Доларова дипломатія США: Чи насправді панування "баксів" непохитне?

Bloomberg
Bloomberg

Провідний постачальник фінансової інформації для професійних учасників фінансових ринків

Уряд США хоче підняти корпоративні податки Pixabay

Минулого тижня Володимир Путін озвучив чітку позицію щодо долара. Як виявилося, Росія не зможе повністю відмовитися від використання американських грошей через зовнішні торгові та фінансові відносини з іншими країнами.

Про це пише Bloomberg.

Найефективнішою зброєю Америки у протистоянні зі стратегічними та економічними суперниками може бути доларова банкнота.

Деякі країни, такі як Росія та Китай, роздратовані домінуючим становищем долара, але вони навряд чи можуть піти далі слів і відносно малозначних змін у валютних угодах. Президент Росії Володимир Путін визнав це ще минулого тижня, заявивши журналістам: "Якщо ви щось почули, що я щось кажу про долар, і зрозуміли так, що ми хочемо позбутися  його як резервної валюти або як універсального засобу розрахунків - це не так". Що стосується китайської кампанії з просування юаня як міжнародної валюти (вона отримала підтримку Міжнародного валютного фонду в 2016 році), то швидким його просування ніяк не назвати.

Заява Путіна пролунала після того, як російський фонд оголосив про намір ліквідувати всі активи в доларах і перевести кошти в євро, юань і золото. Перекази проведуть всередині резервів Центробанку, що означає мінімальний вплив на ринки. Тлом для всього цього є невдоволення Росії з приводу санкцій, які ввів Вашингтон після рішення Путіна анексувати Крим в України у 2014 році. Відтоді країна всіляко намагалася зменшити свою залежність від американської валюти. У 2019 році державна компанія "Роснефть" перевела експортні угоди в євро. У IV кварталі 2020 року частка долара в російському експорті вперше впала нижче позначки 50%.

Як би не було, незважаючи на всі старання, Росія визнала, що американські "бакси" настільки широко поширені у світовій торгівлі, що сучасному суспільству важко працювати без них. На долар припадає майже 60% всіх резервів центробанків і 88% зовнішніх операцій. Практично половину міжнародних позик і боргових паперів випускають у "зелені". Коли ринки похитнулися на початку епідемії COVID-19, світові фінанси змогли спертися на Федеральну резервну систему, а не на Банк Росії або Народний банк Китаю.

Новини за темою: Нова стадія економічної війни, або Чому Росія відмовляється від долара

Але чи справді панування долара непохитне? Щодо цього є певні сумніви. Рекордний дефіцит американського бюджету спричинить продаж нових держоблігацій (це означатиме збільшення доступності валюти у світі), а негативне сальдо зовнішньої торгівлі продовжує зростати. (І те, і інше почалося аж ніяк не вчора). Хоча доларові резерви центробанків становлять 59% від загальних показників, мова йде про найнижчий рівень за останні 25 років, згідно з даними МВФ. Дії ФРС у березні 2020 року дозволили не дати санітарній кризі перерости у фінансовий катаклізм, але робота відомства надзвичайно сприйнятлива до обстановки в Конгресі. Парламентарі можуть у будь-який момент підрізати йому крила. Як би не було, поки що ФРС вдавалося уникнути зіткнення, і від початку пандемії доларові свопи надали лише центробанкам союзників і партнерів США. Складно уявити, щоб ФРС запропонувала щось подібне Китаю або навіть Гонконгу. У такому випадку в Капітолії від неї не залишили б мокрого місця. Але обмеження можуть в кінцевому підсумку позначитися на ефективності.

Спроби Пекіна зміцнити становище юаня поки що дали скромні результати, але мова, судячи з усього, йде про довгострокову гру. До кінця десятиліття Китай, як очікується, обійде США за цифрами ВВП. Якщо вірити підрахункам Bloomberg на підставі прогнозів МВФ, до 2026 року на КНР припадатиме більш ніж п'ята частина приросту світового ВВП. США та Індія займуть інші сходинки п'єдесталу, а Японія і Німеччина замкнуть п'ятірку лідерів.

Проте за чистими показниками може бути прихована динаміка регіонів, де долар міцно утримує позиції, в тому числі, за межами кордонів США. Так, на доларову зону (до неї належать країни, де курс національної валюти коливається  відносно долара менше, ніж до євро або інших ключових валют) досі припадає 50-60% світового ВВП, вважає Роберт Макколі з Центру політики світового розвитку при Бостонському університеті, колишній співробітник ФРС і Банку міжнародних розрахунків. "Хоча доларова зона скоротилася в географічному плані зі зміщенням кордону між євро і доларом на схід у Європі, більш активне зростання в Азії, яка сильніше пов'язане з доларом, дозволило зберегти його показники", - підкреслив він у статті, що вийшла в цьому році.

Незважаючи на всю міць, може, США переоцінили свої сили і тим самим підштовхують нові країни до диверсифікації? Китайські авіаносці розбурхують уяву, а силова політика Путіна викликає тривогу, але Вашингтон активно використовував доларову дипломатію або навіть "доларову зброю". І це викликає неабияке роздратування у Росії. "Геополітика, дійсно, має значення, - зазначив міністр фінансів Антон Силуанов на недавньому Міжнародному економічному форумі в Санкт-Петербурзі. - Ми намагаємося убезпечити свої вкладення від різних політичних наслідків".

Росія, Китай та інші продовжуватимуть спроби поступово підірвати панування долара. У них, може, навіть вийде досягти певних успіхів. Але для зміщення "бакса" претенденту на трон необхідно володіти достоїнствами США (в тому числі розвиненим і динамічним ринком капіталу, незалежним центробанком і владою закону) і бути позбавленим їх недоліків. Люди обґрунтовано побоюються зростання поляризації політичної системи, яка може сповільнювати формування політики і розхитувати легітимність ключових інститутів. Заворушення в січні, коли натовпи прихильників Дональда Трампа пішли на штурм Конгресу, пролили світло на вибухонебезпечні кордони демократії та стали болючим ударом по репутації. Крім того, у певний момент Америка може втратити інтерес до глобальної економічної, дипломатичної та військової відповідальності, яку вона узяла на себе після 1945 року.

Але, поки цього не сталося, майбутнє - за доларом. Щоб переконатися в цьому, вам навіть не потрібно слухати главу ФРС Джерома Пауелла і президента Джо Байдена. Путін зробив усе за них.

Деніел Мосс

За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.