Ізраїльсько-палестинський конфлікт: Сторони досягли угоди про припинення вогню

Ілія Куса
Ілія Куса

Експерт з питань міжнародної політики та Близького Сходу Українського інституту майбутнього

Війна між Ізраїлем і сектором Гази

ВВС

Ізраїль і ХАМАС уклали угоду про припинення вогню. Військова ескалація завершилася. Які умови перемир'я?

Про це пише Ілія Куса на своїй сторінці в Facebook.

Все закінчилося навіть швидше, ніж я припускав.

Ізраїльська армія припинила авіаудари по Сектору Гази. Ісламісти ХАМАС, природно, вибухнули радістю від "перемоги" і "тріумфу" над противником. Найближчий час стане для них зоряним у плані політичного піару, в тому числі на кістках загиблих.

В Ізраїлі, на мою думку, незабаром теж почнуть розповідати про перемогу і видавати нові картинки уражених цілей та терористичних об'єктів, які мають показати, що ХАМАС різко ослаб і нескоро відновиться.

Підсумок одного з наймасштабніших загострень між Ізраїлем і Сектором Гази:

З боку Ізраїлю - 12 загиблих, 312 поранених, в тому числі двоє дітей, один ізраїльський військовослужбовець, громадянин Індії та двоє громадян Таїланду.

Новини за темою: Між двох вогнів: На чиєму боці Росія в палестинсько-ізраїльському конфлікті?

З боку Палестини: 232 загиблих, в тому числі 63 дитини і 36 жінок, 1500-2000 поранених. Серед бойовиків вбито 60-150 осіб (залежно від джерела інформації), в основному з ХАМАС. Ще приблизно 30 палестинців загинули в зіткненнях з ізраїльськими силовиками на окупованих територіях на Західному березі.

Мені здається, тут цікаве тільки одне питання, на яке вже багато коментаторів звернули увагу, - якими є умови перемир'я?

Якщо це просто повернення до статусу-кво (найімовірніше, так і є) і жодних зрушень у питаннях, які стали каталізаторами загострення (мечеть Аль-Акса, квартал Шейх-Джаррах і Єрусалим), не передбачається, тоді вся ця ескалація була даремною. Точніше, для самого регіону, для сторін вона мала сенс.

Але ж проблема виселення палестинських арабських сімей зі Східного Єрусалиму нікуди не зникла. Верховний суд Ізраїлю просто переніс оголошення вердикту щодо Шейх-Джарраху, де мають виселити арабів і заселити євреїв. Що буде, коли вони знову візьмуться виселяти людей та зносити будинки?

Крім того, мусульмани завтра знову прийдуть до мечеті Аль-Акса на "день гніву" , і що далі? Нічого.

Як я вже писав, перспектив врегулювання немає, як і політичної волі цей процес всерйоз розглянути. А це означає, що ескалація між Палестиною та Ізраїлем була не останньою.

Новини за темою: Чому врегулювання ізраїльсько-палестинського конфлікту неможливе

Наразі все виглядає так, як виглядало на початку. Сторони розхитали ситуацію, окремі гравці на цьому загостренні капіталізувалися і тепер конвертуватимуть накопичені бали в якісь інші ресурси для подальшого просування свого порядку денного.

Втім, подивимося, що буде наступними днями. Можливо, інші питання вирішуватимуть на інших майданчиках і з іншими посередниками. А "токсичне" середовище залишиться таким самим і погіршуватиметься з кожним роком до наступного загострення.

Ілія Куса

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.