Надзвичайні ситуації через брак газу: Держустанови можуть залишитися без тепла?

Володимир Фесенко
Володимир Фесенко

Політолог, директор Центру політичних досліджень "Пента"

Європа потерпає від дефіциту газу Фото з відкритих джерел

Багато держустанов досі не уклали договори на поставку природного газу, що може зірвати початок нового опалювального сезону.

Про це пише Володимир Фесенко на своїй сторінці в Facebook.

Щодо "надзвичайної ситуації" в деяких регіонах та ціни на газ

Вчора було чимало важливих новин, але багатьох схвилювало повідомлення, що в трьох областях адміністрації почали розглядати надзвичайну ситуацію, що склалася із забезпечення природнім газом бюджетних установ на осінньо-зимовий період 2021-2022 років.

Заступник голови Офісу Президента України Кирило Тимошенко спростував цю інформацію і заявив, що жодних проблем з газом немає. Після цього в НАК "Нафтогаз України" заявили, що пропонують бюджетним та релігійним організаціям середньострокові контракти із фіксованою ціною на газ – 13,7 гривні за кубометр (із транспортуванням та ПДВ – 16,8 гривні). Голова правління "Нафтогазу" Юрій Вітренко зазначив, що "бюджетні організації можуть купувати газ у будь-яких постачальників. Але сьогодні значна частина постачальників або пропонує місячну ціну на газ на рівні 30-45 грн за кубометр, або ж взагалі відмовляється від зобов’язань за вже укладеними контрактами з нижчою ціною. Нафтогаз виходить на ринок із пропозицією фіксованої ціни на наступні 15 місяців, на рівні, яка більш в два рази нижче поточної місячної ціни".

Новини за темою: Замість 30% - зростання на 70-100%: Як зміняться тарифи ЖКГ до кінця 2021 року

Як все це пояснити? Насправді, дійсно проблема не в нестачі газу, а в ціні на газ. Іде жорстка тактична боротьба навколо ціни на газ для бюджетних установ. Меморандум між НАК "Нафтогаз України", центральною та місцевою владою про врегулювання проблемних питань у сфері постачання тепла та гарячої води у прийдешньому опалювальному сезоні було підписано. Але це загальна рамка. А про конкретну ціну ще треба домовитись. І тут почалися тактичні ігри. З’ясувалося, що значна частина бюджетних установ та організацій комунальної сфери в деяких регіонах ще не уклали договорів на постачання газу в нових умовах. А для зниженої ціни потрібна спеціальна процедура. НАК "Нафтогаз України" теж не дуже поспішав, чекав, коли до нього почнуть звертатись. Це мені дуже нагадує сюжет з теорії ігор, який називається "дохле курча". Два автомобілісти женуть назустріч один одному. Програє той, хто перший злякається. Так і в нинішній ситуації з газом. Місцева влада тисне і на центральну владу, і на НАК "Нафтогаз України", зокрема і заявами про "надзвичайний стан", щоб отримати газ за меншою ціною.

Що буде далі? А далі як завжди. В "надзвичайному" переговорному стані будуть домовлятися з НАК "Нафтогаз України", щоб встигнути до 15 жовтня укласти необхідні договори, а місцева влада буде узгоджувати з Урядом питання про забезпечення фінансування цих угод. Саме про такі ризики я зазначав, коли був підписаний Меморандум між НАК "Нафтогаз України", центральною та місцевою владою. Одна річ сам Меморандум та його загальні умови, інша річ, як він буде виконуватись.

Новини за темою: Банкрутства та космічні ціни на продукти: До чого призведе рекордна вартість газу?

Думаю, що зараз всім треба заспокоїтись, не панікувати і не займатись політичними маніпуляціями, а замість цього в активному і конструктивному режимі узгодити проблемні питання. В цьому процесі значну роль відіграє Міністерство розвитку громад та територій, яке, зокрема, співпрацює з місцевою владою щодо підготовки до опалювального сезону. Міністр Олексій Чернишов був одним з розробників Меморандуму про врегулювання проблемних питань у сфері постачання тепла та гарячої води. Можливо, є сенс створити постійно діючу робочу групу з представників Кабміну, місцевої влади та НАК "Нафтогаз України" для контролю за реалізацією вищезгаданого Меморандуму і розв’язання поточних проблем, які виникають в процесі виконання цього Меморандуму. Опалювальний сезон має розпочатись нормально, без збоїв. Врешті-решт це є спільним інтересом місцевої і центральної влади.

Володимир Фесенко

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.