Новини » Політика Читать эту новость на русском

Коли Україна стане успішною країною?

Юрій Христензен
Юрій Христензен

Публіцист

Фото з відкритих джерел

Прагнучи наслідувати багатим країнам, бідні країни дивляться на формальні ознаки - політичну модель, Конституцію, закони, забуваючи про найголовніше.

Про це пише Юрій Христензен на своїй сторінці в Facebook.

Експерт зазвичай пояснює банальні речі до того, як вони стали банальними. Рік тому порівняв цінності українців із цінностями жителів успішних європейських країн за даними сьомої хвилі Всесвітнього дослідження цінностей.

Карта культурних цінностей з відкритих джерел

Отримав тисячу реакцій від підписників, для яких це стало одкровенням.

Карта культурних цінностей з відкритих джерел

Як читати карту?

По горизонталі цінності виживання і розвитку. Чим лівіше країна на карті, тим сильніші в ній цінності виживання. По вертикалі традиційні та секулярно-раціональні (правові норми засновані на раціо, а не на релігії і традиціях) цінності. Вгорі раціональні країни, внизу традиційні.

Новини за темою: Україна - найбідніша країна Європи, - порівняльна характеристика

Країни на карті об'єднані за ціннісно-територіальною ознакою. При цьому цінності важливіші. Наприклад, Польща на минулій карті потрапила в Латинську Америку, тому що цінності поляків виявилися ближче до католицьких латиноамериканських, ніж до католицьких європейських.

Чому це важливо?

Прагнучи наслідувати багатим країнам, бідні країни дивляться на формальні ознаки - політичну модель, Конституцію, закони. Копіюють в успішних країн формальні ознаки, і нічого не відбувається. Тому що є щось, що наповнює писані норми і правила. Якщо цього немає, вони не працюють.

Рецепт успіху знаходиться в правій верхній частині карти. Там розташовані країни з різними політичними моделями, від конституційних монархій до парламентських республік. Вони можуть бути унітарними або федеративними. Об'єднують їх не писані норми, а ставлення громадян до цих норм.

Чому це складно?

Конституцію можна прийняти за один день, але ставлення до Конституції за день не змінюється. Можна прописати в Конституції свободи, але від цього людина не стає вільною. Цінності формуються поколіннями в результаті появи нових соціальних навичок і нових соціальних практик.

Наприклад, звичка кооперуватися для вирішення спільних проблем призводить до розширення радіусу довіри. Але низький радіус довіри заважає кооперуватися для вирішення спільних проблем. Повинна з'явитися проблема або людина, які змусять людей змінити свої звички і діяти інакше.

Юрій Христензен

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.