Боротьба за спадщину Авакова: Як Банкова перебудовує МВС

СТРАНА.UA
СТРАНА.UA

Українське інтернет-видання

МВС України

Міністерство внутрішніх справ України очікує кардинальна перебудова. З підпорядкування МВС виведуть Національну гвардію, прикордонну та міграційні служби. Перші кроки в цьому напрямі вже зробили.

Про це пише "Страна.ua".

У самому МВС вже почалися серйозні відставки - триває "зачистка" кадрів колишнього міністра Арсена Авакова.

Що очікує одне з ключових міністерств в Україні, розбиралася "Страна".

Монастирський не буде Аваковим

МВС завмерло в очікуванні серйозних перетворень, які обіцяє влада. Незабаром після відставки попереднього очільника міністерства Арсена Авакова глава президентської фракції "Слуга народу" (СН) Давид Арахамія заявив в ефірі телеканалу "Україна 24", що серед завдань, які поставили перед новим міністром Денисом Монастирським - виведення з підпорядкування його відомства низки важливих структур.

"У нас як у правлячої коаліції є інституційний план з приводу того, що такі великі міністерства треба розбивати на кілька інстанцій. Нацгвардію слід відокремити від поліції, і прикордонну службу також", - повідомив Арахамія, допустивши, що міністерство також можуть позбавити контролю над міграційною службою, хоча це питання "дискусійне".

Голова фракції СН сказав, що ідею поділу МВС обговорюють вже давно, проте проти був Аваков, з яким два роки Офіс президента (ОП) вів дискусію на цю тему. А з його відходом реформі - "зелене світло".

Новини за темою: "Деавакізація" МВС України: Що відомо про Монастирського

Назвали причину, з якої від МВС потрібно "відокремити" зазначені структури, - нібито складно керувати таким "монстроподібним міністерством".

Щоправда, дивно, що скаржиться на них Арахамія, який не працював на керівних посадах у МВС, а не той же Аваков, який обіймав посаду міністра майже сім із половиною років - довше за всіх своїх попередників. Від другого скарг на труднощі ніколи не чули.

Джерела "Страны", близькі до Банкової, називають як головний мотив посилення керованості виділених структур з боку Офісу президента.

"Вони мають бути замкнуті безпосередньо на Банкову. "Прокладка" у вигляді керівництва МВС для спілкування з ними не потрібна", - говорить джерело.

І найбільше в цьому плані команду Зеленського турбує Нацгвардія. Не дивно, що реорганізацію МВС почали саме з неї.

Гвардія президента

Це буде не перша спроба перепідпорядкування Нацгвардії.

Наскільки цей момент важливий для ОП, можна судити за таким фактом. У перший (!) день роботи парламенту дев'ятого скликання Офіс президента вніс як невідкладний законопроект №1007 про фактичну передачу силового відомства в руки президента.

За законом про Нацгвардію 2014 року це військове формування з чисельністю не більше ніж 60 тисяч осіб (але можна і більше в особливий період, до якого ми ще повернемося) з правоохоронними функціями, що входить в систему МВС. Основна її функція - придушення масових заворушень, і, більш того, вона координує діяльність в таких випадках всіх задіяних правоохоронних органів. Міністр внутрішніх справ здійснює "військове-політичне та адміністративне керівництво" Нацгвардією, при тому що формальний її начальник - командувач НГ, якого призначає президент за поданням голови МВС, і глава держави  його звільняє.

Законопроект Зеленського ж переводив Нацгвардію в підпорядкування президенту. У законі про НГ пропонувалося написати: "Діяльність Національної гвардії спрямовує президент України через командувача Національною гвардією України, який здійснює безпосереднє керівництво...", призначає і звільняє якого сам глава держави.

Лобіював цю ідею тодішній голова ОП Андрій Богдан. Як він пізніше зізнався, справа дійшла навіть до конфлікту з Аваковим. Проте тоді міністру вдалося відстояти НГ у своїй структурі обіцянками лояльності. Але ідея переведення гвардії під руку президента не загубилася в кабінетах ОП.

Наступного дня після відставки Авакова зробили перший крок у цьому напрямі. 16 липня Рада прийняла закон "Про основи національного опору". Перед другим читанням представник президента в Конституційному суді, народний депутат Федір Веніславський (СН) вніс примітну поправку щодо НГ.

Вона свідчила, що "з настанням особливого періоду Нацгвардія для виконання завдань з оборони країни приводиться в готовність для виконання завдань за призначенням (а це, як ми пам'ятаємо, насамперед розгін масових заворушень, - ред.) і підпорядковується Головнокомандувачу Збройних сил України, крім військових частин (підрозділів), які здійснюють конвоювання та охорону дипломатичних представництв".

Тобто НГ вже виводять з-під управління міністра внутрішніх справ, щоправда, сам закон набуде чинності тільки з 1 січня.

Як неофіційно розповів "Стране" один із членів "правоохоронного" комітету Ради, через поправку Веніславського був "дикий скандал із взаємними прокльонами" у чаті Комітету.

"Справа в тому, що особливий період у нас діє з 17 березня 2014 року, коли був опублікований указ президента про часткову мобілізацію. Рішення про повернення до умов мирного часу не було. Виходить, руками Веніславського з МВС потайки вивели Нацгвардію. І, значить, з 1 січня главком Збройних сил має надавати дозвіл на охорону Нацгвардією концерту Олі Полякової на столичному стадіоні "Олімпійський", - обурюється нардеп, який попросив про анонімність.

Новини за темою: Відставка Авакова: Гряде буря?

Своєю чергою, заступник голови Комітету Григорій Мамка ("Опозиційна платформа - За життя") припускає, що під формулюванням "особливий період" підпадає і карантин, який Кабінет міністрів увів з 12 березня 2020 року через епідемію коронавірусу COVID-19. Згідно з рішенням уряду, адаптивний карантин діє до 31 серпня, проте може бути продовжений ще на якийсь термін і перейти на наступний рік, що означає: підспудне перепідпорядкування НГ, цілком ймовірно, здійсниться.

Втім, не виключено, що ще до 1 січня через Раду спробують протягнути спеціальний закон, який виводить Нацгвардію в підпорядкування президенту і без жодного "особливого періоду".

В опозиції до ідеї перепідпорядкування Нацгвардії президенту ставляться негативно.

"Нацгвардія, на відміну від патрульної поліції, яка пересувається на автомобілях, ходить вулицями, охороняє громадський порядок, проводить профілактику правопорушень. Люди, бачачи нацгвардійців на вулиці, розуміють, що до них можна звернутися в разі чого... Якщо поділ МВС відбудеться, Нацгвардія заживе своїм життям, ті ж прикордонники - своїм. А хто координуватиме їхні дії? Міністру вони не підпорядковані. Віце-прем'єра з правоохоронних органів немає. Мені здається, що влада не розуміє, що вона робить. А значить, правоохоронна система нормально не працюватиме", - вважає нардеп Григорій Мамка з ОПЗЖ.

Джерело у силових структурах пояснило "Стране", чому контроль над Нацгвардією важливий для президента.

"По-перше, Зеленський хоче безпосередньо управляти всіма збройними підрозділами в Україні. Нацгвардія - найбільше з таких після ЗСУ. По-друге, в Нацгвардії є полк "Азов", на який, як і раніше, має дуже великий вплив Білецький. Саме завдяки контролю над "Азовом" Білецький і його "Нацкорпус" виділяється серед усіх інших націоналістичних організацій. Якщо він втратить контроль над "Азовом" або цей підрозділ взагалі розформують, то і вся сила зникне", - каже джерело.

Прикордонники та міграційна служба - на вихід

Набагато простіше з виділенням з МВС Державної міграційної служби (ДМС), діяльність якої регулюється положенням, затвердженим Кабінетом міністрів. Зараз у ньому йдеться про те, що діяльність ДМС спрямовує та координує Кабмін через міністра внутрішніх справ.

"Щодо "міграційки" достатньо буде (для перепідпорядкування, - ред.) постанови уряду, оскільки вона належить до органів виконавчої влади. Роботу прикордонної служби регулює закон - за ідеєю його потрібно переписувати", - вважає колишній заступник голови секретаріату президента, екс-народний депутат Ігор Попов.

Прикордонники дійсно належать до системи МВС. Однак, згідно із законодавством, цим відомством, яке також є органом виконавчої влади, керує Кабмін через якогось міністра, який чітко не вказаний. Тобто, за ідеєю, може перепідпорядкувати Державну прикордонну службу (ДПС) сам Кабмін. До речі, керівника ДПС призначає президент за поданням прем'єра, і він же звільняє. Указом глави держави  призначають також його заступників.

Проте в тому самому інтерв'ю Арахамія говорив про новий закон про ДПС. Тобто, найімовірніше, прикордонну службу виділять в окрему структуру. А це місце за всіма корупційними поняттями є дуже хлібним, враховуючи контроль за кордоном.

Держкомітет з надзвичайних ситуацій також, найімовірніше, спробують вивести зі складу МВС.

Політолог Вадим Карасьов припускає, що в ОП вважають: після розведення силовиків по "своїх квартирах", збільшення їх числа, конкуренція між ними посилиться. "ОП буде легше ними керувати. Тому я не виключаю, що МНС також виведуть з МВС. Адже це теж люди в погонах і досить впливове відомство", - коментує експерт.

Велика "зачистка" від "людей Авакова"

Знакові зміни чекають на саму Нацполіцію.

Як писала "Страна", у верхівці поліцейських говорять про підготовку відставки голів обласних управлінь у Києві, Одеській та Харківській областях. Джерело в МВС говорить, що керівника столичної поліції, заступника голови Нацполіції Андрія Крищенка хочуть звільнити "за занадто тісні зв'язки з мером Віталієм Кличком". "Голову Харківського обласного управління Андрія Рубеля - за зв'язок з Аваковим. Щодо Одеської області (керівник поліції Олег Бех. - Ред.) є питання професійного характеру", - стверджує співрозмовник.

Це можна вважати "зачисткою" важливих "кадрів Авакова", таких собі "стовпів" системи, яку він вибудував.

До того ж на засіданні Кабміну 4 серпня звільнили заступника міністра внутрішніх справ Антона Геращенка, близького до колишнього очільника МВС.

Раніше ширилися чутки, що Монастирський хотів залишити Геращенка своїм заступником, але цьому чинив опір президент, який сказав, що міністерство слід "очистити" від "людей Авакова" (це до питання про те, що розлучилися екс-міністр і президент все-таки не дуже тепло).

Щоправда, новим заступником стала Мері Акопян, яка за Авакова була керівником департаменту міжнародного співробітництва і вважається кадром екс-міністра. Втім, вона, напевне, займеться євроінтеграційним напрямом роботи міністерства, який традиційно вважають периферійним.

І ще один новий заступник міністра - Богдан Драп'ятий, який з 2019 року очолював секретаріат "правоохоронного" Комітету Ради. Монастирський просто забрав до себе свою людину.

"Урізуючи функціональність, міністру дозволили завести кількох своїх людей. Чи рівноцінний це обмін, нехай сам скаже", - коментує політолог Вадим Карасьов.

Денис Рафальський

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.