Знову на годину назад: Коли переводимо годинник і як підготуватися до "зимового" часу

Топ-новина
Топ-новина
скоро - переведення годинників Фото з відкритих джерел

В останню неділю жовтня українці будуть переводити годинник на годину назад

Жовтень – місяць коли день відчутно коротшає і сутеніє раніше. По-перше, таке відчуття виникає від сезонних змін і руху Землі навколо сонця, а по-друге – від переведення годинника назад. Так видається, що і сутінки, і світанок приходять раніше. Україна традиційно переходить на зимовий час в останню неділю жовтня, і, незважаючи на щорічність такого переходу, такий перехід все одно негативно впливає на організм.

Далі розповідаємо детальніше про зміну часу в Україні та кілька способів підготовки до цього, які допоможуть мінімізувати вплив на здоров'я і настрій.

Коли переводити годинник

Народні депутати України цьогоріч вирішили не скасовувати переведення годинників на "зимовий" і "літній" час. Тож в останню неділю жовтня українці переведуть стрілки годинника на година назад.

З 31 жовтня в Україні почне діяти зимовий час, тому стрілки годинників буде потрібно перевести на одну годину назад. Це закріплено постановою Кабінету міністрів від 13 травня 1996 року № 509 "Про порядок обчислення часу на території України".

З урахуванням порядку обчислення часу, що діє в країнах Європи з 1996 року, урядовці постановили запровадити на території України переведення часу двічі на рік – на "літній" і "зимовий".

Порядок обчислення часу в Україні є таким: час другого часового поясу (київський час) щороку переводиться на 1 годину вперед в останню неділю березня о 03:00. Вдруге стрілки годинника переводять на 1 годину назад в останню неділю жовтня о 04:00. 

Новини за темою: Осінній призов-2021. Скільки людей заберуть в армію і яке покарання загрожує за ухилення від служби

Вплив зміни часу на людину

За словами лікарів, перехід на зимовий час – це безумовне випробування для організму людини. Звісно, можна на годину довше спати, але, хай там як, проте організму потрібно перебудуватися і звикнути до оновленого розпорядку дня. Сонячних днів меншає, а нестача вітамінів і відсутність тепла негативно впливають на імунітет людини.

Відомо, що негативний вплив від переведення стрілок годинників найбільше відчувають люди з хворобами серцево-судинної системи та схильні до депресії.

За статистикою і за даними досліджень, протягом перших кількох днів після переведення стрілок годинника різко зростає кількість інфарктів. Це пов’язано зі зміною тривалості сну. Уникнути небезпеки можна, спробувавши поступово підлаштувати свій режим дня до переходу на зимовий час. 

Переведення годинників впливає на організм Фото з відкритих джерел

Окрім цього, після переведення годинника зростає кількість самогубств. Зайва година сну може стати причиною "розбитого" стану протягом дня і затягнутися на кілька тижнів. Тому потрібно скоротити кількість стресових ситуацій у житті у цей період, бо будь-яка з них може стати причиною зриву.

Статистика також вказує і на збільшення кількості дорожньо-транспортних пригод у перший день після переведення годинника. Тому не варто сідати за кермо, якщо відчуваєте втому чи роздратування. 

Новини за темою: Ситуація з коронавірусом в Україні восени може бути гіршою, ніж навесні, - епідеміолог

Як зменшити вплив зимового часу?

Найкращий спосіб захисту від негативних наслідків від неприродньої зміни часу – це, безумовно, позитивні емоції та сон. За кілька днів до переведення стрілок годинника почніть лягати спати трохи раніше. Це можуть бути 15, 30, 40 хвилин, а можна засинати і на годину раніше.

До того ж у цей період рекомендується уникати денного сну і не пити кави в другій половині дня – щоб легше заснути надвечір. 

Восени треба більше гуляти і спати Фото з відкритих джерел

Окрім міцного сну, допоможуть налаштуватися на продуктивний день і нормальний режим поживний сніданок відразу після пробудження. Поживний – це сніданок з великою кількістю калорій і корисних речовин. Можна обрати з-поміж омлету з беконом, вівсянки, круп, овочевого салату, курятини. Прогулянка тривалістю 20-30 хвилин також не завадить налаштуватися.

Загалом, як кажуть медики, на адаптацію після переведення годинників на зимовий час може знадобитися від трьох днів до двох тижнів – залежить від кожного конкретного випадку. 

Новини за темою: Послаблення гривні. Експерти дали прогноз щодо курсу долара восени

Переводити годинник чи ні?

Уже не перший рік в Україні говорять про необхідність та доцільність припинення практики переведення годинників на зимовий час, таким чином скасувавши зміну часу через кожні півроку.

На початку березня цього року парламентарі ухвалили у першому читанні законопроект № 4201 "Про обчислення часу в Україні". Документом пропонується повністю скасувати сезонне переведення годинників в Україні, залишився єдиний незмінний варіант "київського часу". Автори документу переконані, що щорічне переведення стрілок годинника має негативні наслідки для біоритмів людини. До того ж практично вся територія України знаходиться у межах одного часового поясу, а економічна доцільність переведення стрілок годинника не була доведена.

Якщо законопроект ухвалять, то переведення годинника в ніч з 30 на 31 жовтня буде останнім в Україні, а з 2022 року актуальним постійно залишатиметься зимовий час, або UTC+2 за міжнародною шкалою. Вважається, що саме зимовий час є природним і стандартним для певної території. Наразі документ передано на повторне друге читання.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.