Зміни у сфері іпотеки: Нові правила продажу арештованої нерухомості і державні гроші на придбання квартир

Топ-новина
Топ-новина
В іпотечній сфері очікуються певні зміни Фото з відкритих джерел

В Україні відтепер працюватимуть оновлені правила продажу іпотечних квартир

Днями в Україні набув чинності закон про усунення розбіжностей та осучаснення реалізації майна в іпотеці. Це означає, що будуть впроваджуватися певні новації у сфері реалізації майна, яке було арештовано судом. Окрім цього, урядовці запланували ще кілька нововведень у сфері іпотеки.

Далі розповідаємо про подробиці нового закону, а також про запропоновані Кабміном зміни у сфері нерухомості. 

Що передбачає новий закон?

Закон "Про внесення змін до деяких законів України щодо усунення розбіжностей та осучаснення реалізації майна в іпотеці та виконавчому провадженні" був розроблений і прийнятий для того, щоб усунути розбіжності і певним чином осучаснити процес продажу майна в іпотеці та виконавчому провадженні.

Завдяки документу має бути удосконалена уже наявна в Україні система реалізації арештованого майна, має бути впроваджено обов’язкове дотримання процедури нотаріального засвідчення під час продажу предмета іпотеки і забезпечення безспірності прав іпотекотримача при задоволенні його вимог.

На перший погляд, це виглядає доволі складно, але нові механізми продажу іпотечного майна можна легко пояснити.

Так, продаж арештованого майна проводиться лише на електронних аукціонах або за фіксованою вартістю. Порядок і правила проведення електронних аукціонів найближчим часом визначить Міністерство юстиції України. При цьому продаж арештованого майна за фіксованою ціною:

  • застосовується щодо майна, оціночна вартість якого не перевищує 30 мінімальних розмірів заробітної плати (станом на зараз це 180 000 гривень);
  • не застосовується до нерухомого майна, транспортних засобів, повітряних, морських і річкових суден незалежно від вартості такого майна.

Не реалізоване на електронному аукціоні нерухоме майно після проведення такого аукціону має бути виставлене на повторний електронний аукціон. При цьому його вартість потрібно буде змінити, вона має становити 85%, а ціна рухомого майна – 75% його вартості, визначеної у порядку, встановленому ст. 57 закону про виконавче провадження.

Новини за темою: За перше півріччя 2021-го банки видали іпотечних кредитів на понад 3,6 млрд гривень

Якщо ж нерухоме майно не було продано і під час других торгів, його виставляють на третій електронний аукціон за ціною, ще меншою від стартової. Вартість нерухомого майна має становити уже 70%, а рухомого майна – 50% від його вартості.

Загалом непродане майно, конфісковане за рішенням суду, буде виставлятися на повторні електронні аукціони за ціною не меншою, ніж сума загальнодержавних податків і зборів, що підлягають сплаті під час продажу такого майна.

Якщо ж стягувач надав згоду, на третьому електронному аукціоні можна знижувати початкову ціну, доки об’єкт не придбають. Проте ціна не може бути нижчою за 60% його вартості для нерухомості і 30% для рухомого майна. У випадку, якщо майно не продалося і на третьому електронному аукціоні, виконавець пропонує стягувачу залишити за собою нереалізоване майно, крім того, що було конфісковане судом. Тож майно передають стягувачу за ціною третього електронного аукціону. 

Новини за темою: Шмигаль наказав уряду розширити умови пільгової іпотеки та лізингу

Державні гроші для іпотечного житла

Днями Кабінет міністрів ухвалив рішення про приєднання Державної іпотечної установи до Української фінансової житлової компанії (УФЖК). За  словами прем'єр-міністра Дениса Шмигаля, УФЖК була спеціально створена наприкінці 2020 року як акціонерне товариство для розроблення і реалізації програми "Доступна іпотека".

"Укрфінжитло" фактично виступає посередником між банком і українцем, щоб громадяни могли брати довгострокові іпотечні кредити під фіксовану ставку у розмірі 7% річних. Компанія, у свою чергу, рефінансує банки, що видають іпотечні кредити на визначених державою умовах.

Денис Шмигаль

Delo.ua

У наступному році українська влада планує впровадити кілька реформаторських ініціатив у сфері іпотечних програм. Йдеться про випуск держоблігацій для розвитку іпотеки. Прем'єр-міністр зазначив, що після завершення приєднання Державної іпотечної установи до ПрАТ "Укрфінжитло" уряд готує випуск облігацій на суму близько 20 мільярдів гривень, щоб іпотечні програми були доступні якомога більшій кількості українців. Відомо, що випуском держоблігацій керуватиме Міністерство фінансів України. ОВДП будуть конвертовані в акції додаткової емісії "Укрфінжитла" для забезпечення громадян житлом. 

Таке нововведення необхідне для реалізації президентської програми "Доступна іпотека". Верховна Рада України уже розглядає законопроект, який регулює випуск ОВДП на 20 мільярдів гривень. На думку авторів документа, його ухвалення допоможе уже найближчим часом надати близько 8 тисяч іпотечних кредитів і придбати 12 тисяч квартир для подальшої передачі у фінансовий лізинг. 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.