Коли броню пробивали, вибухали голови: Все про життя в танку під час Другої світової війни

ABC
ABC

Іспанська загальнонаціональна щоденна газета

Німецький військовослужбовець оглядає підбитий під Покровкой T-34 обр. 1941 р. Курська битва, червень-липень 1943 р. wikipedia.org

Життя танкістів під час Другої світової війни було набагато складнішим, ніж показують у голлівудських фільмах. Всього один постріл міг забрати їх життя. 

Про це пише АВС.

Спека, постійний шум і страх бути знищеними були звичайними попутниками екіпажів бойових танків.

Той ранок 1944 року почався для Лафаєта Пула (Lafayette G. Pool) з посмішки. Через три роки на фронті це був його останній день в Європі. "Ви і ваш екіпаж — герої, я хочу, щоб ви повернулися додому до своїх матерів живими і здоровими", — пояснив йому полковник Річардсон (Richardson). І замість того, щоб очолити атаку, як він зазвичай робив, американський танкіст-ас (він знищив дюжину "Пантер" і більше двох сотень машин) відправився на фланг з'єднання, позицію, що здавалася спокійною.

Однак гармата, яку німці сховали неподалік, не була настільки ж ввічливою, як старший за званням. "Я побачив, як піднявся люк, і опинився прямо перед дулом гаубиці". Німецький артилерист і оком не моргнув. Він прицілився і, коли противник опинився під прицілом, вистрілив. Снаряд з гуркотом розсік повітря. Без будь-якого попередження він потрапив в танк ветерана. Неважливою стала та величезна кількість ворогів, з якими американцеві довелося битися раніше. Всього одним пострілом німці змогли знищити вежу його улюбленого танка "In the mood" ("в настрої").

Новини за темою: Найбільш кровожерливі німецькі танкісти Другої світової війни

Пул вижив, але ніколи не зміг забути той момент. Йому пощастило більше, ніж екіпажам понад чотирьох тисяч "Шерманів", основи американських танкових дивізій, загиблим за час Другої світової війни. Багато з них загинули від пострілів страхітливих 88-мілімітрових протитанкових гармат.

Легкий німецький танк часів Другої світової війни Panzer II Фото з відкритих джерел

Командир танка Дуглас Амбридж (Douglas Ambridge) відчув такий самий жах, коли зрозумів, що в них цілиться "Тигр 1", ще один нічний кошмар американських танкістів. Він наказав водієві сховатися за будинком, але це їм не допомогло. "Постріл пройшов через п'ять стін будівлі, пробив нашу броню і потрапив в паливний бак", — писав він після закінчення війни. Він зумів вискочити з танка, перш ніж полум'я обійняло його.

Суть в тому, що життя танкістів обох сторін було набагато складніше, ніж показують в голлівудських фільмах. У битві вони були настільки ж вразливі, як і інші. Як і у випадку з невідомими солдатами, яким наказували з одними лише гвинтівками зайняти те чи інше місце, всього один постріл міг забрати життя танкістів.

Новини за темою: Чому німці не скопіювали легендарний танк Т-34, який позбавив Гітлера шансів захопити СРСР

Різниця лише в тому, що піхота відчувала жах, почувши звук німецьких кулеметів MG-42 або британських "Віккерс", а ті нещасні, які билися, сидячи всередині танків Другої світової війни, боялися гуркоту протитанкових гармат. Єдиним порятунком було стати маленькою сім'єю, де все засноване на взаємній довірі. Це підтверджує і радянський [танкіст-]водій Олександр Сахаров: "Члени екіпажу ближче один одному, ніж брати".

Клаустрофобія і метал

Така сім'я складалася з п'яти осіб, які виконували в танку певні ролі (хоча на початку війни російські екіпажі складалися з чотирьох осіб). Всі вони знаходилися в замкнутому приміщенні розміром менше кімнати, саме так і було у випадку з найпоширенішими танками: німецькими "Пантера IV", американськими "Шерман" і радянськими Т-34/76.

Зазвичай водій і кулеметник (він же радист) розташовувалися, сидячи в передній частині машини. Може здатися, що так зручніше, але під час битви вони повинні були весь час залишатися в цьому положенні, інакше б билися головою об верх. Праворуч і ліворуч від башти розташовувалися артилерист і заряджаючий. Позаду знаходився командир, він повинен був зберігати пильність і відповідати за благополуччя підлеглих. "Ми повинні були весь час бути уважними, коли спостерігали за битвою під час позиційної війни", — згадує Отто Каріус, легендарний німецький ас.

Хоча посада командира була найбільш відповідальною, страждали найбільше водії. Джек Роллінсон (Jack Rollinson), який сам служив на цій посаді, вважає, що вони стояли "на нижньому щаблі ієрархії". За його словами, їм доводилося вставати раніше за всіх, щоб перевірити танк, а решта екіпажу продовжувала спати під брезентом, натягнутим на манер намету. Спати вони лягали теж пізніше всіх, тому що потрібно було перевірити гусениці і двигун. Під час переміщень поспати їм також не вдавалося. Каріус поділяв таку думку: "Для цієї посади потрібна додаткова мужність".

Незважаючи на це, перед смертю всі були рівні. "Коли броню пробивали, іноді вибухали голови і всередині все було в крові, м'ясі і мізках", — згадував після битви лейтенант Белтон Купер (Belton Cooper) з батальйону обслуговування.

Кожен день поза табором був важким. Під час довгих переміщень з однієї області в іншу, такі звичайні речі як спорожнення сечового міхура і прийом їжі перетворювалися на цілу пригоду. Проблему походу в туалет можна було вирішити за допомогою гільзи снаряда (під час битви потрібно було бути обережніше, вони гарячі), піхотного шолома або порожньої банки.

Для відновлення енергії у них були особливі пайки, хоча, деякі військові, наприклад, німець Германн Хекардт (Hermann Heckardt), вважали їх "нудними". Цей сержант любив вступати в бій, тому що так міг дістати британське консервоване м'ясо. Відсіки могли перетворюватися в комори, це було звичайною справою. Найгірше було місяцями не повертатися на базу. "У такі періоди ми вели жебрацьке життя, про миття і подумати не могли. З такими бородами і друзів було складно впізнати", - згадував Ханс Беккер (Hans Becker).

Перевірка почуттів

Жорстокість битв шокувала. За спогадами рядового Дж. В. Хоуса (J. W. Howes) були звуки і страшніше за гуркіт ворожих снарядів по броні — "почути по радіо клацання виключення радіо іншої машини". "Жах битви" посилювався, адже це означало, що товариші, з якими вони місяцями жили в таборі, загинули. "Якщо хтось повідомляв, що в таку-то машину влучили, всі знали, хто це був. Обличчя загиблих пролітали перед поглядом за кілька секунд".

Тільки це могло вивести їх з своєрідного трансу, в який їх занурював гуркіт величезного двигуна, звуки пострілів і нескінченне гудіння навушників, які вони не знімали навіть для спілкування з іншими членами екіпажу.

Новини за темою: Співвідношення сил у 2030 році: П'ять найпотужніших сухопутних військ світу

Нюх був ще одним почуттям, що піддавався перевірці всередині цих металевих брил. Почати навіть з запаху самих членів екіпажу, які могли помитися тільки в таборі або, якщо були досить прозорливі, з відра води. Найбруднішим зазвичай був заряджаючий, він пітнів більше за інших, завантажуючи снаряди в гармату.

Сморід йшов і від гусениць, після того як танк проходив по тілах тварин і людей, що розкладалися. "Ця смердюча маса крутилася на гусеницях, а ті, хто знаходився всередині, боролися з нудотою", — згадував Ерні Кокс (Ernie Cox) в книзі Роберта Кершоу (Robert Kershaw) "Tank men" ("Танскісти"). Паливо, спалене масло і порох доповнювали цю гірку симфонію, настільки звичну для Другої світової війни.

Страждав і зір. Під час битви тільки у командира був панорамний огляд того, що відбувається зовні. Зазвичай він вів бій наполовину висунувшись з люка, хоча міг і сховатися, щоб уникнути куль. Тут найбільш самовідданими були німці. Отто Каріус завжди наполягав на тому, що ця небезпечна практика може допомогти побачити противника на кілька життєво важливих секунд раніше. "Ті командири танків, що ляскають люком на початку атаки і не відкривають його до самого кінця, нікуди не годяться".

Один з найефективніших танкістів Другої світової війни Отто Каріус знищив понад 150 танків противника Фото з відкритих джерел

Іншим членам екіпажу, однак, доводилося напружувати зір, щоб зрозуміти, що відбувається навколо, тому що для огляду у них було тільки маленьке віконце розміром з поштову скриньку. Само собою, всередині цих металевих звірів розглянути що-небудь було неможливо.

Це було по-справжньому складне життя, але багато солдатів, наприклад, танкіст Білл Клоуз (Bill Close) згадують його з теплотою: "Озираючись назад, я досі вважаю цей період кращим у своєму житті. Словами його описати неможливо, але ті, з ким я познайомився під час війни, досі залишаються моїми друзями". Він приходить до дивовижного висновку, життя всередині бойової машини Другої світової війни було набагато небезпечніше, ніж ми вважаємо зараз.

Мануель Віллаторо

За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.