Меморандум боргової колонії, або Що Україна винна МВФ за новий транш

В'ячеслав Черкашин
В'ячеслав Черкашин

Старший аналітик з податкових питань Інституту соціально-економічної трансформації

Міжнародний валютний фонд Фото з відкритих джерел

МВФ виплатить Україні 700 мільйонів доларів зв програмою кредитування stand-by. Яку ціну доведеться заплатити за гроші від фонду?

Про це пише В'ячеслав Черкашин на своїй сторінці в Facebook.

(за текстом нових зобов'язань України перед МВФ)

Документ огидний як своїми твердими принципами, так і остаточним перетворенням української влади на підневільного і повністю контрольованого агента нашого головного кредитора (МВФ). Судіть самі.

Пункт 2 і 3: аудит "Великого будівництва" за 2020 рік так і не завершено - 85% виконання (хоча потрібно було закінчити ще до кінця першого кварталу). І тепер МВФ очікує звіту під новорічну ялинку. При цьому сміховинне відсилання на малозрозумілі 212 кримінальних справ і непереборну для нашої влади комерційну таємницю (а є така?) дає всі підстави вважати, що ніяких особливих порушень виявлено не буде, а покарання винних заміниться заслуженим нагородженням. Предметом особливої гордості перед кредитором є вже два проведених і один підготовлюваний (близько 0,4% ВВП) перегляд бюджету-2021 з метою збільшення витрат бюджету на будівництво та ремонт доріг. У топку "Великого будівництва" кинуті наднормативні вилучення податків на кордоні і всередині країни (зростання цін на імпорт і сировину). Такий собі дорожньо-бюджетний авантюризм на тлі безвідповідальності.

Пункт 4b: уряд вважає достатнім виділення 1 млрд грн для найбідніших українців і 11,4 млрд грн для місцевих бюджетів на безпроблемне проходження опалювального сезону 2021-2022, хоча потрібно мінімум 16-20 млрд грн. Мабуть, замерзлі українці стануть активніше бігати новими дорогами, і проблема буде вирішена.

Новини за темою: Нові податки на квартири, автомобілі та цигарки: Чого чекати українцям?

Пункт 6: взято зобов'язання до кінця листопада поточного року прийняти "нібито антиолігархічний" законопроект 5600, що піднімає податки на 0,5% ВВП. Це означає, що парламентський хід конем зі зняттям цього напалм-проекту з розгляду лише тимчасовий маневр влади і в наступному році бізнес і громадян чекає політика агресивного збору податків.

Пункт 8а: остаточна відмова від передвиборчої обіцянки президента Зеленського про введення податку на виведений капітал на тлі обіцянок щодо подальшого утиснення спрощеної системи (мораторій на розширення і взагалі будь-якого роду пільги (крім наймінімальніших), силові методи боротьби з уникненням оподаткування за допомогою ССО, оцінка податкових втрат). По суті, спостерігаємо повну втрату фіскального суверенітету Україною - боргова колонія МФВ.

Пункти 8с і 8d: соціальна політика держави буде поступово стиснута до гарантованого мінімального доходу, при цьому залишаються два позабюджетних фонди з їх неефективністю і непрозорістю для платників податків. Пенсійна система продовжить свій скорботний шлях до другого етапу реформи, що стане джерелом зростання розміру відрахувань з роботодавців і підприємців (фіскально-соціальне навантаження на бізнес буде рости). Особливо яскраво виглядає "канібальська" теза про захист пенсіонерів від злиднів через їх стимулювання довше трудитись на благо Батьківщини (пенсіонер, хочеш вижити - йди працюй!).

Новини за темою: 40-річним пенсія "не світить", або В чому правий міністр фінансів України

Пункт 10: платників податків очікують рішучі (так і заявлено) кроки щодо поліпшення адміністрування податків. На тлі відвертих невдач останніх років у проведенні комплексної реформи контролюючих органів, великої кількості відставок і корупційних скандалів влада хвалиться проведеним формальним поділом на податкову і митну служби, а також обіцяє якусь комплаєнс-стратегію ДПС і річні плани щодо поліпшення виконання норм законодавства. Швидше за все, чергові папірці, що створюють видимість трансформацій. Бюро економічної безпеки запустять з грудня 2021 року, хоча можна було і не морочитися, бо спостерігаємо просту зміну вивіски (начальник старий і на роботу беруть старі кадри). А людей з достатком чекає (сюрприз!) окремий новий підрозділ у податковій службі, що займеться створенням ним проблем з метою наповнення бюджету. Інструментарій теж на підході - контрольовані іноземні компанії, контроль витрат громадян, посилення повноважень податківців. Полювання на економічно активне заможне населення відкривається!

Пункт 13: дано обіцянку приборкати двозначну інфляцію до 5% (плюс-мінус 1%) до кінця 2022 року, зокрема шляхом підняття облікової ставки. Епоха дешевих кредитів і активного кредитування бізнесу закінчується, так особливо і не розпочавшись.

Пункт 28F: банки, що беруть участь у податковій амністії президента Зеленського, очікує сувора перевірка НБУ на предмет дотримання вимог законодавства із боротьби з відмиванням грошей (це означає, що тих нещасних, що довірилися добровільному декларуванню, чекають ще більш суворі заходи контролю).

Пункт 30с: населення - споживачів газу очікують повністю ринкові ціни і підвищені штрафи за борги, а також спрощені методи адміністративного впливу на боржників (що під цим ховається, незрозуміло, але зростання соціальної напруженості гарантовано).

Ємко підвести підсумки поведінки наших можновладців щодо громадян цієї країни дозволяють слова великого М. М. Жванецького: "Екіпаж прощається з вами і бажає вам приємного (пікірувального) польоту.

В'ячеслав Черкашин

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.