Кінець епохи Меркель: ЄС на межі розпаду, або Нові виклики 2021 року

Die Welt
Die Welt

Інформаційна німецька щоденна газета видавництва "Аксель Шпрінгер-ферлаг"

Канцлер Німеччини Ангела Меркель EPA-EFE

Завдяки своєму високому авторитету Ангелі Меркель вдалося під час головування Німеччини в Раді Європи домогтися важливих позитивних рішень, наприклад, у суперечці з Польщею та Угорщиною. Проте, загальний підсумок неоднозначний. З точки зору німецьких платників податків відхід Меркель стане великою втратою.

Про це пише Die Welt.

Сьогодні при погляді на Європейський Союз виникають два питання: наскільки успішною була Німеччина під керівництвом канцлера Ангели Меркель під час шестимісячного головування Німеччини в Раді Європи? А також: в якому стані перебуває ЄС наприкінці 2020 року? Підсумок головування Німеччини в Раді Європи неоднозначний.

Але Ангела Меркель змогла провести низку важливих рішень. Так завдяки її особистому внеску і високому авторитету серед урядів країн ЄС вдалося залагодити конфлікт з Польщею та Угорщиною про довгостроковий бюджет ЄС і про надання 750 мільярдів євро для підтримки економік, постраждалих від коронавірусу. Крім того, вона вміло провела переговори про прийняття кліматичних норм на 2030 рік (55-відсоткове зниження викидів парникових газів у порівнянні з 1990 роком), хоча питання про конкретне втілення цієї мети залишається відкритим.

Крім того, Ангела Меркель в жорсткій полеміці з турецьким президентом Реджепом Таїпом Ердоганом знову домоглася деескалації ситуації, і тому рішення про санкції було прийнято одноголосно. Зрештою все було взаємопов'язано, і тому було важливо, що всі проблеми на фінішній прямій були усунені одночасно і ЄС в розпал пандемії коронавірусу не заблокував себе сам.

Новини за темою: Прогноз-2021: Країни Європи в боротьбі за регіональне лідерство

Меркель залишить після себе величезний пролом

Як мінімум після головування Німеччини в Раді Європи стає зрозуміло: після того, як Ангела Меркель восени 2021 року відійде від справ, в європейському політичному ландшафті виникне величезна дірка, яка послабить здатність європейського співтовариства домовлятися і можливо тимчасово обмежить і його дієздатність.

Відсутність Меркель у поєднанні з виходом Об'єднаного Королівства з ЄС призведе також до того, що президент Франції Емманюель Макрон разом із сильними південно-європейськими членами ЄС Італією та Іспанією спробує просунути нові програми витрат і принцип колективної відповідальності. Перш за все, з точки зору німецьких платників податків відхід Ангели Меркель стане великою втратою незалежно від того, чи змінять її такі прем'єр-міністри як Маркус Зедер (Markus Söder) з ХСС або Армін Лашет (Armin Laschet) з ХДС. І той, і інший – типові земельні політики без великого досвіду в міжнародних справах.

Попри свої виняткові лідерські здібності Ангелі Меркель під час головування Німеччини в ЄС вдалося досягти далеко не всього. По-перше: реформа міграційної політики ЄС після чотирьох років суперечок під її керівництвом провалилася. Тому ЄС не підготовлений до нової міграційної кризи. Німеччина залишається і надалі точкою тяжіння для мігрантів, що проникають туди нелегально з інших країн ЄС, де життєві умови для них набагато гірші.

Новини за темою: Головні ризики для України в 2021 році

Так само як неоднозначні результати головування Німеччини в Раді Європи, двоїсте і становище Європейського Союзу в цілому. Після початкового хаосу ЄС показав під час пандемії, чого можуть досягти згуртованість і почуття спільності на відміну від адміністративної роз'єднаності держав. Члени спільноти діють узгоджено, вони допомагають один одному і сприяють тому, що навіть такі країни, як Румунія, Болгарія або Естонія, навесні отримають більше доз вакцини на душу населення, ніж Об'єднане Королівство. Все це – величезний успіх Європейської комісії в Брюсселі.

Але йдуть і процеси, що викликають занепокоєння, перш за все з точки зору Німеччини. Сильні та слабші економіки всупереч інтенсивному внутрішньоєвропейському перерозподілу коштів все більше віддаляються один від одного у своєму розвитку. Крім того, новий 1100-мільярдний семирічний бюджет знову сфокусований на клієнтелістській і регресивній аграрній політиці, в той час, як витрати на наукові дослідження, цифрову економіку або на захист зовнішніх кордонів ЄС занадто малі. Коли-небудь Європі доведеться за це розплачуватися.

Євро стоїть на хиткій основі

До цього додається і те, що гора боргів стає все вище. У семи країнах – у тому числі в Італії, Франції та Іспанії – державна заборгованість вже значно перевищує ВВП. Можна очікувати, що найближчим часом роздадуться вимоги про надання мільярдів з Фонду допомоги економікам, постраждалим від коронавірусу, так само як і поки ще розрізнені прохання про гігантське списання боргів. Тому потрібно ясно сказати: євро як загальна європейська валюта стоїть на фундаменті, що стає все більш хитким.

Який заповіт може залишити Ангела Меркель Європі? Напевно, в ньому не буде йтися про підписання інвестиційної угоди з Китаєм, до якої в останні дні європейців підштовхує диктаторський Пекінський режим. Набагато важливіше буде, якщо Ангела Меркель в останні дев'ять місяців свого канцлерства закладе фундамент для нового трансатлантичного Союзу. Майбутнє Європи в політичних, економічних і військових питаннях цілком залежить від тісної співпраці з "ліберальним інтернаціоналістом" (вислів Олександра Кулі/Alexander Cooley) на ім'я Америка. Європі потрібно зробити Вашингтону пропозиції. І у світовій політиці Європа повинна діяти більш активно, перш за все, на Близькому Сході. Але для цього нинішньому ЄС слід нарешті змінитися.

Крістоф Б. Шільтц

За матеріалами: ІноЗМІ

 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.