Запрацював закон про електронні трудові книжки: Що зміниться для українців і коли зникнуть паперові аналоги

Топ-новина
Топ-новина
Трудові книжки потроху перетворюватимуться на електронні документи фото з відкритих джерел

У Пенсійному фонді кажуть, що перехід на електронні трудові спростить збір даних для нарахування пенсії

В Україні набув чинності закон про електронні трудові книжки. Це означає, що запрацював один з етапів реформи обліку трудової діяльності, ухвалений парламентарями ще у лютому. Новації передбачають, що традиційні для нас паперові трудові книжки мають вийти з обігу через 5 років.

Як зміняться правила обліку трудового стажу і як взагалі працюватимуть електронні трудові книжки – розповідаємо далі.

Як функціонуватимуть електронні трудові книжки

Ретельність і правильність заповнення і збереження трудової книжки – запорука вчасного призначення пенсії та коректності її нарахування. Тому весь час з моменту появи паперових трудових книжок відділи кадрів зберігали їх, а самі працівники побоювалися зіпсувати чи загубити. 

Тепер уряд має намір максимально зменшити паперовий документообіг у країні, тому паперові трудові потрохи відходитимуть у минуле. Перший крок до цього Верховна Рада зробила у лютому цього року, ухваливши закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обліку трудової діяльності працівника в електронній формі".

Відповідно до нього, в Україні запроваджується облік трудової діяльності працівника в електронній формі у Державному реєстрі загальнообов'язкового державного соціального страхування. Окрім цього, документ врегульовує й автоматичне призначення пенсії за віком через електронний кабінет на порталі електронних послуг Пенсійного фонду.

Для того щоб новий механізм обліку стажу і ведення електронних трудових книжок запрацював на практиці, необхідно врегулювати алгоритм накопичення, обробки і використання даних про відпрацьовані роки та місце роботи особи, про обчислення страхового стажу, укладення трудового договору, призначення пенсій, а також встановити умови доступу до цієї інформації.

До Державного реєстру загальнообов'язкового державного соцстрахування мають бути внесені дані про:

 • основне місце роботи;
 • права на земельну частку (пай) члена колективного чи іншого сільськогосподарського підприємства;
 • навчання осіб у вищих навчальних закладах, а також їх освіту та стаж;
 • стажування студентів та учнів вищих і професійно-технічних навчальних закладів;
 • складання присяги державного службовця, прокурора, посадової особи місцевого самоврядування;
 • присвоєння, зміну та позбавлення рангу державного службовця;
 • ранги дипломатичних службовців;
 • трудову діяльність кандидатів на посади членів Кабінету міністрів України, члена Рахункової палати, члена Вищої ради правосуддя, прокурорів, директора Українського інституту книги.

Українці зможуть переглянути свої електронні трудові книжки на сайті Пенсійного фонду або особисто звернувшись до найближчого відділення Пенсійного фонду. Дізнатися інформацію щодо електронних трудових можна за телефонами:  0 (800) 50-37-53; (044) 281-08-70; (044) 281-08-71. 

Вся інформація з паперових трудових книжок "перекочує" в електронний формат фото з відкритих джерел

Незважаючи на те що закон про е-трудові уже набрав чинності, Україна перейде на електронні трудові книжки не відразу. Реєстр застрахованих осіб формуватиме та вестиме Пенсійний фонд України. Протягом п'яти років ПФУ має внести до Реєстру відсутню інформацію про громадян на підставі даних, наданих страхувальником (працедавцем) або застрахованою особою (працівником). Протягом п’яти років в Україні функціонуватиме і паперова трудова книжка, і електронна її версія. Після завершення цих робіт наявні трудові книжки повернуть працівникам особисто під підпис.

Персоніфіковані відомості, внесені до електронної облікової картки особи, будуть зберігатися протягом усього життя людини, а після її смерті – ще протягом 75 років. 

Новини за темою: Калькулятор для розрахунку майбутньої пенсії та перерахунок трудового стажу: Новації від Пенсійного фонду

Навіщо потрібні електронні трудові

Інформація у трудовій книжці про трудові відносини наразі надходить до Пенсійного фонду від працедавців. Це дані про посаду, професійні ознаки роботи, трудовий стаж, заробітну плату, а також накази про прийняття і звільнення з роботи. Щоб призначити пенсію, від людини необхідно отримати усю цю інформацію. А е-трудові, сподіваються у Пенсійному фонді, дадуть можливість не вимагати цих даних від особи, а автоматично призначити їй пенсію (якщо вона побажає і дасть на це згоду).

Реформа обліку трудової діяльності працівника полягає у поступовій відмові від паперових трудових книжок. У перспективі це створить можливості для:

 • зменшення витрат працедавців на ведення паперового документообігу;
 • спрощення доступу до інформації про набутий стаж працівників для призначення виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, насамперед у випадку тимчасової втрати працездатності;
 • врахування даних стосовно освіти та кваліфікації, яку має працююче населення та яку здобувають молоді люди, для забезпечення узгодження пропозицій, які існують на ринку праці, та планування підготовки (перепідготовки) фахівців за актуальними напрямами;
 • усунення можливих ризиків і негативних наслідків втрати трудової книжки, її фізичного пошкодження, фальсифікації та внесення недостовірних відомостей до цього документа. 

Новини за темою: Небачена трудова міграція: Як українські заробітчани шукають роботу під час пандемії і чому не хочуть повертатися

Вплив е-трудових на призначення пенсій

Електронна трудова книжка дає можливість отримати пенсію автоматично, тепер не доведеться особисто звертатися до Пенсійного фонду. 

Зручність е-трудових. У Пенсійному фонді зазначають, що введення електронної трудової полегшить життя майбутнім пенсіонерам. Справа у тім, що е-трудова дасть можливість у разі досягнення людиною пенсійного віку призначати їй пенсію автоматично. 

Електронні трудові книжки впливатимуть на призначення пенсії фото з відкритих джерел

Процедура призначення пенсій. Якщо працівник хоче вийти на пенсію пізніше, електронна трудова дозволить це зробити. Якщо паперова трудова книжка протягом трьох місяців не надається для оцифрування, вважатиметься, що людина хоче вийти на пенсію пізніше. А якщо не повідомляти нічого, але електронна цифрова з усією інформацією уже наявна, пенсію призначать автоматично. Щоб вийти на пенсію пізніше (так виплата буде більшою), потрібно звернутися до Пенсійного фонду. 

Призначення/перерахунок пенсії здійснюється за зверненням особи. Людина має подати до територіального органу Пенсійного заяву й інші документи, необхідні для призначення/перерахунку пенсії. Також можна звернутися і через законного представника недієздатної особи або особи, чия дієздатність обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.

Коли застрахована особа досягнула пенсійного віку, пенсію за віком їй призначають автоматично – на підставі даних, наявних у системі персоніфікованого обліку. Нарахування відбувається автоматично, якщо людина не повідомила про бажання отримувати  пенсію з більш пізнього віку.

Якщо у системі персоніфікованого обліку немає даних про страховий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком, територіальний орган Пенсійного фонду інформує особу про це і про необхідність надання таких відомостей.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.