"Авіаційний безвіз" із ЄС: Чого чекати українцям?

Ірина Шостак
Ірина Шостак

Журналістка

Розмірковуючи, на що витратити гроші - на речі або враження, обирайте враження

З відкритих джерел

Під час саміту Україна-ЄС у Києві відбулось підписання Угоди про Спільний авіаційний простір (САП) Євросоюзу з Україною. Що зміниться?

Про це пише 112.ua.

В уряді кажуть, що документ дозволить українцям купувати дешеві авіаквитки і розширить географію подорожей. Експерти ж налаштовані менш оптимістично, а деякі представники галузі і зовсім запевняють, що від угоди в кінцевому підсумку програють не тільки перевізники, а й пасажири.

Світовий ринок авіаційних перевезень переживає не найкращий час, тому очікувати короткострокових вигод від САП не варто. Процес входження України в "європейське небо" і так розтягнувся на довгі 8 років: документ парафували ще в листопаді 2013 року. А після підписання буде ще один тривалий етап - ратифікація у всіх 27 державах ЄС (угодою також передбачається інкорпорація в українське законодавство низки регламентів і директив ЄС).

Хоча, варто зазначити, що текст угоди передбачає механізм "тимчасового застосування", що дає "зелене світло" на попереднє використання САП відразу після його підписання. Орієнтовно, це відбудеться 12 жовтня під час саміту Україна-ЄС у Києві.

Що передбачає САП

Для компаній із ЄС відкриється український ринок авіаперевезень, а для українських перевізників буде знято всі обмеження на польоти між містами ЄС. Так, замість того, щоб чекати дозволу від Державної авіаційної служби, авіакомпанії будуть домовлятися безпосередньо з аеропортами про слоти-періоди, протягом яких дозволено зліт і посадку повітряних суден. 

Простіше кажучи: процедура авіаперевезень значно спроститься і буде створено спільний авіаційний простір

Але відразу варто відзначити, що "відкрите небо" не означає приходу до України європейських лоукостерів (окрім вже тих, які активно працюють у нас, - WizzAir і Ryanair). Спільний авіаційний простір створить умови для того, щоб у перевізників, насамперед бюджетних авіакомпаній, було більше можливостей відкривати нові маршрути.

Новини за темою: Шість років інтеграції України до ЄС: Ключові здобутки

Серед іншого підписання САП передбачає, що в Україні діятимуть європейські стандарти в галузі цивільної авіації. Це стосується захисту прав пасажирів, захисту навколишнього середовища, управління повітряного руху та безпеки польотів.

Що зміниться для мандрівників

Лібералізація авіасполучення між ЄС та Україною відбудеться в два етапи. І на кожному з них пасажири отримають свою вигоду. Питання лише в тому, наскільки довгостроковими вони виявляться.

Зниження цін на авіаквитки

На першому етапі для українських та європейських авіакомпаній буде знято всі обмеження на польоти між будь-якими містами України та ЄС (без додаткових умов).

Тобто "зруйнується" стіна з двосторонніх домовленостей, які закріплювали прибуткові маршрути за монополістами. Так, якщо раніше квоти користування було розподілено між двома компаніями - українською та місцевою європейською (наприклад, рейси Київ - Прага поділено між МАУ і Czech Airlines, а інші перевізники отримують відмову), то відразу після набуття чинності угодою будь-яка авіакомпанія України і Європи зможе вийти на той маршрут, який вона сама вважатиме перспективним. Єдине - потрібно отримати дозвіл від аеропорту.

А це означає, що зниженню вартості авіаквитків бути. 

"Однозначно посилиться конкуренція на найбільш затребуваних маршрутах, й українським авіакомпаніям доведеться привчатися працювати в умовах жорсткої конкуренції і, відповідно, працювати над підвищенням власної ефективності, чого вони раніше не завжди робили", - каже в коментарі 112ua.tv експерт у сфері транспорту Олександр Кава.

Як зазначає в коментарі 112ua.tv авіаційний експерт Богдан Долінце, лібералізація на окремих напрямках зможе підвищити конкуренцію на 15%. Тобто потенційно вартість квитків знизиться на 20-30% на тих рейсах, які сьогодні ще "зайнято обмеженнями". А це близько 20% маршрутів (зокрема Київ - Париж, Київ - Амстердам). 

Однак таке "щастя" обіцяє тривати недовго: після того, як із якогось маршруту піде слабкий гравець, учасники, що залишилися, можуть знову підняти ціни, щоб компенсувати собі попередні витрати. Як показує практика, це більш, ніж можливо.

"У деяких країнах дійсно траплялися ситуації, коли внаслідок занадто жорсткої цінової війни авіаперевізники спочатку різко опускали ціни на квитки, а незабаром, "виживши" конкурентів, піднімали їх на порядок вище, ніж було до початку лібералізації", - пояснює Долинце.

Попередити подібне складно. Над цим повинні "працювати" самі авіакомпанії (оцінювати свою ефективність і розуміти, чи зможуть вони вистояти в конкуренції без шкоди для себе та споживача), а також уряд.

Новини за темою: П'ять років вільної торгівлі з ЄС: Наскільки поглибилися відносини України та Євросоюзу?

"Українська авіаційна влада повинна вчасно вжити заходів для підготовки ринку і перевізників до тих умов, які настануть після лібералізації. Були випадки, що після повного відкриття неба національні перевізники переставали існувати або скорочували маршрутну мережу, що призводило до зростання цін. І конкуренції в таких напрямках вже не було", - додає експерт.

Нові маршрути

Після того, як ми зробимо своє "домашнє завдання" (інтегруємо в законодавство всі вимоги ЄС), настане другий етап лібералізації - європейські авіакомпанії зможуть здійснювати внутрішні рейси в Україні. Наприклад, ті ж відомі українському пасажиру лоукостери зможуть літати з Києва до Одеси або ж з Харкова до Львова. До слова, подібну прерогативу на внутрішні рейси в ЄС вітчизняні авіаперевізників не отримають. Але до цього ми повернемося пізніше.

Зауважимо, за словами експертів, малоймовірно, що європейські перевізники взагалі будуть нею користуватися.

"Український внутрішній ринок не цікавий навіть українським авіакомпаніям, й очевидно, що він не буде цікавий європейським. Тому, я думаю, що це теоретична можливість, яка навіть у довгостроковій перспективі не буде використовуватися", - зазначає Олександр Кава.

Замість цього українські авіакомпанії зможуть претендувати на складні маршрути, де принаймні одна з точок буде українською (наприклад, Київ - Франкфурт - Рейк'явік, Київ - Варшава - Париж або ж Львів - Мілан - Барселона). Питання лише в тому, наскільки вони будуть рентабельні для авіакомпаній і чи довго "проживуть" після відкриття.

"Але чи є запит на такі перельоти? Адже, як правило, є запит на переліт у певну країну, а потім всередині країни в регіональні аеропорти. На перельоти між окремими країнами великого пасажиропотоку немає. Буде складно знайти маршрути, які були б економічно вигідні", - зазначає Богдан Долінце.

Також це може бути просто незручно. Наприклад, пасажир летить з Києва до Рима рейсом Київ - Берлін - Рим. Йому треба кілька годин чекати, поки літак здійснить свою посадку в Берліні і проведе всі потрібні операції з обслуговування. 

Авіаперевізникам ЄС дозволять здійснювати посадки в аеропортах країн Європейської політики сусідства та єдиного європейського авіаційного простору під час виконання рейсів між Україною та ЄС. Простіше кажучи: з'являться складні маршрути, наприклад, Україна - Албанія - Італія.

"Європейські" компенсації

Один із пунктів угоди - обов'язкова імплементація Україною Директиви ЄС 261/2004 про захист прав пасажирів під час затримки та скасування рейсів.

Суттєво, що значну частину цих вимог в Україні вже було приведено у відповідність, але залишалися певні обмеження. Наприклад, кількість днів, за які пасажир має право на придбання компенсації. Так, якщо раніше в Україні авіаперевізник міг скасувати рейс за 2 тижні до вильоту і не компенсувати пасажиру відповідні додаткові витрати, то регуляція ЄС передбачає, що, якщо авіакомпанія менше ніж за місяць скасовує рейси, то пасажиру передбачено компенсацію від 250 до 600 євро.

Але от якщо авіакомпанія проігнорує ці правила, домогтися відшкодування може бути досить важко.

"Я думаю, що в Україні залишаться норми, які були і до цього. Щодо ситуації з "ковідом" ми бачимо, що навіть європейські компанії, які в Європі оперативно компенсували пасажирам невикористання квитки через скасування рейсів, у наших умовах шукали будь-які можливості, щоб тільки не виплачувати пасажирам готівку (пропонували сертифікати та інше)", - зазначає Олександр Кава.

Чому представники галузі не поділяють захоплення влади

Справа в тому, що українські перевізники, зокрема МАУ і Sky UP, побоюються непропорційних умовякі прописано в нинішній редакції угоди для українських та європейських компаній. Частково з цим згодні й експерти. 

Європейським авіакомпаніям відкрито всі дороги

Так, за словами Богдана Долінце, Україна дійсно здійснює набагато більше поступок у бік допуску європейських компаній на український ринок при тому, що частину з цих прав, які отримують європейські перевізники, українські компанії на території ЄС не отримують. 

Наприклад, йдеться про необмежений внутрішній простір (перельоти всередині країни) для європейських авіакомпаній на другому етапі лібералізації.

"Ми віддаємо нашим партнерам внутрішні перевезення, щоб отримати те, що вже і так маємо. Адже в Україні зараз вже лібералізовано авіасполучення з 16 країнами ЄС. При цьому європейські перевізники не використовують частоти, які мають вже зараз, навіть на половину. Тобто зовсім не факт, що вони взагалі скористаються новими перспективами", - кажуть у коментарі 112ua.tv у Sky UP.

Також побоювання викликає питання доступу до слотів, через що заходження українських авіакомпаній у європейські аеропорти також може опинитися під питанням.

Нагадуємо, що після набуття чинності САП українські авіаперевізники будуть домовлятися безпосередньо з аеропортами про слоти-періоди, протягом яких дозволено зліт і посадку повітряних суден. 

Так, якщо раніше Міждержавні угоди були в тому числі одним із механізмів, який допомагав українській стороні відстоювати права авіакомпаній та отримувати слоти, то після підписання САП переговорний процес українських компаній для відкриття нових рейсів або зміни слотів у європейських аеропортах може ускладнитися.

Наприклад, у великих аеропортах, або ж аеропортах-хабах "хороші" слоти, як правило, вже давно розподілено. Так, через обмеження слотів або наявність слотів у незручний час виникають ситуації, коли в Україні європейським компаніям, на відміну від українських у ЄС, відкриваються дороги в незавантажені аеропорти, де є можливість вибрати слот "на будь-який смак".

"Європейські компанії отримують доступ до українського ринку, а для наших перевізників можливості відкриття нових рейсів будуть обмежені через відсутність відповідних слотів. Раніше це вирішувалося державними угодами (коли країни підписували двосторонню угоду про кількість рейсів на тиждень, то паралельно велися і переговори про слоти). Це був важіль впливу для того, щоб українські перевізники також мали можливість отримати слоти для ефективної роботи", - пояснює авіаційний експерт Богдан Долінце.

Європейські вимоги є, а європейські зарплати будуть?

Угода про САП також передбачає чимало вимог щодо стандартизації. Багато з тих норм, які зараз діють в Україні, повинні бути узгоджені з європейськими. Серед них, наприклад, нормативи робочого часу екіпажів, сертифікація, проведення аудитів авіакомпаній, Нормативи галузевих заробітних плат. За словами представників Sky UP, саме на цьому потрібно зосередити увагу держави.

Новини за темою: ЄС на межі розколу: П'ять головних проблем, що загрожують єдності Євросоюзу

Більшість подібних, "асиметричних" можливостей було закладено ще на етапі переговорів про САП у 2012-2013 роках. Теоретично українська влада може спробувати переконати ЄС внести зміни до угоди. Але чи робитиме вона це на практиці, покаже час.

Хай там як, за словами експертів, для цілої галузі САП - великий крок у бік інтеграції з ЄС, який у перспективі приведе українське законодавство до європейського і, відповідно, поліпшить якість управління галуззю. Але для цього потрібні вкладення в інфраструктуру і розвиток кваліфікації кадрів. 

Після всієї виконаної роботи в кінцевому підсумку повинен виграти пасажир.

"САП - це розширення мережі польотів, а також посилення конкуренції. Від конкуренції завжди виграє користувач - пасажир", - резюмує Кава.

Ірина Шостак

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.