Гримаси народовладдя, або Чи вдасться українцеві відкликати депутата?

Антоніна Славицька
Антоніна Славицька

Юристка, народна депутатка IX скликання, парламентський комітет з питань антикорупційної політики

Механізм народовладдя в Україні так і не запрацював Фото з відкритих джерел

Не знаю, як зараз, а колись у школах педагоги терпіти не могли недоконаний час. "Ти вивчив урок?". – "Я вчив". – "Вчити-то ти вчив, а чи вивчив?".

До чого це я? До віце-спікера Стефанчука. Руслан Олексійович днями зазначив таке. "Ми зараз напрацьовуємо законодавство, яке стосується того, що в усьому світі називається recalls – можливість відкликання того чи іншого посадовця, який призначений народом", – сказав він.

Напрацювати ми, може, щось і напрацюємо, але чи ухвалимо?

Втім, тут все впирається в те, яких саме посадовців має на увазі Стефанчук. Власне, він роз’яснює, що мова йде, зокрема, про мерів міст. "Ми передбачили можливість оголошувати недовіру і звільняти мера, розпускати місцеву раду. Не тільки вирішення господарських питань, а й реальний вплив на те чи інше рішення політичне, кадрове місцевого рівня", – зазначає він.

Вище мера, таким чином, нікому не стрибнути. Його відставку можна виносити на місцевий референдум. А як щодо решти? Бо з самими лише мерами та райрадами народовладдя від Зеленського виходить таке собі – куценьке.

Новини за темою: І знову реформи за транш: Як МВФ ставить умови тоді, коли не має на це права

Справді, не хотілось би засмучувати Стефанчука, але якщо мова йтиме винятково про депутатів місцевого рівня, то тоді це нецікава ініціатива. Тобто вона і потрібна, і корисна, і має велике значення, якщо десь, не дай боже, завівся депутат-корупціонер, але…

Але в межах всієї країни це нецікаво. Непридатне для піару. Не приверне увагу.

Бо в межах всієї країні Зе-команді можуть нагадати, що її лідер два з половиною роки тому обіцяв справжнє народовладдя. І воно спокусило обивателя можливістю відчути себе стерновим своєї долі – своєї і долі держави. Тож в цьому контексті хотілось би мати можливість відсторонити від посади когось важливішого за місцевого депутата. Наприклад, парламентарія або навіть президента.

Формально закон про імпічмент у нас існує вже. "Шалений принтер" забезпечив його існування ще восени 2019-го. Але фактично документ переказує 111-ту статтю Конституцію, яка містить таку громіздку та складну процедуру відсторонення президента, що дотриматися її неможливо. Для звільнення глави держави потрібні дві третини від конституційного складу парламенту, тобто 337 голосів, а це більше, аніж необхідно для зміни тексту Конституції.

Зрозуміло, що в країні, де главу держави охороняють ретельніше за Конституцію, імпічмент є неможливим.

А як щодо народного депутата? Відкликати парламентарія волею народу – звучить заманливо. І раз у раз до подібних прожектів у Раді повертаються, але безуспішно. Цікаво, що така норма була і в Конституції УРСР 1978 року, і в законі, ухваленому у 1995-му. В першій же його статті йшлося про таке:

"1. Народний депутат України, який не виправдав довіру виборців, може бути в будь-який час відкликаний ними у порядку, встановленому цим Законом.

 1. Підставами для відкликання виборцями обраного ними народного депутата України можуть бути:
 • порушення ним положень Конституції і законів України;
 • систематичне невиконання депутатських обов'язків, визначених Законом України "Про статус народного депутата України" і Регламентом Верховної Ради України;
 • використання своїх повноважень в особистих корисливих цілях;
 • систематичне порушення норм депутатської етики і моралі;
 • невідповідність практичної діяльності депутата основним принципам і положенням його передвиборчої програми;
 • відмова від переходу на постійну роботу до Верховної Ради України;
 • приховування доходів, занесення неточних даних у декларацію про доходи".

Відчуваєте, скільки приводів для відкликання нардепа було б зараз, якби закон ще діяв? Зокрема, із фракції "Слуга народу"? На жаль (чи на щастя, бо так би ми залишилися без половини парламенту), закон було скасовано у 2001. Втім, він діяв в умовах стовідсотково мажоритарної виборчої системи (бо дозволяв відкликати депутатів виборцям одномандатних округів), а вибори до Верховної Ради-2002 проходили вже за змішаною системою. Після цього, тобто вже двадцять років поспіль, мрія про механізм відкликання депутата так і залишається мрією. Чому?

Все просто: для подібних новацій парламенту потрібні 300 голосів. Конституція України для відкликання парламентарія не містить таких підстав, як порушення законів, невиконання депутатських обов’язків, зловживання своїм становищем чи злочини проти моралі. Стаття 81 Основного закону містить чітко визначений перелік для дострокового припинення повноважень народного обранця:

 1. складення повноважень за його особистою заявою;
 2. набрання законної сили обвинувальним вироком щодо нього;
 3. визнання його судом недієздатним або безвісно відсутнім;
 4. припинення його громадянства або його виїзду на постійне проживання за межі України;
 5. якщо протягом двадцяти днів з дня виникнення обставин, які призводять до порушення вимог щодо несумісності депутатського мандата з іншими видами діяльності, ці обставини ним не усунуто;
 6. невходження народного депутата України, обраного від політичної партії (виборчого блоку політичних партій), до складу депутатської фракції цієї політичної партії (виборчого блоку політичних партій) або вихід народного депутата України зі складу такої фракції;
 7. його смерть.

Було б дуже прогресивно та навіть зухвало (в хорошому розумінні слова), якби фракція Зеленського зініціювала зміни до 81-ї та 111-ї статей Конституції. Якби націлилась на те, щоб підрихтувати процедуру імпічменту та впровадити зрозумілу й актуальну мотивацію для вилучення депутатського мандата. Боротися з депутатами місцевого рівня, звісно, простіше, але й слава – не та. А спробуйте-но поборотися із самими собою – ось де вищий пілотаж.

Що ж стосується відкликання мерів, то існує доповідь Венеціанської комісії №910/2017, де говориться про те, що впроваджувати подібні прецеденти не зовсім безпечно. Бо мер – не президент, між ним та центральною владою цілком можливе тертя, і це тертя остання використає як привід для атаки на градоначальника. Власне, таких прикладів було в Україні чимало, і, зокрема, протягом останнього часу.

"Залежно від різних чинників (таких, як рівень політичної культури) і від впливу влади, а в окремих випадках – від маніпулювання з її боку, відкликання мерів може бути використане у різних інтересах", – говориться у висновках "Венеціанки". А оскільки в Україні люблять дослуховуватися до думки цієї інституції, зараз саме час її почути. Тим паче, що наша держава, на жаль, не є взірцем високої політичної культури.

Та й у контексті можливих дострокових парламентських виборів підрізати крила місцевим радам, підвішуючи на гачку їхніх депутатів – тим паче небезпечно. Бо якщо президенту знадобиться адмінресурс, він знатиме, де його шукати. А саме – у контрольованих ним же та його політсилою органах місцевого самоуправління.

Втім, можлива ще одна, більш вузька причина того, чому саме зараз Стефанчук нагадав про те, що мера можна усунути шляхом місцевого референдуму. Чи, бува, не на Кличка націлилась команда Зеленського? Враховуючи їхні "теплі" стосунки, це не виключено.

Новини за темою: Народовладдя на паузі: Чому не працює закон про референдум?

Нещодавно президент прозондував грунт щодо відсторонення Кличка з посади голови КМДА і з’ясував для себе, що це неможливо. Бо закон "Про столицю" зобов’язує президента призначати керівником КМДА обраного киянами мера. Тоді підкоп вирішили робити з іншого боку.

Хоча щодо Кличка – це лише моє припущення. Та в кожному разі, якщо влада керується негідними мотивами, гріш ціна її "народовладдю". Сильних світу цього таке народовладдя не зачіпає, а боротися з більш слабкими означає не поважати себе. Як там сказано у висновках Венеціанської комісії? Давайте обійдемося без маніпуляцій? Переклад, звісно, не точний, але зміст приблизно такий.

І знаєте, це той випадок, коли я погоджуюся з експертами ВК.

Антоніна Славицька

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.