Байден розбив усі надії Зеленського

Олексій Кущ
Олексій Кущ

Економіст

Володимир Зеленський та Джо Байден ТСН.ua

Візит Володимира Зеленського до США - це печаль.

Нині у Вашингтоні не до нашої країни. Катастрофічний за своїми гуманітарними наслідками вихід американських військ з Афганістану, майже офіційні переговори американців із талібами (виявляється, можна вести переговори навіть з тими, кого ти ще вчора називав терористами), завершення будівництва "Північного потоку – 2" і ряд заяв президента США Байдена щодо формування нової геополітичної реальності – все це створило вельми токсичний фон для переговорів між США і Україною.

Особливо якщо врахувати, які, мало не епохальні, надії на Банковій на них поклали. Але "епохало" у Байдена зараз далеко від України, і наші проблеми для нього – це ніби господаря будинку, у якого прорвало каналізацію і залило лайном весь будинок, попросили прихистити далекого родича з "95-го кварталу".

Важливість для американців візиту українського президента підкреслював той факт, що у вашингтонському аеропорту головною діючою особою з американського боку була Оксана Маркарова, яка "за сумісництвом" виконує обов'язки посла України в Америці. Ошатний як долар Зеленський, який випромінював оптимізм і дарував об'єктивам камер свої посмішки, виглядав на цьому "святі життя" як "гість із півдня", який приїхав у розпал "великого переселення". Йому би той візит взяти та скасувати, але, мабуть, процес політичної легітимізації за допомогою зовнішніх підпірок зайшов настільки глибоко, що відмовитися було неможливо.

А тут ще звернення Байдена до американського народу, в якому прозвучали слова, що могли б стати розкішною епітафією американської зовнішньої політики, починаючи з в'єтнамської війни і закінчуючи афганською: "Відхід США з Афганістану завершує еру спроб перевлаштувати інші країни". Фраза, здатна заморозити кадик у грантових компрадорських "еліт" по всіх меридіанах від Грінвіча.

Кажуть, у Кабулі залишилася ціла гора реформаторських "флешок" з презентаціями та слайдами. Наші реформатори нервово закурили в Києві. А раптом і їх кинуть. І правильно бояться, адже зараз Байден може дозволити собі "купити" країну задешево шляхом її знецінення і девальвації суб'єктності правлячих "еліт".

Зеленський опинився в ролі молодого політичного стартапера, який повинен протягом 5 хвилин, поки їде ліфт, переконати главу корпорації вкласти гроші в свій проект. Замість цього він повідав Байдену кілька казок у вигляді економічного фентезі. Наприклад, про 80 проектів на 277 млрд дол., тобто на суму, що майже вдвічі перевищує ВВП своєї країні.

Зеленський не мав право тільки на одне - на формат візиту у вигляді холостого пострілу. Але саме холостий хлопок і прозвучав. Байден скоротав час, поки "їхав ліфт" Зеленського і, напевно, трохи посміявся про себе, може, вперше за останній місяць.

"Зустріч без реверансів" - так обізвав її наш головний дипломат, що означає: зустріч без результатів. Ні спеціального торгового режиму для наших товарів на американському ринку ("все, окрім зброї"), ні фонду гарантій інвестицій для іноземних інвесторів в Україні на випадок ескалації військового конфлікту, ні проективної позиції у частині мирного процесу (що дає РФ чергову козирну карту на переговорах із Вашингтоном).

Весь пакет допомоги американців у вигляді пов'язаних кредитів під закупівлю американських же товарів і плани з перетворенню України на полігон з випробування нових американських ядерних реакторів (такий собі ядерний шоурум) - все це інструменти з витягування Америкою самої себе з кризи, і Україна в цьому механізмі - лише транзитна країна для транзакцій.

Єдиний результат - це 50 млн дол. на оборону як компенсатор мільярдів, втрачених в результаті запуску "Північного потоку-2". Афганці за такі гроші навіть барана не зарізали б.

Так чого приїжджав? За зовнішніми підпорами і легітимністю на другий термін? Шкода, посмішка Байдена з цього приводу була прихована завчасно надягнутою медичною маскою...

Олексій Кущ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.