Мандри незвіданими куточками заходу України: Буйволині ферми, засекречені об’єкти та гірські пейзажі

ZIK
ZIK

Українське інтернет-видання

Гора Ґемба - одна з найвищих вершин гірського масиву Полонина Боржава Фото з відкритих джерел

Де шукати особливі пам'ятки на Львівщині, Прикарпатті та в українських Карпатах

Захід України – це величезна територія природних заповідників та унікальних пам’яток. Тут є гори, старовинні палаци та села, де досі зберігаються всі звичаї та традиції наших предків.

Крім того, на Заході є низка унікальних пам’яток. Це оборонні лінії часів Другої світової війни довжиною в 600 кілометрів, буйволині ферми та палаци. Де погодувати диких тварин із рук та знайти засекречені об’єкти України, читайте далі у нашому матеріалі.

Лінія Арпада

Це оборонна лінія. Її створювали угорські війська в Східних Карпатах протягом 1939-1944 років. Вона мала довжину майже 600 кілометрів. Складалася з окремих вузлів оборони. Крайні елементи – це перевали Дукля та Яблуницький на заході та сході відповідно. Стратегічним завданням було збудувати ефективну лінію для захисту з мінімальними витратами.

На певних ділянках звели 750 ДОТів – довготривалих оборонних точок, 439 вогневих рубежів та 135 км протитанкових споруд. Найвідомішою місциною з усієї лінії є бункер. Він розташований у селі Верхня Грабівниця Закарпатської області. Історичні джерела вказують на те, що його довжина сягала 1,5 км. До споруди є 5 входів. Чотири з них – ДОТи. Стелі в бункері сягають двох метрів у висоту. На різних рівнях можна побачити казарми, лікарні, кухні та інші кімнати.

Новини за темою: Куди поїхати на вихідні, якщо стомилися від Києва: Топ цікавих локацій за містом

Станом на сьогодні це одна з найкраще збережених пам’яток часів Другої світової війни. Досить довго вона пустувала. Нині всередині можна побачити музейну експозицію, інформаційні стенди. А ще тут проводяться дегустації закарпатського вина.

Чернелицький замок

Розташований у містечку Чернелиця в Івано-Франківській області. Це пам’ятка архітектури ХVII століття. Її почали зводити між 1607 та 1636 роками за ініціативою власниці міста – дружини ротмістра Анджея Белжецького. Закінчив справу польський аристократ Михайло Чарторийський.

У другій половині ХVII ст. споруда зазнала пошкоджень під час війни з турками. Після відбудови вона стала найбільшою східною фортецею правого берега Дністра. Сюди навідувався монарх Речі Посполитої Ян ІІІ Собеський. Пізніше замком володіли представники польської знаті. З приходом радянської влади пам’ятка почала занепадати.

Замок має ділянку площею 2 гектари. Його будували за новою бастіонною системою. Оборонні мури сягають шести метрів у висоту та мають товщину близько 2,5 м. Були облаштовані бійниці для вогнепальної зброї. Подекуди добре збереглися мури.

Чернелицький замок на Прикарпатті Фото з відкритих джерел

Палац Фредрів-Шептицьких

Раніше належав шляхетському роду італійського походження Фредрів. Розташований у селі Вишня Львівської області. Певний час у маєтку жив відомий польський комедіограф Александер Фредро – дід митрополита Андрея Шептицького.

Палац звели у першій половині ХІХ століття в стилі неоренесансу. Він має два поверхи. Усі вікна та двері – напівкруглої форми. Внутрішній декор добре зберігся. Поруч є дві алеї: каштанова та столітніх лип. Неподалік можна побачити озеро.

Палац Фредрів-Шептицьких у с. Вишня на Львівщині Фото з відкритих джерел

Гора Ґемба

Розташована в Українських Карпатах на межі Свалявського та Міжгірського районів Закарпатської області. Це одна з найвищих вершин гірського масиву Полонина Боржава. Деякі дані вказують на те, що її висота – 1491 м, інші – 1497 м. Підніжжя вкриті лісами. Поруч є два села – Пилипець та Подобовець.

Новини за темою: Перший похід у гори самостійно: Що брати, як готувати їжу та якими маршрутами ходити

Від останнього на Ґембу можна піднятися лише за день. Сама гора є популярним об’єктом туризму. Тут проходить пішохідний маршрут "Вершинами Боржави". На вершині можна випити чаю та помилуватися краєвидами. У підніжжя також є водоспад Шипіт. У с. Пилипець можна поглянути на церкву ХVIII століття. Наостанок, однойменний курорт є другим за висотою в Україні та має найдовшу гірськолижну трасу.

Мешканці центру реабілітації та ре-інтродукції диких тварин Фото з відкритих джерел

Центр реабілітації та ре-інтродукції диких тварин

Розташований у Галицькому національному природному парку. Це с. Крилос в Івано-Франківської області. Його створили з метою реабілітації та подальшого повернення у звичне середовище представників місцевої фауни, які потрапили в біду. Від 2007 року в центр приймають хворих і скалічених диких тварин.  

За ними спостерігають, роблять щеплення та створюють належні умови перебування. Тут можна годувати з рук лисиць, сіру соню та деяких інших представників фауни. У центрі раніше мешкало дике оленятко. Його дозволяли годувати із пляшечки. Більше деталей можна дізнатися на офіційній сторінці у Facebook.

Буйволина ферма "Карпатський буйвіл" на Закарпатті Фото з відкритих джерел

Радарна станція "Памір"

Розташована між селами Сарата та Верхній Яловець на гірському хребтові Томнатик. Тут можна побачити білі шароподібні будівлі на фоні карпатських гір Буковини. Раніше вони були радянським засекреченим військовим об’єктом.

Від кінця ХХ століття більше не використовується за колишнім призначенням. Нині об’єкт занедбаний. Та це не заважає поступово розвивати туристичний потенціал місцевості. Тут вже декілька років тому проводили етнофестивалі. Деякі мандрівники просто приїжджають, щоб помилуватися пейзажами земель Трансильванії та румунських гір.  

"Карпатський буйвіл"

Це буйволина ферма у селі Виноградові на Закарпатті. Вона є найбільшою в Україні. Цим господарством власники займаються понад 13 років. Тут доглядають за близько 70 тваринами. На фермі виробляють понад десять видів сирів і буйволине молоко.

До пандемії вона була не дуже популярною в суспільстві. Нині стан трішки покращився. Екскурсії для туристів теж влаштовують – зазвичай із дегустацією. Варто зазначити, що такі ферми також є на Львівщині та Прикарпатті.

Оригінал - на сайті zikua.tv.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.