Дослідження походження коронавірусу: Наука вказує на витік з уханьської лабораторії

The Wall Street Journal
The Wall Street Journal

Щоденна американська ділова газета англійською мовою

Деякі докази того, що SARS-CoV - 2 може інфікувати мозок, походять від органоїдів Erik Jepsen/UC San Diego

Головні факти про штучне походження COVID-19

У Китаї викликала обурення публікація в американських ЗМІ "розслідування", згідно з яким вірус CoV-2, що спричиняє захворювання COVID-19, розроблено в уханьській лабораторії. Які аргументи наводять американські вчені? 

Про це пише The Wall Street Journal.

Збудник COVID-19 містить генетичний слід, який ніколи не зустрічали у природних коронавірусах.

Ймовірність того, що пандемія розпочалася з витоку з Уханьського інституту вірусології, знову звертає на себе увагу. Президент Байден попросив національне розвідувальне співтовариство подвоїти зусилля з проведення розслідування.

Значною мірою громадське обговорення було зосереджено на непрямих доказах: таємниче захворювання, що з'явилося наприкінці 2019 року; дослідження лабораторії з навмисного посилення летальності вірусу (відомі як дослідження з "посилення функцій"). Комуністична партія Китаю не прагнула оприлюднити відповідну інформацію. На основі даних США звіти передбачали, що лабораторія співпрацювала у своїх проектах із китайськими військовими.

Однак найбільш вагомий аргумент на користь версії витоку з лабораторії міцно заснований на науці. Зокрема, розглянемо генетичний відбиток CoV-2, нового коронавірусу, який спричиняє захворювання COVID-19.

У ході дослідження "з посилення функцій" мікробіолог може значно збільшити летальність коронавірусу, вбудувавши в його геном у відповідному місці спеціальну послідовність. При цьому не залишиться жодних слідів маніпуляцій, проте спайковий білок вірусу зміниться, тому вірусу стане простіше внести генетичний матеріал у клітину-жертву. З 1992 року проведено щонайменше 11 не пов'язаних між собою експериментів з вбудовування спеціальної послідовності в одне і те саме місце. В остаточному підсумку завжди отримували надактивні віруси.

Геном - схема для виробництва білка на "фабриці" клітини. Схема складається з трибуквенних "слів", всього їх 64, і вони означають різні амінокислоти. Наприклад, для позначення амінокислоти аргінін, яку зазвичай і використовують для посилення вірусів, є шість різних слів. Кожна клітина має свої переваги щодо того, яке слово частіше використовувати.

Новини за темою: Теорія штучного походження коронавірусу: Чотири важливі висновки

У разі надактивізації вірусів у ході досліджень з посилення функцій в одне місце можуть вбудовувати інші послідовності. Замість послідовності CGG-CGG (відома як "подвійний CGG"), яка доводить "фабриці білка" виробляти два аргініни поспіль, ви отримаєте таку ж летальність, спрямувавши будь-яку з решти 35 комбінацій з двох слів на виробництво подвійного аргініну. Якщо впровадження відбувається природним шляхом, скажімо, відбувається рекомбінація генів, тоді, з більшою ймовірністю, у справу вступить одна із 35 послідовностей, що залишилися. Послідовність CGG рідко використовується в тому класі коронавірусів, який може рекомбінувати з CoV-2.

Дійсно, у всьому класі коронавірусів, куди входить CoV-2, послідовність CGG-CGG жодного разу не виявляли в природних умовах. Це означає, що в цьому випадку не можна говорити про рекомбінацію, тобто звичний метод, завдяки якому віруси набувають нових властивостей. Вірус не може отримати таку послідовність від іншого вірусу, якщо у цього іншого вірусу її немає.

Хоча у природі подвійний CGG пригнічується, у лабораторних умовах усе навпаки. Для вбудовування обирають подвійний CGG. Вся справа в тому, що така послідовність легко доступна та зручна і вчені вже накопичили багатий досвід її застосування. Є у подвійного CGG й додаткова перевага перед іншими із 35 можливих послідовностей: подвійний CGG створює зручний маячок, який дозволяє вченим відстежувати вбудовування в лабораторії.

А зараз викривальний факт. CoV-2 якраз містить таку послідовність. Прихильники теорії зоонозного походження (зоонозні захворювання - ті, які передаються від тварин до людини, - Ред.) мають пояснити, як новий коронавірус, якщо він зазнав мутації або рекомбінації, зміг отримати найменш ймовірну послідовність CGG-CGG. Чому він відтворив послідовність, перевагу якій віддали б вчені в лабораторії в рамках досліджень з посилення функцій?

Так, таке могло статися випадково в ході мутацій. Але чи вірите ви в це? За всіх випадкових можливостей коронавірус отримав рідкісну і неприродну послідовність, яку використовують вчені. Цей факт принаймні має на увазі те, що основною теорією походження коронавірусу має бути витік з лабораторії.

Коли у лютому 2020 року співробітниця лабораторії Ши Чженлі (Shi Zhengli) та її колеги опублікували частковий геном вірусу, вони не згадали ні про спеціальну послідовність, яка зумовлює надактивацію вірусу, ні про подвійну послідовність CGG. Однак це легко зрозуміти з даних, які наводять у статті. Вони опустили це в надії, що ніхто не помітить доказ - дослідження з посилення функцій?

Проте лише через кілька тижнів вірусолог Бруно Кутар (Bruno Coutard) та його колеги повідомили про те, що виявили цю послідовність у CoV-2 та його новій надактивній зоні. У вірусу є подвійний CGG, потрібно просто подивитися. У своїй статті вчені пояснили, що білок, який містить цю послідовність, "може посилювати" здатність вірусу "ефективно поширюватися" серед людей.

Новини за темою: Генетичне чудовисько: Людей можуть заражати ще два коронавіруси собаки

Є й додаткові свідчення науки, що підтверджують отримання CoV-2 у ході досліджень з посилення функцій. Найвагоміше з них полягає у значній відмінності генетичного різноманіття CoV-2 порівняно з коронавірусами, що викликали SARS і MERS.

Природне походження двох останніх вірусів доведено. Віруси швидко еволюціонували в людській популяції, поки верховенство не здобули найзаразніші варіанти. З COVID-19 все було не так. Серед людей почала поширюватися вже надзвичайно заразна версія вірусу. Через багато місяців в Англії виявили його варіант, який злегка відрізняється, але до цього жодних серйозних "поліпшень" у ньому не відбувалося.

Така рання оптимізація безпрецедентна і передбачає тривалий період адаптації перед масовим поширенням вірусу. Науці відомий тільки один спосіб, який міг би призвести до цього, - симуляція природної еволюції. Інакше кажучи, вірус потрібно вирощувати у клітинах людини, поки він не досягне оптимального стану. У цьому і полягає суть досліджень з поліпшення функцій. Щоб посилити адаптацію вірусу, ним багато разів заражають "гуманізованих мишей", тобто мишей з коронавірусним рецептором людини.

Наявність подвійної послідовності CGG - переконливий доказ сплайсингу генів, а відсутність різноманітності під час спалаху свідчить про дослідження з посилення функцій. Докази науки дають змогу зробити висновок про те, що вірус розробили у лабораторії.

Стівен Куей, Річард Мюллер

За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.