Анексія Криму або возз'єднання: Як розрізняються результати пошуку Google по всьому світу

Gizmodo
Gizmodo

Американський веб-сайт

Логотип Google на виставці в Ганновері, Німеччина

AP Photo

Результати пошуку популярного пошукача можуть дуже істотно відрізнятися, якщо запит стосується чутливих тем, політичних конфліктів або навіть слова "Бог". Якщо вбити в Google "анексія Криму", то росіянам він розповість про результати возз'єднання Криму для Росії, а українцям – про окупацію.

Про це пише Gizmodo.

Алгоритми обробки запитів можуть бути непрозорими, але остаточні результати чітко простежуються. В цьому і полягає ідея нового інструменту під назвою "пошуковий атлас" (Search Atlas). Його мета - показати різницю в результатах пошуку в Google в різних регіонах по всьому світу. Це експериментальний інтерфейс для пошуку Google, який показує не один стовпець результатів, а три - з більш ніж сотні географічно локалізованих версій пошукової системи по всьому світу. Наприклад, з'ясовується, що при запиті "Площа Тяньаньмень" пріоритетом може бути як сумнозвісний розгін демонстрації в 1989 році, так і туристична пам'ятка. У США деякі результати видаляють через скарги щодо закону про захист авторських прав у цифрову епоху, а у Франції та Німеччині блокують сайти тих, хто заперечує Голокост.

Як повідомляє журнал Wired, творці Search Atlas вперше представили своє дітище на конференції з розроблення інтерактивних систем у червні - поки ще на стадії закритого бета-тестування, але вже опублікували цілу статтю та інші попередні матеріали на сайті проекту. Їх інструмент вже показав цікаві результати. Наприклад, запит за словом "Бог" видає християнські образи в США та Європі, зображення Будди в Азії та арабське письмо в Перській затоці і Північній Африці.

У Великобританії та Сінгапурі запит "Площа Тяньаньмень" видає фотографії горезвісної різанини, а пошук, налаштований на Китай (де Google заблокований з 2010 року), видає сучасні фотографії з натовпами туристів, повідомляє Wired. У результатах за запитом: "як боротися зі зміною клімату" - у Німеччині переважають політичні рішення, а в острівних державах на кшталт Маврикії і Філіппін акцентується на безпосередньому характері загрози, від якої вони постраждають набагато швидше за багатьох, зокрема, через підвищення рівня моря.

Новини за темою: "Податок на Google": Як у світі планують "розкуркулити" техногігантів, і що в Україні

Ще Wired зазначив, що запити про війну в ефіопському регіоні Тиграй всередині країни видають сторінки і блоги в Facebook з критикою дипломатичного тиску Заходу заради деескалації конфлікту (мається на увазі, США та інші країни, які тим самим намагаються послабити Ефіопію), тоді як у запитах з Кенії або США переважають новини з джерел на кшталт Бі-бі-сі і "Нью-Йорк таймс".

Аспірант Массачусетського технологічного інституту з науки, технологій і суспільствознавства і доктор філософії Родріго Очігаме (Rodrigo Ochigame), творець Search Atlas сказав, що проект покликаний розвінчати стійке уявлення, що пошукові системи на зразок того ж Google - нейтральні арбітри інформації: "Будь-яка кількісна оцінка релевантності обов'язково розкриє моральні та політичні пріоритети".

Співавтор проекту Кетрін Йе (Katherine Ye), кандидат комп'ютерних наук Університету Карнегі-Меллона і науковий співробітник некомерційної організації "Центр мистецтв, дизайну і соціальних досліджень" сказала: "Люди запитують пошукові системи про те, про що ніколи не запитають живу людину, і результати пошуку можуть змінити їх життя. Це може бути все, що завгодно, - від "як зробити аборт?" до ресторанів поблизу, за кого голосувати і чи треба робити щеплення".

Наприклад, твітнула Йе, результати пошуку в Google за запитом "анексія Криму" в Росії зосереджені на наслідках для Російської Федерації, в Україні - на окупації, а в Нідерландах - на європейських санкціях проти Росії.

Настільки різні результати необов'язково є наслідком спроб приховати інформацію. Тут можуть бути замішані інші фактори - наприклад, локалізація Google відповідно до інтересів жителів конкретних регіонів, комерційний інтерес, місцеві закони і, як висловилися Очігаме і Йе, "інформаційні кордони", які створюють "мінливу перспективу". Ці нібито аполітичні за своєю природою коригування неминуче перетікають у політику. Хоча різниця в результатах щодо площі Тяньаньмень, схоже, співзвучна бажанню китайського уряду замовчати інцидент, представник Google запевнив Wired, що пошукова система видає туристичні фотографії, коли робить висновок про намір запитувача вирушити в подорож. За словами представника сайту, відмінності в пошуку за словом "Бог" пов'язані з тим, як це поняття перекладається на різні мови.

За словами дослідників, остаточний результат - це упереджений зріз реальності, заснований на припущеннях Google про світ і продиктований бажанням збільшити прибутки.

"Навіть найперші дослідження на основі випадкових спостережень дають змогу зробити висновок, що пошукові системи систематично ігнорують одні сайти на користь інших через фінансові інтереси", - зазначали дослідники. "Пізніші ж дослідження показали, що комерційні пошукові системи використовують алгоритми, які підсилюють наявні соціальні структури, зокрема расистські та сексистські моделі впливу, непомітності і маргіналізації. Таким чином, викрити упереджену перспективу пошукових систем вкрай важливо".

Том Маккей

За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.