Залякування чи реальна загроза. Чи може Білорусь розпочати широкомасштабний наступ на Україну

Топ-новина
Топ-новина
Олександр Лукашенко і Володимир Зеленський Фото з відкритих джерел

Знаковим моментом може стати поява інформації про розміщення додаткових сил та засобів штурмової або бомбардувальної авіації на полігонах Білорусі

Широкомасштабна війна з Білоруссю стає більш вірогідною, ніж пряме вторгнення Росії, заявив народний депутат від “Слуги народу” Єгор Чернев. За словами нардепа, Олександр Лукашенко готує такий сценарій вже давно, про що свідчать його останні заяви. 

“Перший Незалежний” розібрався, наскільки реальним є наступ з боку Білорусі і чи готова Україна протистояти загрозі. 

У Раді допустили війну з Білоруссю. Про що йдеться

За словами Єгора Чернева, агресія проти України може стати “платою, яку пообіцяв Лукашенко Путіну за порятунок свого режиму”. 

“Сам Путін відкрито напасти на нас не може - надто великі ризики. Використати для цього фейкові республіки також не вийде - в них немає авіації та ракет, а без них перемогти Україну неможливо… Натравити Білорусь на Україну і воювати з нами під білоруським прапором на сьогодні є ідеальним для Путіна варіантом. Лукашенка вже не шкода, для світової спільноти він - збитий льотчик”, - написав депутат у Facebook. 

Новини за темою: Білорусь планує розмістити російські ЗРК С-400 на кордоні з Україною, - Лукашенко

Чернев підкреслив, що на сьогодні у Білорусі є ракети і авіація. А нещодавно Олександр Лукашенко заявив про намір закупити у Росії С-400, нові літаки й гелікоптери та інше озброєння. За словами депутата, такий сценарій готується вже давно. Про це свідчать звинувачення в бік України у засланні бойовиків на територію Білорусі та  провокації на зразок "обстрілу" білоруського прикордонного знаку.

Новини за темою: Білорусь заявила про обстріл її прикордонного знака з території України

“Схоже, що у перспективі Лукашенко з Путіним готують нам новий Глейвіц. Доводять ситуацію до критичної межі, за якою може бути вигаданий привід для вторгнення. Готуймося”, - написав депутат.

Лукашенко готовий впустити російські війська

Після невизнання українською владою результатів президентських виборів у Білорусі відносини між країнами погіршилися. Зокрема, Мінськ заявляє про загрозу з боку України і готовність захищати свої кордони. У червні Олександр Лукашенко заявив, що готовий при необхідності пустити російські війська в Білорусь, але не зацікавлений в постійній військовій базі РФ на території республіки.

Олександр Лукашенко Фото з відкритих джерел

За його словами, російські війська можуть бути перекинуті виключно в разі загострення військової обстановки.

"Буде якась настороженість, будемо ми бачити активізацію в НАТО, аж до військового конфлікту, протягом доби (бази у нас, аеродроми та інше визначені) російські підрозділи і війська будуть перекинуті в Білорусь", - цитує Лукашенка "Білорусь сьогодні".

У серпні Лукашенко заявив, що політика України стала загрожувати безпеці країни. За його словами, "керівництво України, проводячи антинародний курс там, прийняло орієнтацію на конфронтацію".

"Ми не говоримо, куди вони там, на Захід чи Схід ідуть, на Південь - не важливо, це їхня справа визначатися. Але в основі їх політики лежить конфронтація, і для нас це додаткова загроза, якої у нас не було раніше", - сказав Лукашенко.

А днями політик заявив про плани розмістити на кордоні з Україною російські зенітно-ракетні комплекси C-400. Для цього Білорусь планує придбати у Росії озброєння на загальну суму понад 1 млрд доларів.

“Нас починають із півдня підігрівати. А що ще буде... Ми повинні готуватися - 1200 км кордону з Україною, тому нам доведеться закривати і цей периметр. І ми якраз говорили про те, що С-400 нам дуже згодяться", - заявив Лукашенко.

Білорусі не вигідна війна з Україною

Загроза з боку Білорусі існує, однак імовірність широкомасштабного наступу дуже низька, переконані експерти. Причинами цього є нерівність сил української та білоруської армії, а також специфіка географії регіону.  

На сьогодні Збройні сили Білорусі нараховують 60 тисяч військових, тоді як українська армія налічує 260 тисяч осіб. Нерівність сил робить наступ на Україну невигідним для Білорусі. Крім того, втрата нинішніх торгово-економічних зв'язків між країнами обрушить економіку Білорусі в одну мить, пояснив pnk.tv військовий експерт Олег Жданов. 

Ускладнює проведення військового наступу і географія регіону. Території уздовж білорусько-українського кордону - це ліси і болота, що заважає проходженню важкої техніки і озброєння.

Скріншот

“Якщо брати історичну ретроспективу, то за останні 1000 років серйозних наступальних операцій з півдня на північ і з півночі на південь не було. З огляду на те, що неможливо зосередити таку кількість військ, яка могла б ефективно діяти на цьому напрямку”, - пояснив pnk.tv військовий експерт Якуб Войнаровський.

Новини за темою: Лукашенко заявив про готовність поновити відносини з Україною

За словам Олега Жданова, Олександр Лукашенко, попри спірні заяви, лояльно ставиться до України і не зацікавлений у погіршенні стосунків. “Лукашенко досі не захотів визнати Крим навіть під тиском Путіна. Так, він змушений робити негативні заяви про те, що Україна готує агентів, зближується з НАТО і так далі. Але це гра на два фронти, він намагається лавіювати між Росією і відносинами з Україною”, - пояснив pnk.tv Олег Жданов. 

Військовий плацдарм для Росії

Заяви про можливу білоруську загрозу звучать з вуст українських чиновників не вперше. У травні головнокомандувач Збройних сил України Руслан Хомчак заявив, що Росія може використати територію інших держав для посилення політичного та військового тиску на Україну. 

В Україні вважають, що Білорусь може стати військовим плацдармом для Росії

Скріншот

За словами президента Володимира Зеленського, на сьогодні саме Білорусь розглядається як можливий плацдарм для вторгнення Росії з півночі. "Ми розуміємо, що Росія і Білорусь постійно розглядають і домовляються про важливу геополітичну і, напевно, оборонну угоду. Після цього може бути дійсно серйозний вплив Росії і серйозна координація і контроль білоруських збройних сил. Тоді ми можемо розглядати ризик і з того боку", - сказав він в інтерв'ю Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Водночас військовий експерт Олег Жданов переконаний, що на сьогодні такий розвиток дій неможливий. 

“Це можливо було до президентських виборів в Білорусі, сьогодні такого ризику немає. Навіть навчання “Захід 2021” частково провалилися через те, що Лукашенко відмовився впускати на територію Білорусі російські збройні сили. Замість 10 тисяч він впустив усього лише один полк”, - пояснив Жданов. 

Експерт переконаний, що гучні заяви українських політиків про можливий напад з боку Білорусі є не більше, ніж залякуванням. Про те, що прямої загрози військового наступу немає, говорить і експерт Якуб Войнаровський. Якщо ж розглядати Білорусь як союзника іншої держави, то її територія може бути використана для нанесення повітряних ударів по Україні. На сьогодні ж загрози з боку авіації немає. 

“Для нас знаковим моментом може бути поява інформації про розміщення додаткових сил та засобів штурмової або бомбардувальної авіації на полігонах Білорусі. Все решта - не варто уваги. Навіть якщо в Білорусі буде розгорнута армія більша за українську, можливості використання такого потенціалу дуже обмежені у цьому напрямку”, - пояснив Якуб  Войнаровський. 

За словами експерта, явної загрози на сьогодні не існує. Якщо говорити про трансформацію конфлікту на Донбасі в повномасштабну військову агресію, то Білорусь може бути використана як місце зосередження військ та засобів. Вони ж, за словами Войнаровського, матимуть на меті сковування і відволікання українських військ від виконання завдань поблизу російсько-українського кордону.  

Ситуація на кордоні

Протягом останніх місяців Україна суттєво посилила охорону кордону з Білоруссю. У липні РНБО постановила, що землі, які впритул прилягають до кордону з Білоруссю, матимуть оборонне значення. Йдеться про ділянки від міждержавної лінії углиб України на 30 – 50 метрів. 

ДПСУ забезпечує посилену охорону українського кордону Фото з відкритих джерел

Також кілька тижнів тому Служба безпеки провела антитерористичні навчання у Рівненській області. У ході навчань працівники СБУ відпрацювали затримання групи умовних диверсантів, які намагалися прорватись на територію Білорусі. Навчання відбулися в умовах, максимально наближених до реальних, аби запобігти диверсійним і терористичним загрозам. 

При цьому український кордон цілодобово патрулюють наряди зі службовими собаками, прикордонна авіація, ведеться моніторинг з постів спостереження, а на водних ділянках кордону застосовуються катери Держприкордонслужби. Прикордонники опрацьовують всю інформацію, яка може впливати на стан охорони державного кордону, та ефективно взаємодіють з підрозділами ЗСУ та іншими структурами.

У ДПСУ наголосили, що прикордонне відомство забезпечує посилену охорону державного рубежу. Для цього залучено всі необхідні ресурси, в тому числі спеціальні підрозділи.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.