Новини » Політика Читать эту новость на русском

Чому Банкова розганяє тему з військовим вторгненням Росії в Україну

Ігор Гужва
Ігор Гужва

Журналіст, політолог

Російський зенітно-ракетний комплекс С-400 "Тріумф" Олексій Мальгавко/РІА Новини

Близько 100 тисяч російських військових біля кордонів України. Банкова б'є на сполох і закликає готуватися до вторгнення. Що відбувається?

Про це пише Ігор Гужва на своїй сторінці в Facebook.

І знову про "вторгнення Росії в Україну", про яке дружно пишуть західні газети.

Пишуть, правда, в стилі прогнозу "одне з двох – чи то нападе, чи то не нападе".

Але аж надто наполегливо.

Що відбувається?

За пунктами:

1. Судячи з усієї інформації, яка надходить з Москви протягом останніх років, Росія може задіяти у відкриту свої збройні сили проти України тільки в трьох випадках:

  • якщо Україна піде в наступ на Донбасі;
  • якщо Україна сама атакує Росію або надасть свою територію для армій іноземних держав для вторгнення в Росію;
  • якщо центральний український уряд втратить контроль над ситуацією в країні і тоді можна буде ввести війська під виглядом миротворчої операції, не зустрічаючи організованого опору.

Останні два варіанти є на даний момент гіпотетичними. Що стосується першого, то в Росії протягом останнього року вже неодноразово давали зрозуміти, що в разі наступу ЗСУ на Донбасі РФ осторонь не залишиться, що обернеться для України військовою катастрофою, куди більш масштабною, ніж Іловайський котел. Це всі розуміють, а тому поки ймовірність такого сценарію виглядає невеликою, хоча і не рівною нулю (але вже з чисто внутрішніх українських причин, про які нижче).

Новини за темою: Близько 100 тисяч російських військових біля кордонів України: Що коїться?

Загалом, час зараз грає на Росію, і їй взагалі немає ніякого сенсу робити різкі рухи. Зростання цін на енергоносії та іншу сировину, зростання значення газу та ядерної енергетики у світовому енергобалансі через плани щодо відмови від вугілля підтримає стабільність російської економіки в перспективі найближчих десятиліть. Наростаюче протистояння Китаю і США збільшує і для Заходу, і для Пекіна роль відносин з Росією і дозволяє їй грати свою гру відразу на багатьох полях.

В таких умовах Москва, як написав у своїй статті Дмитро Медведєв, дійсно може "нічого не робити", а просто чекати, коли в Києві зміниться політична ситуація і можна буде з українською владою говорити в іншому тоні.

Вплутуватися ж у війну - це величезна кількість ризиків і проблем, при дуже сумнівному профіті навіть у разі військового успіху.

Ну і чисто тактичний момент - до запуску "Північного потоку - 2" вже точно Москва не зацікавлена в якому-небудь загостренні щодо України.

2. Від самого початку чутки про можливий початок війни Росії проти України пішли з США. Причому в Києві довгий час на всіх рівнях спростовували інформацію про пересування російських військ до українських кордонів. Але буквально в останні дні змінили свою точку зору і також підключилися до теми.

3. З цього випливає, що спочатку гра була американська. У неї може бути кілька мотивів, головний з яких – спробувати все-таки зупинити "Північний потік - 2" і переконати європейців не чинити опір і не обурюватися, якщо США захочуть відкликати назад обіцянки Байдена і все-таки введуть санкції проти СП-2 (а така ймовірність існує). Плюс в цілому це може бути глобальна гра партії війни на загострення відносин між Заходом і Росією.

4. Інтерес української влади до розкрутки цієї історії також проявився в останні дні цілком чітко. Я вже писав про дуже великі внутрішні проблеми, які назрівають у Зеленського всередині країни. Але винна в них не Росія, а сам Зеленський, який своєю безмежною політикою позасудових розправ через санкції РНБО, тотальною корупцією, провалами в економіці налаштував проти себе дуже широкі верстви - і населення, і великий бізнес, і представників майже всіх політичних сил.

Новини за темою: Весь політикум України об'єднався проти Зеленського

Тому Банкова і підключилася зараз активно до прокачування теми "Росія ось-ось нападе", щоб звинуватити всіх своїх внутрішніх ворогів у "роботі на Кремль" і отримати індульгенцію Заходу на безмежні дії проти них під приводом "підготовки до відбиття агресії". Але в такому випадку якраз і може настати та сама дестабілізація в Україні, якою зараз лякає західна преса. А слідом за нею - і втрата контролю центральної влади над ситуацією в країні, і загострення на Донбасі, і інший ланцюжок подій, які можуть мати фатальні наслідки для України.

Тож головна загроза і джерело дестабілізації на даному етапі – це сам Зеленський. Він вже бачить масштаби загрози для себе, а тому і може піти на неадекватні дії заради власного порятунку. Себе він цим, звичайно, не врятує, але країні може сильно нашкодити. А тому чим швидше у нього забрати таку можливість, тим краще.

Ігор Гужва

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.