"Білі відьми", затоплені церкви та пам’ятки трипільської доби: Що чекає на туристів у Ржищеві

Як доїхати до міста, що там робити та чого шукати

ZIK
ZIK

Українське інтернет-видання

Затоплена церква у с. Гусинці Фото з відкритих джерел

Мандрувати завжди приємно. Утім, іноді зовсім немає бажання вирушати в подорож до великих міст. Хочеться чогось унікального і бажано неподалік обласного центру. І якщо ви не знаєте, куди поїхати, то спробуйте Ржищів.

Це зовсім невелике місто. Їхати до нього лише 1,5 години від Києва і пам’яток теж вистачає. Затоплені церкви, археологічні музеї та панорами на Дніпро – лише маленька частина. Які ще цікаві місця можна побачити у зовсім невеликому українському місті, читайте далі у нашому матеріалі.

Історія міста Ржищів

Місто розташоване у Київській область, на правому березі Канівського водосховища. Коли і хто заснував Ржищів невідомо. Версій походження цієї назви теж вистачає. Хтось пов’язує її з вирощуванням особливого жита, а деякі з древнім польським словом "Вжище", яке в перекладі означає "торговище". Крім того, є чимало легенд. Вони пов’язують походження назви міста з іржанням коня.

Утім, перші поселення тут з’явилися ще в епоху Трипілля – близько VI-III тисячоліття до нашої ери. Регіон також згадується в Іпатіївському літописі в 1151 році. Там він фігурував як місце торгівлі. У 1241 р. місто повністю зруйнувала орда хана Батия. Утім, пізніше його відновили.

Затоплена церква до реставрації Фото з відкритих джерел

Новини за темою: Де зігрітися восени: Топ пляжів Європи, куди можна поїхати майже в будь-яку пору року

У часи визвольних війн під проводом українського гетьмана Богдана Хмельницького Ржищів теж був у центрі подій. Тут відбувалися битви, проходили зустрічи з іноземними послами тощо. Від 1796 року Ржищів був у складі Російської імперії. У часи Другої світової війни його зруйнували майже вщент вдруге за всю історію. Тому в 1950-ті роки Ржищів майже заново відбудували.

У ХХ столітті на цій території знайшли матеріали трьох епох – трипільської, зарубинецької та давньоруської. А 6 червня 1995 року Ржищів отримав статус міста. Сьогодні воно відоме власною історією та пам’ятками.

Як сюди доїхати

Насправді варіантів дістатися до Ржищева небагато. Це можна зробити переважно на маршрутках. Є два найпопулярніших напрямки:

Київ – Канів;

Київ – Ржищів.

На рейсах до Канева зазвичай курсують міські автобуси "Еталон". Вони відправляються з АС "Видубичі". І якщо ви хочете їхати 1,5 години з комфортом, то варто у касі придбати квиток – люди з ним проходять в першу чергу та можуть сісти. Інші – платять за місце безпосередньо при вході. І досить часто їм доводиться стояти. Квиток коштує близько 70 грн у один бік.

Маршрутки "Київ - Канів" Фото з відкритих джерел

На прямих рейсах до Ржищева курсують маршрутки "Мерседес Спрінтер". Ціна за проїзд майже та сама. Також ви можете користуватися транспортом, який проходить повз місто. Наприклад, маршрутками Маслівка – Київ. Така подорож взагалі коштує 50 грн.

Наостанок, є наземне сполучення з Кагарликом.

Новини за темою: Підземний світ Одеси: Фоторепортаж про катакомби міста, або як воно, гуляти на глибині у вісім поверхів

Що дивитися в місті

Коли ви тільки приїжджаєте у Ржищів, здається, що тут нічого нема. Навіть автовокзал на гугл-картах має статус "зачинено назавжди". Та це не так. Тут є на що подивитися. Ось декілька визначних місць, які точно не залишать байдужими:

Троїцька церква. Розташована на площі Ринок. Це пам’ятка архітектури ХІХ ст. збудована у 1853-1860 роках у стилі класицизму, який у той час поступово переходив до "єпархіальної" культової архітектури. На північній стіні досі можна побачити фрески ХІХ ст.

Троїцька церква у м. Ржищів Фото з відкритих джерел

Ржищівський археолого-краєзнавчий музей. Можна побачити на вулиці Леніна. Це неподалік попередньої пам’ятки. У музеї можна побачити близько 1000 предметів основно фонду. Всередині є археологічна та краєзнавча частина, а також експозиція етнографічної столярної майстерні. Чимало пам’яток стосують трипільської доби.

Археологічний музей у Ржищеві на Київщині Фото з відкритих джерел

Річковий вокзал. Нині він не працює. Колись відігравав роль не лише річкового вокзалу, але й вантажного порту. Розташований неподалік центрального пляжу. Тут можна побачити купу старих човнів, покинуту баржу тощо.

Річковий вокзал та покинуті човни неподалік Фото з відкритих джерел

Панорама на Дніпро. На гугл-картах ця пам’ятка так і зветься. Вона розташована у верхній частині Ржищева – район Липки. Саме тут є ще одна зупинка транспорту. Ліворуч будуть приватні будинки. Вам потрібно буде йти в сторону насаджень дерев. Дорогою можна знайти ще одне з небагатьох кафе в місті. А от за хвилин 5 ходьби ви побачите привабливий вид на Дніпро. Біля краю варто бути обережними.

Панорама на Дніпро у м. Ржищів Фото з відкритих джерел

Новини за темою: Знаряддя тортур, обладунки та зброя: Топ-10 замків Європи та які таємниці вони ховають

Головні пам’ятки міста – церква в Гусинцях та Лиса гора

До Ржищева мандрівники їдуть переважно з однією метою – побачити затоплену церкву в с. Гусинцях. Це єдина пам’ятка, яка залишилась від поселення. На карті села теж уже давно немає. Під час будівництва Канівського водосховища людей звідси виселили, хати розібрали та всі будинки знесли. Єдине, що залишилося після розливу води з Дніпра – храм. Причина цього було те, що церкви раніше будували на пагорбах.

Досить довго святиня була в занедбаному стані. Нещодавно її відреставрували. І сьогодні вона точно не є "затопленою". Щоб її побачити, потрібно орендувати катер. Станом на 2021 рік було два варіанти – паром за 100 грн або моторний човен за 700 грн і більше. Вас доставлять до самої церкви, там можна буде прогулятися хвилин 30, а потім поїхати назад. Ще один спосіб дістатися храму – через бездоріжжя з боку села Ковалин Київської області.

Мандруючи на катері, у вас буде нагода побачити Лису Гору. Уже здалеку буде видно великий хрест на вершині. Власне гора відома поціновувачими езотерики та "білими відьмами". Вони часто відвідують її. Для мандрівників тут теж буде цікаво. З гори відкривається ще одна панорама на Дніпро. Крім того, тут є білосніжний пісок і декілька пляжів. Тому, якщо вам пропонують сюди завітати під час подорожі на катері, не відмовляйтесь.

Лиса гора неподалік Ржищева Фото з відкритих джерел

Оригінал - на сайті zikua.tv.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.