Енергетична безпека під загрозою: НКРЕКП повертає схему з "торгівлі повітрям"?

Сергій Лямець
Сергій Лямець

Журналіст, блогер

Фото з відкритих джерел

Якщо це трапиться, оптова ціна електроенергії знову обвалиться нижче собівартості. Начебто непогана новина - адже дешева енергія краще за дорогу. А от і ні. І ось чому.

Про це пише Сергій Лямець на своїй сторінці в Facebook.

На ринок електроенергії планують повернути схеми "торгівлі повітрям".

На роздрібних тарифах це ніяк не позначиться. Зате виникнуть проблеми у виробників електроенергії. Генерація не встигне запастися вугіллям, повернеться імпорт електроенергії з Росії та Білорусі, а інтеграція з енергосистемою Євросоюзу опиниться під загрозою зриву.

Заради чого тоді все це? Як мінімум, запрацюють трейдери-спекулянти, наближені до влади. Хіба погана причина?

За моєю інформацією, Національна комісія, що здійснює регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), планує скасувати обмеження мінімальної ціни електроенергії (нижній прайс-кеп) на внутрішньодобовому ринку (ВДР).

Якщо ви не знайомі з пташиною мовою енергетиків, то остання реформа розбила ринок торгівлі електроенергією на кілька сегментів. На одному можна купити енергію за день, на іншому за кілька годин, і так далі. На внутрішньодобовому ринку електроенергія продається за пару годин до моменту поставки споживачеві. Тобто "з коліс".

Зараз на цьому ринку встановлена мінімально можлива ціна (прайс-кеп). Через цей нижній прайс-кеп на внутрішньодобовому ринку (ВДР) електроенергія не може продаватися за ціною нижче 100,5% від ціни на ринку на добу вперед (РДВ – на цьому ринку електроенергія продається з поставкою на наступний день).

Нижній прайс-кеп на ВДР вимушено ввели влітку. Причина - масові маніпуляції трейдерів, які призвели до падіння ціни на ринку електроенергії до рівня нижче собівартості виробництва енергії атомними станціями "Енергоатому". Якщо ціна впаде нижче, навіть "Енергоатом" буде працювати в збиток, а у нього найнижча собівартість в Україні. Значить, тепловики-гідровики-альтернативники теж будуть у збитках. Спекулянтам буде все одно, а ось нам – ні, тому що свої збитки генерація звикла компенсувати з бюджету.

Що таке "торгівля повітрям"

Раніше я про це розповідав. 

Тут викладу коротке резюме. У травні-червні 2012 приватні трейдери почали масово продавати на ринку неіснуючі обсяги електроенергії, в результаті чого обвалили його. Таку торговельну стратегію називають "торгівля повітрям".

Новини за темою: Маніпуляції на енергоринку, або Чому зупиняються українські АЕС

Наприкінці весни на ринку утворився профіцит електроенергії. Всі учасники знали про профіцит і тому намагалися продати електроенергію хоч за якоюсь ціною, щоб не випасти на балансуючий ринок (БР) – ще один сегмент енергоринку, на якому енергія може бути продана навіть безкоштовно. Щоб цього не сталося, група трейдерів почала масово виставляти на ринку на добу вперед (РДВ) за заниженими цінами обсяги електроенергії, яких у них не було. Краще отримати хоч щось, ніж взагалі нічого.

От як виник перекіс на енергоринку. Спекулянти, які торгують "повітрям", витісняли генерацію на внутрішньодобовий ринок (ВДР), де електроенергія в результаті профіциту продавалася ще дешевше, ніж на РДВ.

В результаті трейдери заробляли сотні мільйонів, провертаючи двоходівку. Крок перший - за добу вони продавали енергію дешевше ринку, вибиваючи генерацію. Що важливо, продавали енергію, якої у них не було. А в той же день - викуповували у генерації всю електроенергію і поставляли її споживачам, яким продали подорожче днем раніше.

Це все одно, що за день до базару спекулянти домовлялися продати курятину і сало дешевше звичайного – і всі давали їм замовлення. А коли відкривався базар, на нього приїжджали селяни з навколишніх сіл - але у них вже ніхто нічого не купував. І вони продавали свою курятину і сало за скільки вийде – аби не везти назад.

У спекулянтів на енергоринку все йшло добре, але ціни впали нижче історичних мінімумів. У генерації виникли проблеми, тому що їй довелося продавати свій продукт зі збитками. За підсумком, регулятору навіть довелося зупиняти роботу блоків АЕС, щоб прибрати з ринку надлишки електроенергії і підняти ціну.

Новини за темою: Майнінг біткоїнів на АЕС: Як Україна планує стати світовим центром криптовалют

А теплова генерація була змушена загасити блоки ТЕС, тому недоотримала виручки для закупівлі вугілля на осінньо-зимовий період. Про проведення планово-ремонтних робіт пропоную взагалі не згадувати.

Кілька місяців виробники електроенергії закликали НКРЕКП закрити схему з "торгівлі повітрям". Але комісія втрутилася тільки після того, як в Офісі президента заговорили про зміну її складу.

НКРЕКП миттєво переписала правила. Постановили, що на внутрішньо добовому ринку електроенергія не може продаватися дешевше РДВ. Це рішення допомогло усунути "торговців повітря" з ринку.

Після струсу в Офісі президента НКРЕКП видала ще кілька рішень, які допомогли підняти ціну на ринку, а генерації почати отримувати гроші для закупівлі імпортного вугілля з Польщі, США і Казахстану.

Зокрема, НКРЕКП встановила мінімальний прайс-кеп на РДВ у розмірі 734,9 грн/МВт-год. - це рівень собівартості виробництва електроенергії "Енергоатому", помноженої на індекс цін виробників промислової продукції.

Далі комісія встановила максимальні прайс-кепи на РДВ і ВДР - до 2000 грн/МВт-год - вночі і до 4000 грн/МВт-рік - удень. Це дозволило підняти ціну на електроенергію до більш-менш економічно обґрунтованого рівня.

Підвищення прайс-кепів було правильним рішенням, хоч і з запізненням. Воно дозволило генерації отримати гроші на закупівлю вугілля.

Це рішення комісія ігнорувала довгий час, не дивлячись на прохання генерації, якій потрібні були гроші для формування запасів палива.

В результаті рішень НКРЕКП індекс цін базового навантаження в ОЕС України на РДВ виріс на 50%.

Подорожчання електроенергії - тренд у всьому світі, викликаний сильним подорожчанням: ціни на вугілля на світових ринках перевищили позначку 150 $/тонну, на газ – $650 за тис. куб м.  Наприклад, в Румунії електроенергія в базовому навантаженні коштує 125 EUR/МВт-год, Словаччини - 128 EUR/МВт-год, Польщі - 97 EUR/МВт-год, але тільки в Україні подорожчання стало наслідком боротьби зі спекулянтами. При цьому в Україні ціна електроенергії, попри 50% зростання, продовжує залишатися в два і більше рази нижчою в порівнянні з Європою – 50-70 EUR/МВт-год.

Новини за темою: Топ-5 відповідей на запитання про ціну газу

Закриття схем з маніпуляції ціною і збільшення прайс-кепів дозволили почати імпорт вугілля в Україну і поступово збільшувати їх кількість. При цьому валові запаси вугілля на складах на ТЕС на даний момент в 2,3 рази нижче, ніж повинно бути на цю дату.

Що буде, якщо повернути схеми

Якщо НКРЕКП скасує обмеження нижньої ціни на ВДР, то знову відкриє дорогу для трейдерів-маніпуляторів. Ті знову обвалять ціни. А вже це призведе до ряду негативних наслідків.

Крім повернення схем "торгівлі повітрям" і обвалу ціни на електроенергію, буде поставлено під загрозу проходження осінньо-зимового періоду. У генерації не буде ресурсу для закупівлі дорогого вугілля з імпорту. А перехід на газ за ціною 19-20 тис. грн за тисячу кубів неможливий. Ніяка ціна не покриє таку собівартість.

До того ж у Міненерго анонсували збільшення навантаження на теплову і атомну генерацію. Комунальні ТЕЦ (не плутати з ТЕС) подали заявки в Міненерго, що цієї зими вони не будуть працювати на газу за такою високою ціною. А оскільки ТЕЦ виробляють не тільки опалення, а й електроенергію – виникне осідання у виробництві електроенергії. Вироблення ТЕЦ зменшиться на 1,6 млрд кВт-год. Відповідно цей обсяг потрібно буде замістити за рахунок збільшення електроенергії ТЕС і АЕС.

Для цього Міненерго збільшило прогноз потреби вугілля на складах ТЕС під час осінньо-зимового періоду 2021-2022 на 1 млн т - до 4,5 млн т, але при низьких цінах на електроенергію генерація не зможе закупити на зиму вугілля, яке подорожчало в кілька разів.

Ми не в СРСР. Немає вугілля - немає енергії. Дефіцит вугілля призведе до дефіциту електроенергії у момент зростання попиту на неї. В результаті, Україні доведеться відкривати імпорт електроенергії з країн-агресорів: Росії та Білорусі.

Далі імпорт з цих північних країн поставить під питання синхронізацію енергосистеми України з європейською.

Цієї зими протягом трьох днів "Укренерго" планує провести експеримент – від'єднати Об'єднану енергосистему України від систем Росії та Білорусі, а Бурштинський енергоострів - від системи ЄС. Таким чином, передбачається ізольована триденна робота енергосистеми України.

Експеримент необхідно провести для переходу на наступний етап синхронізації енергосистеми України з системою ЄС-ENTSO-E. Це дуже важливий стратегічний крок для країни, який відкриває для нас величезний ринок електроенергії ЄС.

Але в разі дефіциту вугілля на ТЕС через низькі ціни на електроенергію експеримент "Укренерго" буде зірваний. Це продемонструє неготовність української енергосистеми до європейської. Ми знову повернемося назад до USSR. Не думаю, що Україна домагається саме цього.

Сергій Лямець

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.