Зростання економіки України: Що відомо про індустріальні парки і як їх розвиватимуть

Топ-новина
Топ-новина
Індустріальний парк Фото з відкритих джерел

За три роки в Україні планують побудувати інфраструктуру для понад двадцяти індустріальних парків

Чинна влада планує перезапустити промисловість України і одним зі способів зробити це вважає розвиток індустріальних парків. Тож на початку вересня парламентарі ухвалили зміни до вже існуючого закону про індустріальні парки, які мають сприяти залученню інвестицій у цю галузь. А нещодавно на документі поставив свій підпис президент України Володимир Зеленський.

Далі розповідаємо про деталі закону щодо індустріальних парків, а також про те, як він вплине на розвиток індустріальних парків в Україні.

Що таке індустріальні парки

7 вересня Верховна Рада проголосувала за законопроект № 4416-1, що передбачає зміни до закону України "Про індустріальні парки". А враховуючи те, що документ уже підписаний президентом, він вважається чинним.

Фото з відкритих джерел

Закон спрямований на залучення інвестицій в промисловий сектор економіки шляхом впровадження стимулів в індустріальних парках. У документі роз'яснено, що індустріальний або промисловий парк – це підготовлений промисловий майданчик із відповідною інфраструктурою: приміщеннями, дорогами, підключенням до мереж. Також парк має податкові та митні стимули і спрощений регуляторний режим для бізнесу, що там розміщується.

Перш за все такі парки мають зосереджуватися на промисловості та промисловому розвитку, на противагу розвитку інших видів економічної діяльності – наприклад, сільському господарству, транспорту або ІТ-сектору. Відтак, ключовим результатом роботи індустріальних парків має стати індустріалізація економіки, яка, відповідно до економічної теорії, є класичним способом покращення продуктивності праці та економічного росту для країн, що розвиваються.

Створення індустріальних парків є стратегічно важливим завданням у 2021 році в рамках програми президента України "Велике будівництво". У планах уряду – інвестиції у розбудову і розширення інфраструктури індустріальних парків на суму майже 80 мільйонів гривень. 

Новини за темою: У Києві створюють систему перехоплювальних паркінгів, - Кличко

Які індустріальні парки працюють в Україні

Станом на жовтень в Україні налічується 53 індустріальні парки. Незважаючи на доволі велику кількість парків, якісно працюють лише чотири: Індустріальний парк "Біла Церква" (Київська область), Вінницький індустріальний парк, Індустріальний парк "Соломоново" (Закарпатська область) та Індустріальний парк "Коростень" (Житомирська область).

"В Україні індустріальні парки узаконені вже понад 10 років, але за довгий час це так і не принесло жодних результатів. З усіх зареєстрованих ІП лише кілька з них мають всю систему необхідних інфраструктурних підключень. А на їхніх територіях працює усього 12 резидентів, що згенерували близько 400 робочих місць", - розповів голова підкомітету з питань рентних платежів, екологічного податку та оподаткування АПК парламентського комітету Олексій Устенко. 

Проект майбутнього індустріального парку

На думку фахівців, головна проблема розвитку індустріальних парків в Україні – це відсутність повноцінного фінансування з боку держави. За даними Міністерства економіки, протягом 2016-2019 років з Державного фонду регіонального розвитку було профінансовано лише 4 проекти, пов’язані зі створенням інфраструктури індустріальних парків. Загальна сума фінансування сягнула 7,2 мільйонів гривень. 

Власне, саме для того, щоб залучити інвестиції, Кабінет міністрів і планує побудувати інфраструктуру для 25-ти індустріальних парків по всій країні. Цей проект має розтягнутися на наступні три роки, і в його рамках за кожним таким об’єктом буде встановлено керівну компанію, яку відберуть на конкурсних умовах або створять разом з індустріальним парком.

"Індустріальні парки мають стати не просто регіональними промисловими майданчиками, а справжніми точками росту економіки держави. Ухвалення нового закону відкрило нову історію в розвитку цього механізму в Україні і, сподіваюся, найближчим часом він почне ефективно працювати", - зазначила заступниця міністра економіки Ірина Новікова. 

Новини за темою: У національному парку "Синевир" на Закарпатті влаштували стихійне сміттєзвалище

Що передбачає закон про індустріальні парки

Головна мета закону – залучення інвестицій до промислового сектору української економіки шляхом впровадження стимулів в індустріальних парках. Це передбачено завдяки низці стимулів для індустріальних парків, як-от:

  • повна або часткова компенсація відсоткової ставки за кредитами чи позиками на облаштування та/або здійснення господарської діяльності у межах індустріальних парків;
  • надано можливість в індустріальному парку здійснювати діяльність у сфері переробки промислових та/або побутових відходів (окрім захоронення);
  • зменшено мінімальну площу індустріального парку з 15 до 10 га та збільшено верхню межу з 700 до 1000 га;
  • будівництво, реконструкція та ремонт інженерно-транспортної інфраструктури (автомобільних шляхів, ліній зв’язку, засобів тепло-, газо-, водо- та електропостачання, інженерних комунікацій тощо);
  • облаштування (благоустрій) майданчиків індустріальних парків;
  • дозволено розміщувати в індустріальному парку проекти, спрямовані на стимулювання економічного зростання громад.

До того ж на території індустріальних парків не дозволено буде розміщувати виробництво підакцизних товарів. Виняток становитиме лише виробництво автомобілів, мотоциклів, причепів та ще кількох видів транспортних засобів.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.