На захід слідами неандертальців та через архаїчні млини: Що чекає на туристів на трасі М06

Гора Тупча, Дубенський замок та зоопарки

ZIK
ZIK

Українське інтернет-видання

Туристи зупинились на авто біля дороги Фото з відкритих джерел

Їхати з Києва до Чопа дійсно цікаво. У попередьому матеріалі ми розповіли, що лише на ділянці від Києва до м. Новоград-Волинського можна побачити український Діснейленд, залишки оборонної лінії Сталіна та старовинні віадуки.

Решта шляху на захід України має ще більше захоплюючих локацій: садиби, архаїчні млини та старовинні форти. Що ще знайти на трасі М06 Київ-Чоп, читайте далі.

Гоща та околиці

За 30 хвилин дорогою М06 від міста Новоград-Волинський потрапите в смт Гощу, яка має декілька унікальних місцин:

Садиба Валевських. Є пам’яткою архітектури місцевого значення, яку будували протягом XVIII–XIX століть представники польського магнатського роду Валевських. Садиба – яскравий зразок класицизму та модерну. Для її створення вперше використали мотиви швейцарського шале. Нині будинок має риси соціалістичної епохи, адже в радянські часи його обклали звичайною облицювальною плиткою. Поруч є здичавілий парк на 7 гектарів. Тут досі ростуть старі ясени та каштани, які підкреслюють красу минулої епохи.

Покровський Гощанський жіночий монастир. Це пам’ятка архітектури XVII ст. Заснована у 1639 році українською княгинею Регіною Соломирецькою-Гойською як Свято-Михайлівський храм. Певний час святинею опікувався митрополит Київський, Галицький і всієї Русі Петро Могила. Сучасного вигляду храм набув у 1888 році. На храмі досі можна побачити сонячний годинник ще ХVII ст. Всередині інтер’єр має елементи ренесансу та бароко.

Покровський Гощанський жіночий монастир у смт. Гоща Фото з відкритих джерел

Новини за темою: Подорожуйте як гурмани: Що варто знати про гастрономічний туризм і де смачно поїсти в Україні

Архаїчний вітряний млин. Від смт Гощи потрібно повернутися на М06, проїхати декілька хвилин далі та звернути на вулицю Центральну. За 11 км можна потрапити в с. Красносілля. Тут розташований старовинний вітряк. Його побудував у 1895 році чех Іван Клічнік. Споруда має вертикальні стіни, обшиті дошками зверху донизу. Увесь корпус з крилами, валом та механізмом для розмелювання обертається залежно від вітру. У селі щороку проводять фестиваль. Він має назву "Красносільські вітряки" та є святом історії, побуту та народної творчості.

Вітряний млин у с. Красносілля Гощанського району Фото з відкритих джерел

Великий Житин

Через 35 км трасою варто зробити зупинку в селі Великий Житин. Воно є одним із найбільших у Рівненському районі. Саме в ньому народився перший президент України Леонід Кравчук. Крім того, тут можна побачити церкву святого Архістратига Михайла. Її збудували у 1767 році. Станом на сьогодні це добре збережений дерев’яний храм. Він є єдиним у своєму роді. Всередині зберігалися копії метричних книг початку ХІХ ст. та цінні стародруки.

Михайлівська церква у с. Великий Житин Фото з відкритих джерел

Рівненський зоопарк

Розташований за 8 км від попереднього села. Його почали розбудовувати в 1982 році. Нині територія займає понад 13,5 гектарів. Тут можна побачити близько 500 екземплярів різних тварин. 24 види занесені до Червоної книги України. Саме сюди вперше завезли вовків із Чехії. У зоопарку мешкають олені, гімалайські ведмеді та олені. Вхід коштує 50 грн для дорослих.

Верблюди у Рівненському зоопарку Фото з відкритих джерел

Грушвиця Перша

До села Грушвиця Перша їхати ще 23 хвилини. У ньому знаходили культурний шар Мілоградської культури раннього залізного віку та городища Х-ХІ століття. Тут є дві пам’ятки:

Свято-Покровська церква. Раніше був костелом Святого Вацлава. З’явився у 1756 р. як дерев’яна римо-католицька каплиця. Добудована в 1852 році. Нею опікувалися польські шляхтичі. Сам костел почали будувати лише в ХХ столітті. Під час Другою світової війни зазнав пошкоджень.

Свято-Покровська церква у с. Грушвиця Перша на Рівненщині Фото з відкритих джерел

Джерело. Подейкують, що його освятили ще в минулому століті, як і багато інших. Через багато років воно досі б’є. Нещодавно його привели до ладу, а тому сюди варто прийти хоча б на декілька хвилин.

Цілюще джерело у с. Грушвиця Перша Рівненської області Фото з відкритих джерел

Дубно

Ще 30 кілометрів автошляхом і ви побачите місто Дубно. Його вже згадують в літописах ХІІ століття. Нині тут є чимало цікавих пам’яток:

Дубенський замок. Також відомий як палац князів Острозьких-Любомирських. Офіційна дата спорудження – 1492 рік. Наспраді вже існував як фортеця волинян у Х столітті. Протягом існування неодноразово перебудовувався та укріплювався. Під замком були підземні ходи. Нині має архітектурні риси пізнього ренесансу. Досі можна побачити каземати, декілька веж та музей всередині.

Дубенський замок на Рівненщині Фото з відкритих джерел

Новини за темою: Траса Київ – Одеса: Дорога крізь лимани, музеї мотоциклів і пам’ятки війни

Луцька брама. Є пам’яткою оборонної архітектури на вул. Данила Галицького, 32. Це єдиний зразок в Україні – більше аналогів немає. Збудована в 1623 році руським архітектором Якубом Мадлайном.

Луцька брама в м. Дубно Рівненської області Фото з відкритих джерел

Велика Синагога. Збудована в силі бароко в XVI столітті. Її зводили 12 років. Це одна з найбільших на Західній Україні. Святиня мала дві реконструкції, а тому збереглася до нашого часу. Станом на сьогодні не працює.

Тараканівський форт. Ще одна оборонна споруда. Це архітектурна пам’ятка ХІХ століття. Раніше можна було побачити двоповерхову казарму, до якої ведуть підземні ходи, а також складські, житлові та господарські приміщення. Найвідоміша частина форту – офіцерський корпус з червоної цегли. Як і каземати, він частково зберігся донині.

Палац графа Бадені в м. Буськ Львівської області Фото з відкритих джерел

Броди

За 64 км автошляхом М06 розташоване місто Броди. Воно існувало ще за часів Київської Русі. У ньому обов’язково варто завітати до:

Бродівський замок. Є пам’яткою національного значення в стилі пізнього ренесансу. Вперше письмово згадується у 1588 році. Неодноразово відігравав роль опорної бази польської шляхти під час національно-визвольної війни 1648-1657 років. Витримав 12-тижневу облогу козаків під проводом українського гетьмана Б. Хмельницького у 1646 р. У XVIII ст. над брамою замку будують барокову вежу з годинником. На замковому дитинці також зберігся двоповерховий палац польського шляхтича Станіслава Потоцького.

Чотові скелі у Винниках на Львівщині Фото з відкритих джерел

Бродівська ратуша. Розташована в центрі міста. Це годинниковий павільйон. Він з’явився на початку ХХ століття. Архітектор досі невідомий. Неподалік можна побачити будівлю Празького кредитного банку ХІХ ст.

Винниківське озеро Фото з відкритих джерел

Буський район

За 25-30 хвилин дорогою ви вже будете в Буському районі. Тут є декілька цікавих місць:

Садиба Єнота. Першу зупинку можна зробити у селі Сторонибаби. Тут розташований контактний зоопарк. У ньому мешкають фазани, когути та індики. Є декоративні кролики та єноти-полоскуни. Тварин можна годувати. Для дітей також є батут і нагода покататися на віслюку.

Палац Графа Бадені. Розташований у місті Буськ Львівської області. Вперше згадується в 1698 році. Це родинний маєток польського графа Казимира Фелікса Бадені. Будівля зведена у класичному стилі. Має дві поверхи та просторі кімнати. Фасад прикрашений портиком.

Урочище Прийма Фото з відкритих джерел

Винники

За 54 км розташоване місто Винники. Тут можна побачити однойменний ліс на 2799 гектарів. У ньому є декілька пам’яток:

Чотові скелі. Більше відомі як Чортові в сучасності. Первісну назву пов’язують зі словом "чатувати" - чатувати, стояти на чатах тощо. Припускають, що скелі були стороживим постом на східних підступах до Львова. Зараз це найвища верщина в околицях Львова – 414 м. над рівнем моря. Сьогодні є популярним місцем для скелелазіння.

Печерний монастир у с. Розгірче Фото з відкритих джерел

Винниківське озеро. Це став на річці Маруньці. Озеро має площу 6,2 гектари. Вода має жовтуватий колір, адже її живлять струмки, які течуть через багаті на залізо глинисті пороги. Поруч є кафе, альтанки та лавочки.

Палац графів Шенборнів в Закарпатській області Фото з відкритих джерел

Грот Прийма

Розташований у Миколаївському районі. Тут колись жили неандертальці. Припускають, що це було близько 46 тисяч років тому. В урочищі також знаходили житло "мисливського табору" площею 5х5 м. Це поселення вважається одним із найдавніших в Україні.

Гора Тупча Фото з відкритих джерел

Село Розгірче

За 1 годину дорогою буде село Розгірче. Тут розташований Печерний монастир. Він лежить на висоті 443 метрів над рівнем море. Це скелясті виступи пісковиків. Вони мають висоту до 25 метрів. Більше 70 млн років тому вони утворилися на дні палеогенового моря. Про монастир вперше згадують у XV ст. Утім, археологічні дослідження довели, що ці скелі використовували ще в язичницькі часи.

Замок Паланок Фото з відкритих джерел

Замок графів Шенборнів

Далі певний час ви будете їхати уздовж національного парку "Сколівські Бескиди". За 2 з половиною години трасою розташоване с. Карпати. Тут розташований замок графів Шенборнів. Його будували в 1890-1895 роках в неоромантичному стилі. Замок прикращений барельєфами, вітражами та флюгерами. Поруч є сад із сосною Веймута, сакурами та канадськими ялинами.

Гора Тупча

За 15 км з правого боку буде гора Тупча. Тут знаходили городише раннього залізного віку культури Голігради. Виявляли бронзові скарби теж. Біля підніжжя можна побачити декілька невеликих озер – це колишні кар’єри. 

А за декілька хвилин трасою М06 ви будете в Мукачеві. Тут можна побачити замок, ратушу та монастирі ще ХІ століття. Далі дорогою до Чопа вас чекатимуть краєвиди Карпатських лісів.

Оригінал - на сайті zikua.tv.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.