальто зведе вас у політичну могилу.

Ярослав Божко

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.