Французька армія не вистоїть проти російської, - дослідження

Forbes
Forbes

Американський фінансово-економічний журнал, одне з найбільш авторитетних і відомих економічних друкованих видань в світі

У Франції обмежені можливості з ведення тривалого неядерного конфлікту CC0 Creative Commons

Корпорація Rand продовжує досліджувати проблеми стримування Росії і представляти страхітливі розрахунки поразки Заходу від агресії РФ. Цього разу у фокусі уваги питання: наскільки Франція готова до бою і чи хоче вона взагалі воювати з Росією?

Про це пише Forbes.

Згідно з висновками доповіді дослідницького центру "РЕНД", у Франції потужна армія з найсучаснішою бойовою технікою. У її складі є новітні літаки, добре навчені підрозділи спецназу і ядерна зброя.

Однак французькі збройні сили ненадійні, оскільки не володіють людськими резервами і запасами боєприпасів для ведення тривалих бойових дій з Росією.

"Франція наразі володіє однією з найбільш боєздатних армій у Західній Європі завдяки своїй рішучості підтримувати максимально великий бойовий потенціал і забезпечувати можливості для успішних дій в будь-якому конфлікті без допомоги союзників, включаючи війну високої інтенсивності", - йдеться в доповіді "РЕНД".

Новини за темою: Рейтинг 2021: П'ять найсильніших армій світу

Франція завжди була білою вороною в Північноатлантичному альянсі. Будучи однією з держав-засновників НАТО, створеної в 1949 році, вона в 1966 році вивела свої війська з-під командування Альянсу, повернувшись туди тільки в 2009 році. Пам'ятаючи про свою історію великої держави - адже армії Людовика XIV і Наполеона колись займали чільне становище в Європі, - Франція з 1945 року наполегливо проводить незалежну зовнішню політику, час від часу викликаючи роздратування в американського керівництва.

Але в умовах можливого конфлікту з Москвою через Східну Європу і прибалтійські держави, коли США сьогодні закликають Європу витрачати більше коштів на власну оборону, НАТО потребує будь-якої допомоги, яку тільки може отримати.

І таку допомогу цілком може надати Франція. Маючи 300 000 військовослужбовців на дійсній військовій службі і сьому економіку у світі, Франція володіє вражаючими можливостями для держави середньої величини. Її танки "Леклерк", винищувачі "Рафаль" і 155-мм самохідні гаубиці "Сезар" за своїми характеристиками не поступаються найсучаснішій американській і російській техніці. У Франції є атомний авіаносець і чотири атомні підводні човни з балістичними ракетами в ядерному оснащенні, а також супутники-шпигуни і засоби ведення кібервійни.

Але проблема Франції не в різноманітності можливостей, а в обмеженій кількості зброї і боєприпасів, а також засобів підтримки, таких як техніка РЕБ, ППО і військово-транспортна авіація.

Новини за темою: П'ять країн з найсильнішою авіацією у світі: Прогноз на 2030 рік

"У Франції обмежені можливості з ведення тривалого неядерного конфлікту із задіянням високотехнологічних засобів ведення війни, - йдеться в доповіді американського центру. - Французька армія може виконати всі поставлені завдання відразу, але у неї відсутня глибина, а це означає, що в ході таких напружених бойових дій вона швидко виснажить свої людські і матеріальні ресурси".

Як це не парадоксально, у Франції та Америки однакові проблеми, нехай вони і сваряться між собою. Французькі збройні сили, як і американські, вступили в епоху після 11 вересня підготовленими до ведення масштабних бойових дій за участю механізованих частин, що було невід'ємною рисою холодної війни. Подібно до Америки, Франції довелося перебудовуватися, щоб вести протиповстанську війну. Вона вже багато років веде боротьбу з ісламськими бойовиками у своїх колишніх колоніях в Африці, зокрема в Малі, Мавританії, Чаді, Нігері і Буркіна-Фасо. З початком операції "Бархан" в 2014 році до 5 000 французьких військовослужбовців були направлені в Африку, а невеликі за чисельністю контингенти французьких військ воюють з "Ісламською державою" в Іраку і Сирії.

Але в червні 2021 року президент Еммануель Макрон оголосив про завершення операції "Бархан", хоча Франція збереже свою військову присутність в країнах Сахеля. Тепер їй доведеться готуватися як до конфліктів з великими державами, так і до малих війн.

В результаті виходить, що французька армія призначена для ведення воєн в "середньому сегменті". Згідно з визначенням, це така армія, яка "здатна вижити на полі бою у звичайній війні, але не може вести експедиційні війни, тобто вести бойові дії в досить складних умовах таких країн, як Малі, за відсутності міцного тилового забезпечення".

"Франція намагається зберегти можливості для проведення операцій по всьому спектру, включаючи звичайну війну в Європі, - сказала мені дослідник Ренд і співавтор доповіді Стефані Пезард (Stephanie Pezard). - Однак в останні роки основна увага приділяється не цьому, і в результаті вона нещодавно зробила новий розворот у бік конфлікту високої інтенсивності і засобів, необхідних для ведення воєн такого типу".

Новини за темою: Епоха воєн нового типу, або Як штучний інтелект змінює світ

Американські керівники, такі як Дональд Трамп, вже давно звинувачують Європу в недостатньому витрачанні коштів на свою оборону, через що за рахунками змушені платити американські платники податків. Однак Франція вважає, що вона захищає Європу, причому не тільки в самій Європі. "Французи вважають, що, проводячи активні військові операції за кордоном, в країнах Сахеля, а також в Іраку і Сирії, вони вносять свій внесок і несуть свою частку навантаження. Це внесок у натуральній формі, який зміцнює безпеку НАТО і Європи, нехай навіть ці дії здійснюються не за вказівкою НАТО і ЄС", - наголошується в доповіді.

Тим не менш НАТО з самого початку свого існування зосереджена на російській загрозі. А французька армія може внести неоціненний внесок у разі початку конфлікту між Альянсом і Росією. "Франція може підтримати війну в Східній Європі під керівництвом США. У неї є можливості і засоби, необхідні для боротьби з потужним і рівним по силі противником, і вона частково відповідає вимогам, щоб брати участь у війні високої інтенсивності", - йдеться в доповіді.

Але без американської підтримки Франція не зможе довго воювати з Росією. "Франція здатна проводити військові операції по всьому спектру конфліктів, але у неї немає можливостей для тривалого ведення бойових дій проти сильного і вмілого противника, яким є Росія, - пишуть автори доповіді. - З точки зору США це означає, що Франція зможе брати участь у великомасштабній неядерній війні в Східній Європі лише обмежений час. Розширення американсько-французького співробітництва пішло б на користь вдосконаленню деяких можливостей, скажімо в сфері РЕБ і ППО. У цьому випадку у Франції з'явилися б нові можливості для тривалої участі в конфліктах такого роду".

У зв'язку з цим виникає ще більш глибоке питання: наскільки Франція готова і хоче воювати з Росією? Це залежить від багато чого, говорить Пезард. "Якщо Франція буде впевнена, що безпека в Європі вимагає розширення її присутності, то тоді це завдання стане для неї більш пріоритетним порівняно із зарубіжними операціями - якщо тільки такі закордонні операції не спрямовані на забезпечення безпеки її заморських територій. Поки Франція не переконається, що ситуація в Європі вимагає більшої участі з її боку, вона буде і далі виконувати завдання щодо забезпечення безпеки наступного кола, яким є Середземномор'я і Сахель".

Майкл Пек

За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.