"Ідеальний шторм" на ринку газу й наслідки для України

Сергій Фурса
Сергій Фурса

Інвестбанкір, спеціаліст відділу продажів боргових інструментів в інвестиційній компанії "Dragon Capital"

Європа потерпає від дефіциту газу Фото з відкритих джерел

Ціна на блакитне паливо день у день б'є історичні рекорди. Що відбувається на ринку газу і як це впливає на економіку ЄС та України?

Про це пише Сергій Фурса на своїй сторінці в Facebook.

Вартість газу повторила дзеркально те, що відбувалося на ринку нафти рік тому. Коли нафта внаслідок поєднання ринкових технічних факторів і динаміки в глобальній економіці раптово обнулилася у вартості на ринку. Тепер же поєднання таких факторів винесло вартість газу кудись у космос. Звісно, все це відбувалося на тлі загадково мовчазних росіян, які намагалися створити у всіх враження, що це вони такі страшні і могутні, здатні на багатоходівочки. Але "Газпром" водночас постачає газу не менше, ніж у 2019 році.

Зате вивели зі справи величезне родовище в Голландії, яке давало до 40 млрд кубометрів на рік. А ось американський газ цьогоріч іде не в Європу, а в Азію, адже там ціна ще вища. І в Бразилію. Плюс додалися і європейські таргани. По-перше, в Європі йде швидке відновлення економіки. І їм треба більше енергії. Але добрі і чуйні європейці так завзято почали рятувати клімат, побоюючись гніву святої Грети Тунберг, що швиденько вивели вугілля й атомку з ладу. Думаючи, що є газ і альтернативні джерела електроенергії. Але цьогоріч в Європі було погано з вітрами, і раптом утворився ще й дефіцит електроенергії.

Новини за темою: Серйозний виклик для України: Про високі ціни на газ та значне підвищення тарифів

На Британських островах навіть дійшло до відключення світла. Додало принади ситуації, що згорів кабель між Францією і Англією, і Brexit вийшов дуже енергійним та енергетичним. Як результат, цього тижня вартість електроенергії в Британії в 7 разів перевищувала вартість світла для української промисловості. Вже час жителям Ньюкасла і Ліверпуля викликати дух Юлії Тимошенко і кричати про "зубожіння" і про "тарифний геноцид". Тим більше, там такі тарифи, що українцю і не снилися, не дарма ж у квартирі середнього британця взимку набагато холодніше, ніж у квартирі бідного середнього українця. В результаті на ринку газу виник ідеальний шторм. І ціни цього тижня полетіли вгору з потрійним прискоренням, яке виникало ще й у зв'язку з чисто ринковими історіями.

Власне, в справу вступили і спекулянти, і ті, хто здатний збанкрутувати спекулянта за один день. І виробники газу, які спробували стати спекулянтами. У підсумку ціна злетіла спочатку до 960 доларів за тисячу кубометрів, а потім різко обвалилася, втративши в ціні близько 25%, і опустившись нижче 800 доларів за тисячу кубометрів. Додатково норвежці порадували споживачів, заявивши, що закінчили ремонтні роботи на своїх свердловинах (мабуть, зростання цін додало додаткову динаміку ремонтних робіт), що означає додаткові великі поставки на ринок найближчим часом.

Новини за темою: Чому Україна не може видобувати свій газ, потенціал якого можна порівняти з Норвегією?

І тепер важливо, як довго ціна на газ протримається на такому високому рівні. Особливо для української економіки, і не тільки, тому що тарифи і зубожіння, тим більше, що тут весь удар на себе взяв "Нафтогаз", який, правда, забув захеджувати свої ризики. А скоріше з боку промисловості і додаткового імпульсу для інфляції, який може організувати дорогий газ, вагому частину собівартості в різних секторах. Ще одна динаміка на зовнішніх ринках, яка не дуже радує українців, – це зниження вартості руди, що триває. Цього тижня руда торгувалася вже по 100 доларів, впавши майже в 2 рази після зльоту річної давності. Загалом, весело було на сировинних ринках. На цьому тлі ринок акцій в США виглядав зовсім нудно. Індекс S&P500 відкриє п'ятницю з позначки 4473 пунктів. Розважаючись хіба що презентаціями нової продукції компанії Apple, яка не сильно і відрізняється від минулої ітерації і купувати яку можна хіба що заради того, щоб не вважатися злиднем в компанії прокурорів, депутатів (у яких мами дуже люблять швидкість) і дівчат, які люблять прокурорів і депутатів.

Україна продовжує користуватися добротою європейців, які продовжують давати гроші просто так. Чи то відчуваючи докори за "Північний потік - 2" (це нова популярна теорія змови, спростувати яку досить складно), чи то тому, що вони просто такі добрі і піклуються не тільки про клімат, а й про сусідів, чи то тому, що цивілізований світ махнув на Україну рукою, переставши сподіватися на реформи, і тепер просто допомагає підтримувати штани, щоб на кордоні ЄС не утворилася чорна діра. Поки що ЄС прийняв рішення про виділення грошей (600 млн євро), навіть не дочекавшись місії МВФ. Ймовірно, хтось із Фонду за обідом підморгнув комусь із ЄС, і вони вирішили, що цього вистачає. До ЄС приєдналися і в Світовому банку, продовживши аукціон небаченої щедрості, який триває вже понад рік. Сама місія МВФ, раптово, буде віртуальною. І, як і раніше, її результат впирається в прийняття закону про НАБУ. Про який щось нічого не чути. Хоча потрібен всього один дзвінок з Офісу президента - і все у депутатів вийде. Залишилося тільки, щоб з Офісу подзвонили.

Новини за темою: Щорічне послання про розвиток ЄС: Де Україна?

Головною подією всередині країни стала подача бюджету, де, нарешті, країна повертається до помірного дефіциту бюджету в 3,5%. Все ще вище золотого рівня в 3%, але вже дуже близько. Що не може не радувати. І що додає оптимізму інвесторам, які зараз оцінюють макроекономічні перспективи України. Правда, ті ж інвестори не поспішають купувати ОВДП. Чекають підвищення ставок і ніяк не можуть дочекатися. Цього тижня був знову дуже скромний аукціон з розміщення внутрішнього боргу, Мінфін залучив трохи більше ніж 1 млрд грн.

Зате гривня залишається стабільною. І українські суверенні єврооблігації закінчують тиждень в плюсі, додавши близько пункту. Чи жарт, покупці з'явилися навіть на варранти. Якби ці інвестори прийшли на українські телеканали, їм би швидко пояснили глядачі і політологи, що вони не праві і все погано. Але їм ніколи, вони український телевізор не дивляться, українських політологів не читають, а від того залишаються оптимістами щодо України. Тим більше, у світі так багато грошей, що песимістів у такій ситуації швидко б звільнили з роботи.

Сергій Фурса

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.