Думка "Гардіан" про російські війська на кордоні з Україною: Це путінський план "Б"

The Guardian
The Guardian

Щоденна газета у Великобританії

Президент України Володимир Зеленський на Донбасі Офіс президента України

Оригінал - на сайті The Guardian.

Провокація чи підготовка? І якщо підготовка, то до чого? Точний задум за великомасштабним розгортанням російських військ поблизу східного кордону України досі під питанням. Але ясно, що напруженість, яку Володимир Путін нагнітав минулої весни аналогічним перекиданням військ, була не одиничним спектаклем, а початком нового підходу. Після п'яти років заморозки в українському конфлікті, схоже, настає тривожна відлига.

Стягнувши в квітні десятки тисяч військовослужбовців до українського кордону, Путін згодом оголосив про часткове відведення військ, чим заспокоїв Київ і Захід. Однак насправді відступ виявився тільки видимістю: на місцях залишився не тільки особовий склад, а й багато танків, балістичні ракети і різна артилерія. Зараз ці сили поповнилися приблизно сотнею тисяч військовослужбовців на північ, південь і схід від українського регіону Донбас, який з 2014 року контролюють проросійські незаконні збройні формування (НЗФ). Цього тижня генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг застеріг Москву від "подальших провокацій або агресивних дій" проти сусіда і союзника ЄС. Держсекретар США Ентоні Блінкен заявив, що будь-яка подібна агресія буде "серйозною помилкою". Ще один непередбачуваний елемент нестабільної ситуації - рішення німецького наглядового органу, що прозвучало у вівторок, тимчасово призупинити сертифікацію спірного газопроводу "Північний потік - 2", який дозволить Росії налагодити поставки до Німеччини в обхід України. Київ бачить у ньому загрозу як своїм фінансам, так і своїй безпеці.

Американська розвідка передбачає високу ймовірність військового втручання Росії. Однак пряме вторгнення представляє для Кремля величезний геополітичний ризик, оскільки жорсткі санкції, введені в 2014 році, як і раніше, в силі. Але Путін явно вирішив, що пора істотно підняти температуру на Донбасі. Обраний в 2019 році президент України Володимир Зеленський виявився далеко не настільки сприйнятливий до російського впливу і вимогам, як очікувалося, і Москва засудила висунуті ним звинувачення в державній зраді проти проросійського політика і ключового путінського союзника Віктора Медведчука. Нарощування військової потужності дозволяє Кремлю переконливо брязкати зброєю й оперативно реагувати на передбачувані провокації. Прелюдія до майбутнього - заяви Москви, що недавній наліт безпілотників на підконтрольний НЗФ район може "дестабілізувати ситуацію". Зробивши висновок, що вмираючі мирні переговори перестали служити своїй основній меті - залякати Київ і перешкоджати його зносинам з ЄС і НАТО, - Москва, схоже, перейшла до вкрай небезпечного плану "Б".

Таким чином, нарощування військового потенціалу - по суті, ескалація конфлікту, який, хоча люди і продовжують гинути, залишається відносно статичним з моменту підписання другої Мінської угоди в 2015 році. Захід повинен дати зрозуміти Москві, що подальше підвищення ставок призведе до істотних економічних витрат у вигляді нових санкцій і відмови від проекту "Північний потік - 2". Від Боснії до Білорусі згубний вплив Путіна на пострадянському просторі посилюється. Потрібна тверда солідарність Заходу з Києвом, щоб запобігти цієї зими в Україні повторення пройденого.

Переклад: ИноСМИ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.