Куди піти на 9 Травня: Топ історичних музеїв України, які без слів розкажуть про війну

Від кладовища літаків до бронепоїздів і підводних човнів

ZIK
ZIK

Українське інтернет-видання

Експозиція танків Національного музею історії України у Другій світовій війні Фото з відкритих джерел

Друга світова війна залишила трагічний слід у світовій історії. За різними оцінками вона забрала життя від 50 до 80 мільйонів осіб. Воєнне протистояння антигітлерівської коаліції та країн "Осі" відбувалося на території 40 держав.

Воно завершилося перемогою над нацизмом. Загальні людські втрати України склали близько дев’яти мільйонів осіб. Пам’ять про тих, хто віддав життя за мир досі зберігається в музеях. У які саме з них варто завітати 9-го травня, щоб не забувати про криваві сторінки Другої світової війни, читайте далі у нашому матеріалі. 

Національний музей історії України у Другій світовій війні

Розташований в історичній місцевості центра Києва – на Печерську. Відкритий на честь 30-річчя визволення України від нацистських загарбників у колишньому Кловському палаці. Займає площу понад 10 гектарів. До складу музею входять:

  • Монумент "Батьківщина-мати";

Батьківщина-Мати Фото з відкритих джерел

  • Головна площа з Алеєю міст-героїв;

Алея міст-героїв у Києві Фото з відкритих джерел

  • Скульптурні композиції "Форсування Дніпра" та "Передача зброї";

Скульптурна композиція "Форсування Дніпра" Фото з відкритих джерел

  • Виставка бойової техніки та озброєння. 

Виставки бойової техніки в Музеї історії України в Другій світовій війні Фото з відкритих джерел

Експозиційний простір налічує близько 17 тисяч експонатів. Вони розташовані в 16 залах на трьох поверхах головного корпусу музею. Всередині представлені матеріали, які розкривають теми бойових дій, стратегії боротьби за незалежність між двох тоталітарних режимів та геноциду. На території постійно проходять нові виставки. Вхід сюди коштує 50 грн для дорослих. Музей працює з 10:00 до 17:30 щодня, окрім понеділка.

Адреса: Лаврська вулиця, 27.

Національний музей-заповідник "Битва за Київ у 1943 році"

Розташований у селі Нові Петрівці Вишгородського району столиці. Присвячений подіям форсування річки Дніпро та ходу Київської наступальної операції. Створений у 1945 році. За період існування його відвідало понад 10 мільйонів осіб. На території музею щороку вшановують героїв битви за Дніпро, а також проводять зустрічі ветеранів. 

Новини за темою: Від етнічних обрядів до спуску в катакомби: Унікальні музеї України з цікавими послугами

До історико-культурного комплексу входять:

Зразки бойової техніки того періоду просто неба;

Танк у музеї-заповіднику "Битва за Київ у 1943 році" на Київщині Фото з відкритих джерел

Пам'ятник-музей визволителям Києва від німецько-фашистських загарбників;

Пам'ятник-музей визволителям Києва від німецько-фашистських загарбників Фото з відкритих джерел

Діорама "Битва за Київ. Лютізький плацдарм. 1943 рік";

Діорама музею "Битва за Київ. Лютізький плацдарм. 1943 рік" Фото з відкритих джерел

Заповідна територія площею понад 8 гектарів, де збереглися бліндажі, командно-спостережні пунки та 650 м ходів сполучення.

Колишні ходи сполучення Фото з відкритих джерел

Усі ці пам'ятки можна відвідувати з 9:30 до 17:00. Вартість квитків для дорослих – 20 грн. До музею курсує рейсовий автобус №792.

Адреса: вул. Ватутіна.

Музей загиблих літаків

Розташований у селі Хоросно Пустомитівського району на Львівщині. Його відкрили 1 листопада 2020 року. Тут можна побачити 12 літаків часів Другої світової війни, які знайшли на території Західної України. Експонати також охоплюють двигуни, елементи парашутних систем тощо.

Наразі є стенди з такими моделями літаків: "Юнкерс 88 та 52", "Хейнкель 111", "Фоке Вульф 190", Іл-2, Сб, ДБ-3а, "Бостон А-20" та декілька інших. Музей постійно в пошуках нових експонатів. Є рештки літака, який першим в Україні пішов на таран. Музей працює за попередніми домовленостями. Ціни та графік варто уточнювати за телефонами на офіційному сайті.

Адреса: с. Хоросно.

Один із експонатів Музею загиблих літаків на Львівщині Фото з відкритих джерел

Музей партизанської слави "Спадщанський ліс"

Розташований на Сумщині. Це одна з філій, які утворюють Путивльський державний історико-культурний заповідник. Заснований у 1956 році. Сам музей створений на місці партизанського з'єднання. У період Другої світової війни ним командував український генерал С. А. Ковпак.

Тут досі зберігаються його особисті речі. Можна побачити друкарську машинку, яка допомогала віддавати перші накази. Також є зразки зброї, чимало фотографій та інших документів. Поруч із музеєм стоїть 76-мм гармата Ф-22, яка була на озброєнні в партизанському загоні. Неподалік є братська могила та декілька землянок. Графік роботи з 9 ранку до 5 вечора.

Адреса: 11 км від міста Путивль Конотопського району.

Німецький танк - партизанський трофей Фото з відкритих джерел

Музей "Підпільно-партизанський рух на Миколаївщині"

Заснований у 1975 році. Експонати розмістили в старовинному будинку кінця ХІХ столітті. Експозицію музею розкриває основні періоди Другої світової війни. Тут є військові квитки, поштові картки з фронту та стрілецька зброя. На картах можна побачити як віддано тримали оборону воїни 18-ї та 19-ї армій Південного фронту під командуванням генералів А. К. Смирнова та Я. П. Черевиченка до 17 серпня 1941 р.

Новини за темою: Архітектурні пам'ятки як символи влади: Чим можуть зацікавити туристів ратуші України

Певна частина експонатів присвячена окупаційному режиму та злочинам нацистів проти мирних жителів. У ній зберігаються речі в'язнів концтаборів, газети німецької влади, розпорядження тощо. Є матеріали про знищення єврейського населення на території області. Значна частина експонатів присвячена діяльності диверсійно-розвідувальної групи під керівництвом Героя Радянського Союзу В. О. Лягіна. Вхідний квиток коштує 15 грн. Музей працює з 9:00 до 17:00.

Адреса: м. Миколаїв, вул. Лягіна, 5.

Екскурсія в музеї "Підпільно-партизанського руху на Миколаївщині" Фото з відкритих джерел

Музей "Подвиг"

Розташований у місті Бердянськ Запорізької області. Його відкрили в 1985 році. У музеї можна побачити різноманітні експонати часів Другої світової війни. Це спогади учасників тих подій, особисті речі, нагороди та зброя. Певна частина експонатів присвячена визволенню Приазов'я. Сам музей є філією Бердянського краєзнавчого музею. Графік роботи та ціни варто уточнювати за телефонами.

Адреса: вул. Гостинна.

Експонати в музеї "Подвиг" у м. Бердянськ Запорізької області Фото з відкритих джерел

Музей-меморіал героїчної оборони Одеси

Присвячений 411-й береговій батареї. За період оборони вона провела 220 бойових стрільб по скупченнях живої сили та бойової техніки ворога. З 15 на 16 жовтня 1941 артилеристи випустили 230 снарядів, але потім мали відправитися на захист Севастополя.

Нині до комплексу входить виставка військової техніки просто неба, парк і музей. На території можна побачити відомий "Одеський танк НІ", бронепоїзд та підводний човен типу "Малютка" М-296. Також у парку відновили лінію оборони з бліндажами, окопами та вогневими позиціями мінометних батарей. Музей відкритий з 10 ранку до 5 вечора.

Адреса: зупинка "вулиця Марії Демченко".

Експонат музею-меморіалу героїчної оборони Одеси Фото з відкритих джерел

Оригінал - на сайті zikua.tv.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.