Маніпуляції на енергоринку, або Чому зупиняються українські АЕС

Сергій Лямець
Сергій Лямець

Журналіст, блогер

Фото з відкритих джерел

Відключення блоків АЕС - подія не нова. Адже їх зупиняють на плановий ремонт або виводять тимчасово в резерв. Проте недавнє відключення пов'язане з масовою маніпуляцією, і не без впливу НКРЕКП. Що трапилося і чому це ледве не призвело до краху ринку?

Про це пише Сергій Лямець на своїй сторінці в Facebook.

Догралися! Через масові маніпуляції на ринку електроенергії, умови для яких створив енергетичний регулятор НКРЕКП під керівництвом Валерія Тарасюка, ціна на електроенергію впала нижче за собівартість виробництва. Як наслідок, щоб не втратити економіку енергосистеми, диспетчеру довелося вимкнути блок АЕС.

13 червня в Україні відключили четвертий блок Запорізької АЕС. А 18 червня на аварійний ремонт пішов ще й блок Хмельницької АЕС.

Відключення блоків АЕС, на перший погляд, - буденна подія. Якщо почитати зведення "Енергоатому", то побачимо, що відключення блоків АЕС – частий захід. Їх зупиняють на плановий ремонт або виводять тимчасово в резерв. Трапляються й поломки.

Проте ці відключення мають спільний знаменник - правила, які встановила на ринку Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП). Ці правила призвели до того, що четвертий енергоблок АЕС довелося вивести в резерв через балансові обмеження. Простіше кажучи, енергоблок відключили за командою диспетчера "Укренерго", щоб не допустити краху ринку.

Новини за темою: Майнінг біткоїнів на АЕС: Як Україна планує стати світовим центром криптовалют

Ось як це відбувалося.

Команда відключити енергоблок АЕС надійшла через профіцит електроенергії, "схем" трейдерів і, як наслідок, катастрофічного обвалу цін на ринку. Вони знизилися нижче за собівартість виробництва найдешевшої електроенергії - атомної.

Запорізька АЕС - найбільша електростанція в Європі. Вона експлуатує шість атомних блоків. Щоб підвищити ціну на ринку, виникла необхідність прибрати частину електроенергії з ринку.

Але у чому причина обвалу цін?

Одна з причин - профіцит електроенергії. Її виробляють набагато більше, ніж купують. Високий рівень води в річках змушує ГЕС обробляти більше води. До того ж у 2021 році зросли обсяги генерації "зеленої" електроенергії, хоч і у значно менших обсягах, ніж у попередні роки.

З іншого боку, знизилося споживання електроенергії. Через холодну весну і прохолодний червень змістився сезон використання кондиціонерів.

Ситуацію з цінами посилили спекуляції приватних трейдерів. Вони почали масово продавати неіснуючі обсяги електроенергії, що призвело до обвалу на ринку. Таку торговельну стратегію на ринку називають "торгівля повітрям".

Зараз в Україні виробляють більше електроенергії, ніж здатна спожити економіка. Усі учасники ринку знають про це і поспішають розпродати електроенергію безпосередньо споживачам або на сегментах - "Ринок на добу наперед" (РДН-електроенергія продається сьогодні з поставкою завтра) і "Внутрішньодобовий ринок" (ВДР – електроенергія продається за дві години до поставки).

Новини за темою: Новий міністр енергетики: Професіонал чи агент олігархів?

Якщо виробник/трейдер не зміг продати електроенергію за прямими договорами або на РДН і ВДР, то вона потрапляє на балансуючий ринок. Це ринок, тут електроенергію можуть продавати з дисконтом до 100% від ціни РДН.

Раніше дисконт не міг перевищувати 45% від ціни на РДН, але енергетичний регулятор НКРЕКП під керівництвом Валерія Тарасюка скасував це обмеження. Це відкрило дорогу для спекуляцій для деяких трейдерів. Злі язики подейкують, що для наближених до Тарасюка трейдерів.

Вони масово почали виставляти на РДН обсяги електроенергії, яких у них не було. Вони знали, що завтра на ВДР електроенергія буде ще дешевшою, адже якщо генерація не зможе продати електроенергію хоч за якоюсь ціною, то потрапить на балансуючий ринок, де її заберуть практично за безцінь.

Так вони масово почали продавати на РДН електроенергію, якої по факту не мали. Як наслідок, генерацію витісняли на ВДР, де вона була змушена продавати її ще дешевше.  Генерація постала перед вибором: продати зі збитками на внутрішньодобовому ринку або вивалитися зі своїми обсягами на балансуючий ринок, де її заберуть майже за безцінь.

Комісія з тарифів НКРЕКП, яка створила цю можливість для збагачення приватних трейдерів, могла зупинити "торгівлю повітрям", але її голова Тарасюк відмовився це зробити. Так тривало довго, але нарешті закінчилося курйозом.

Щоб остаточно не втратити економіку генерації, диспетчер "Укренерго" дав команду вимкнути блок найбільшої в Європі АЕС. Ціни почали потроху зростати.

Про "торгівлю повітрям" дізналися (або зробили вигляд) в Офісі президента - і над Тарасюком нависла загроза звільнення.

І тільки через можливу загрозу зміни членів НКРЕКП і керівництва маніпуляції на енергоринку вщухли.

Комісія офіційно додатково не приймала для цього рішень, крім збільшення максимально граничних цін на ринку електроенергії на добу вперед (РДН) і внутрішньодобовому ринку (ВДР). У підсумку ціни на ВДР стали вище за ціни на РДН, як і має бути.

Нижче я прикріплю скрін із закритого чату трейдерів, які обговорюють зростання цін на ВДР. Розмова відбулася 18 червня, перед довгими вихідними, коли споживання електроенергії падає, а з ним – і ціна.

скріншот

скріншот

Увечері того ж дня незаплановано на аварійний ремонт пішов блок Хмельницької АЕС, але вже з інших причин. Відключилися живильні турбонасоси і спрацював захист реакторної установки - прямий наслідок недофінансування ремонтів через "схеми" на ринку. Роботу блоку АЕС  відновили 20 червня.

У підсумку замість падіння цін на електроенергію вони зросли - ціна електроенергії на ринку на добу вперед 21 червня зросла до 1569 грн/МВт-год. На 20% більше, ніж у першій половині червня, і майже на 70% більше, ніж середня ціна за травень.

Зростання можна було б повністю списати на відключення ще одного блоку АЕС. Але роботу блоку АЕС відновили 20 червня, при цьому ціна на електроенергію на вівторок, 22 червня, знизилася до 1339 грн/МВт-год, але це все одно в півтора рази дорожче за ціну у травні.

Тобто, як бачимо, окрім незапланованого відключення одного блоку, був ще один суттєвий фактор зростання ціни до нормальних значень - і це припинення "торгівлі повітрям", умови для якої створила НКРЕКП на чолі з Тарасюком, який контролює більшість членів комісії.

Сергій Лямець

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.