Кого покриває Зеленський, не підписуючи закон про військових злочинців?

Валентин Кравець
Валентин Кравець

Журналіст

Полк "Азов" на Донбасі Фото з відкритих джерел

Оригінал - на сайті Skeptic.

Президент Володимир Зеленський півроку не підписує законопроект №2689 про військові злочини. Його співавтором є чинний глава МВС Денис Монастирський, а готувати документ допомагали правозахисники, які працюють з жертвами тортур на Донбасі. За їхніми словами, ці зміни в кримінальному і кримінально-процесуальному кодексі та в законі про амністію дозволили б Україні притягнути до відповідальності винних у злочинах проти людяності. Наприклад, судити тих, хто катував ув'язнених на Донбасі. Однак законопроект, який приводить українське законодавство до європейського, "поховали" в Офісі президента. На численні запити журналістів там не відповідають. Мовчать і в "Слузі народу", голосами якої документ голосували в Раді.

Глава парламенту ще 7 червня підписав цей закон, і він тут же був направлений на підпис Зеленському.

Фото з відкритих джерел

Згідно з 94-ю статтею Конституції, президент повинен у п'ятнадцятиденний термін або підписати його, або повернути на розгляд до парламенту, причому супроводивши мотивованими зауваженнями. Якщо ж цього не відбувається, закон теоретично вважається прийнятим. При цьому Конституція не вказує, хто саме в такому випадку підписує закон.

Зеленський уже порушив Конституцію, не підписавши і не повернувши в Раду законопроект. Але чому в Офісі Зеленського вирішили "вбити" прогресивну ініціативу?

Документ вносить до восьмої статті Кримінального кодексу України злочини, що передбачають введення принципу універсальної юрисдикції щодо злочинів агресії, геноциду, злочинів проти людяності та військових злочинів. Універсальна - значить така, яка не пов'язана з місцем вчинення злочину, громадянством, постійним місцем проживання підозрюваного або потерпілого чи шкодою національним інтересам держави.

Військові злочини - це серйозні порушення Женевської конвенції 1949 року та інші порушення законів і звичаїв, що діють під час міжнародних військових конфліктів у встановлених рамках міжнародного права. Під це поняття підпадають злочини, які вчинили військові щодо поранених, цивільних і військовополонених.

Злочини проти людяності - це свідомо вчинені широкомасштабні або систематичні напади на будь-яких цивільних осіб.

До міжнародних злочинів також відносять геноцид і збройну агресію. Такі злочини підпадають під дію Конвенції ООН про незастосування передбачених законом обмежень до військових злочинів і злочинів проти людства.

За тортури і вбивства в зоні АТО карали і раніше, але без урахування умов війни. Стаття 127 Кримінального кодексу України передбачає за тортури від двох до десяти років позбавлення волі. За зґвалтування карають на строк від трьох до п'яти років, за незаконне обмеження волі або викрадення людини - до трьох років.

Якщо закон запрацює, ті ж злочини, вчинені в умовах збройного конфлікту, будуть вважатися військовими злочинами. Тому покарання за них буде великим: від семи до п'ятнадцяти років ув'язнення без права на дострокове звільнення або амністію.

У військових злочинів немає терміну давності: покарати за них можна і через 10, і через 20, і через 50 років.

Можливо, Зеленський боїться, що закон застосують по відношенню до українських військових, які теж здійснювали подібні злочини на Донбасі, особливо на початку війни. Особливо в цьому були замішані добробати. Напевно, ви пам'ятаєте історію батальйону "Торнадо". Або скандали за участю батальйону "Азов". "Азовці" в інтерв'ю самі розповідали, як грабували і катували людей на Донбасі. Так невже ОП покриває праворадикалів, замішаних у військових злочинах?

"Мова в законі йде не про будь-які злочини або навіть вбивства, а про міжнародні злочини, іншими словами - звірства. Якщо хтось із військових здійснював звірства - наприклад, викрадав і ґвалтував цивільних - українська держава прямо зобов'язана за це переслідувати і карати", - говорить голова правління громадської організації "Центр громадянських свобод" Олександра Матвійчук.

Під Офісом президента проходили акції на підтримку документа. 13 вересня 2021 року близько 20 громадських організацій, у тому числі харківська правозахисна група, Гельсінська правозахисна група, Центр політико-правових реформ, "Блакитний птах" та інші, направили Зеленському відкрите звернення з вимогою підписати закон про військових злочинців.

Дивно, що Зеленський турбується про купу злочинців, але при цьому ігнорує прохання постраждалих від тортур на Донбасі підписати закон. Хоча чи дивно, враховуючи те, що президент до смерті боїться бунту радикалів?

Валентин Кравець

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.