Чому весь світ затамував подих в очікуванні економічної кризи?

CNN
CNN

Американський телеканал

Будівельний майданчик одного з об'єктів Evergrande в Пекіні, Китай, 22 вересня 2021 року Reuters

У Китаї насувається дефолт бізнес-"монстра" Evergrande, найбільшого на ринку будівництва та нерухомості, що вдарить по всій світовій економіці. Китайська влада намагається врятувати ситуацію, але поки безрезультатно.

Про це пише CNN.

Проблеми китайського гігантського фінансово-інвестиційного конгломерату Evergrande (China Evergrande Group - багатопрофільний китайський інвестиційний холдинг, найбільший оператор нерухомості Китаю, - ред.) знову домінують у заголовках усіх світових ЗМІ після того, як він знову попередив, що може оголосити дефолт за своїм астрономічним боргом через брак грошових коштів.

Експерти охарактеризували виниклі у корпорації найглибші фінансові труднощі як серйозне випробування для Пекіна і можливе повторення спочатку в Китаї, а потім і в світі історії з кризою в США в 2009 році банківського холдингу Lehman Brothers. Крах викличе потрясіння в другій за величиною економіці світу.

Цей тиждень може бути критичним для Evergrande. Згідно з повідомленням агентства Bloomberg, на ньому компанія повинна виплатити купонні відсотки за деякими банківськими кредитами. У новинах повідомлялося, що нібито влада Китаю заявила великим банкам-кредиторам про те, що вони не отримають ці платежі.

Evergrande не відповіла на запит нашого агентства CNN Business про коментарі з приводу цих платежів.

Новини за темою: Нова економічна криза насувається з Китаю: Чого чекати Україні?

За даними економічного інформаційного порталу Refinitiv, в четвер, 23 вересня, за двома облігаціями (в юанях і доларах) Evergrande повинна виплатити відсотки на загальну суму понад 100 мільйонів доларів.

Ось що вам потрібно знати про бізнес-імперію Evergrande і про те, як вона потрапила в ту ситуацію, в якій перебуває зараз.

Що таке Evergrande?

Evergrande - один з найбільших операторів нерухомості в Китаї. Компанія входить до списку Global 500, що означає, що це також одне з найбільших у світі підприємств за обсягом виручки.

Компанія зареєстрована в Гонконзі і базується в місті Шеньчжень на півдні Китаю, в ній працює близько 200 000 осіб. Вона також побічно допомагає підтримувати щороку більш ніж 3,8 мільйона робочих місць.

Група була заснована китайським мільярдером Сюй Цзяінем, також відомим як Хуей Ка Ян на кантонському діалекті, який колись був найбагатшою людиною країни.

Спочатку Evergrande зробила собі ім'я в сфері житлової нерухомості - вона заявляє, що "володіє більш ніж 1300 проектами в більш ніж 280 містах" по всьому Китаю, - але її інтереси виходять далеко за межі тільки житла.

Крім житла, група інвестувала в електромобілі, спортивні та тематичні парки. Вона навіть володіє бізнесом з продажу продуктів харчування та напоїв, продаючи воду в пляшках, бакалію, молочні продукти та інші товари по всьому Китаю.

У 2010 році компанія купила футбольну команду, яка зараз відома як Guangzhou Evergrande. З тих пір ця команда створила найбільшу футбольну школу в світі, що обійшлася Evergrande в 185 мільйонів доларів.

Філія Guangzhou Evergrande продовжує досягати нових рекордів: наразі вона працює над будівництвом найбільшого футбольного стадіону в світі, яке, як очікується, буде завершено в наступному році. Стадіон вартістю 1,7 мільярда доларів США має форму гігантської квітки лотоса і в кінцевому підсумку зможе вмістити 100000 глядачів.

Evergrande також обслуговує туристів через свій підрозділ тематичних парків Evergrande Fairyland. Його претензія на популярність - це масштабний туристичний комплекс під назвою Ocean Flower Island на Хайнані, тропічній провінції Китаю, зазвичай званої "китайськими Гаваями".

Проект включає в себе штучний острів з торговими центрами, музеями та парками розваг. Згідно з останнім річним звітом групи, на початку цього року він почав приймати клієнтів на пілотній основі з планами повного відкриття в кінці 2021 року.

Як Evergrande потрапив у біду?

В останні роки борги Evergrande різко зросли через те, що компанія займала величезні кошти для фінансування своєї діяльності.

І ось нарешті група отримала погану славу за те, що стала найбільш обтяженим боргами девелопером Китаю із зобов'язаннями на суму понад 300 мільярдів доларів. За останні кілька тижнів вона кілька разів попереджала інвесторів про проблеми з грошовими коштами, заявивши, що може оголосити дефолт за своїми боргами, якщо не зможе швидко зібрати гроші.

Це попередження було особливо підкреслено минулого тижня, коли Evergrande повідомила в документах біржової звітності про те, що у неї виникли проблеми з пошуком покупців на деякі зі своїх активів.

Новини за темою: Відновлення світової економіки: Україна вже програла чи ще є шанс?

За словами експертів, в деякому сенсі причиною того, що Evergrande потрапила в біду, є її непомірні амбіції. Група "далеко відійшла від свого основного бізнесу, що і становить частину того процесу, в якому вона потрапила в цю палітурку", - сказав Метті Бекінк, директор з Китаю консалтингового агентства Economist Intelligence.

Аналітики Goldman Sachs кажуть, що через структуру компанії "важко розробити ефективну лінію з її відновлення". У недавній записці вони вказали на складність схеми будови Evergrande Group і відсутність достатньої інформації про активи і зобов'язання компанії.

Складнощі, з якими зіткнулася Evergrande, з усією очевидністю свідчать про бізнес-ризики, що існують в Китаї.

"Історія Evergrande - це історія про глибокі структурні проблеми економіки Китаю, пов'язані з кредитами", - сказав Бекінк.

Проблема не нова: в минулому році безліч китайських державних компаній оголосили дефолт за своїми кредитами, що викликало побоювання з приводу того, що Китай покладається на "боргові" інвестиції для підтримки економічного зростання.

А в 2018 році мільярдер Ван Цзяньлінь був змушений зменшити свій конгломерат Dalian Wanda, оскільки Пекін обмежив діяльність компаній, які беруть великі позики для виходу на зарубіжні ринки.

У своїй доповіді, яку він представив минулого тижня, головний економіст консалтингового агентства Capital Economics по Азії Марк Вільямс сказав, що крах Evergrande "стане найбільшим випробуванням, з яким фінансова система Китаю зіткнулася за останні роки".

"Корінь проблем Evergrande - і інших забудовників з високою часткою позикових коштів - в тому, що попит на житлову нерухомість в Китаї вступає в еру стійкого спаду", - написав він.

"Крах Evergrande привернув увагу до того впливу, який хвиля дефолтів китайських девелоперів може здійснити на економічне зростання Китаю".

Як Evergrande намагається рухатися вперед?

Evergrande заявила у середу в офіційній заяві на Шеньчженській фондовій біржі, що питання, що стосуються виплат відсотків за борговими облігаціями в юанях, "врегульовані шляхом переговорів".

За даними Refinitiv, сума відсотків за цими облігаціями становить близько 232 мільйонів юанів (36 мільйонів доларів).

Хоча ця новина може трохи заспокоїти кредиторів, багато чого залишається невідомим. У своїй заяві Evergrande не уточнила умови виплати купонного доходу за п'ятирічними облігаціями в доларах в загальній сумі 83,5 мільйона доларів, який також повинен бути сплачений у четвер.

14 вересня Evergrande оголосила, що залучила фінансових консультантів для оцінки ситуації.

Хоча цим фірмам доручено якомога швидше вивчити "всі можливі рішення", Evergrande попередила, що нічого гарантовано бути не може.

Новини за темою: "Ідеальний шторм" на ринку газу й наслідки для України

Поки конгломерат Evergrande щосили намагається зупинити цю "кровотечу з рани", вона не може знайти покупців для частин свого бізнесу з виробництва електромобілів і послуг з утримання орендної нерухомості.

На момент подачі офіційної заяви на біржі компанія не домоглася "істотного прогресу" в пошуку інвесторів, і "неясно, чи зможе група зробити такий продаж", йдеться в повідомленні.

Компанія також намагалася продати свою офісну вежу в Гонконгу, яку вона купила приблизно за 1,6 мільярда доларів у 2015 році. Але це "не було завершено в очікувані терміни", йдеться в повідомленні.

Як реагують інвестори?

Проблеми Evergrande вилилися минулого тижня на вулиці, коли, за повідомленнями ЗМІ, спалахнули протести навколо її штаб-квартири в Шеньчжені. За знімками, отриманими від агентства Reuters, в понеділок на цьому місці зібралося безліч демонстрантів, які зверталися до когось, хто був ідентифікований представником компанії.

Акціонери відчувають тривогу вже протягом декількох останніх місяців: Цього року акції втратили Evergrande більш ніж 80% своєї вартості.

Раніше в цьому місяці Fitch і Moody's Investors Services знизили кредитні рейтинги Evergrande, пославшись на її проблеми з ліквідністю. "Ми вважаємо ймовірним дефолт корпорації за своїми зобов'язаннями", - йдеться в недавньому повідомленні Fitch.

Ситуація, схоже, лякає інвесторів в Китаї в більш широкому сенсі, в той час як вони вже відчувають на собі жорсткі заходи Пекіна щодо приватних компаній, особливо в технологічному секторі. Індекс Hang Seng (HSI) в понеділок впав на 3,3%, що стало найсильнішим спадом майже за два місяці через критику китайської влади на адресу банків, страховиків та інших компаній, що займаються нерухомістю.

"На нашу думку, вирішення проблеми кредитних складнощів у Evergrande буде впливати на настрої ринку", - писали нещодавно аналітики Goldman Sachs, маючи на увазі кредитний ринок і економіку в цілому. Вони додали, що китайський ринок фінансових облігацій може серйозно постраждати і втратити впевненість, що може "перекинутися на більш широкі сектори економіки".

Уолл-стріт, схоже, більш оптимістично дивиться на проблему ризику поширення китайських проблем на зарубіжні ринки.

"Я не думаю, що крах Evergrande і фінансові проблеми китайських компаній в області нерухомості в більш широкому сенсі відіб'ються на економіці або ринках США", - сказав CNN Business Марк Занді, головний економіст Moody's Analytics.

Що може статися далі?

Аналітики очікують, що китайський уряд втрутиться, щоб обмежити наслідки, якщо Evergrande відмовиться від виконання своїх боргових зобов'язань. І влада явно уважно стежить за ситуацією, намагаючись зберегти в ній спокій.

За повідомленнями китайських державних ЗМІ, минулого тижня Фу Лінхуей, представник Національного бюро статистики Китаю, визнав труднощі, що виникли у деяких великих компаній, що займаються нерухомістю.

Не називаючи Evergrande безпосередньо, Фу сказав, що ринок нерухомості Китаю в цьому році залишався стабільним, але вплив недавніх подій "на розвиток всієї галузі необхідно враховувати".

Марк Вільямс з Capital Economics прогнозує, що центральний банк країни "втрутиться з підтримкою Evergrande ліквідністю", якщо побоювання з приводу великого дефолту холдингу посиляться.

Повідомляється, що китайська влада вживає заходів. Минулого тижня агентство Bloomberg з посиланням на анонімні джерела повідомило, що китайські регулюючі органи залучили міжнародну юридичну фірму King & Wood Mallesons та інших консультантів для перевірки фінансів конгломерату Evergrande. King & Wood Mallesons від коментарів відмовилася.

Але деякі вважають, що рятувати компанію може бути вже пізно.

Фінансові проблеми Evergrande широко мусуються китайськими ЗМІ як "величезна чорна діра". При цьому мається на увазі, що вирішити проблеми цієї бізнес-імперії не зможуть вже ніякі гроші.

"В кінцевому підсумку ми очікуємо, що уряд втрутиться в справу Evergrande, оскільки він ніколи не дозволить дефолту компанії поширитися на банківську систему країни", - сказав Бекінк.

"Наслідки великого дефолту Evergrande будуть гігантськими".

Мішель То

За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.