Законопроект про територіальну оборону: Що передбачає документ щодо національного спротиву в Україні

Топ-новина
Топ-новина
В Україні скоро можуть дещо змінити уклад ЗСУ фото з відкритих джерел

Президент Володимир Зеленський визначив законопроект як терміновий 

29 червня парламентарі ухвалили за основу законопроект № 5557 "Про національний спротив", поданий президентом Володимиром Зеленським наприкінці травня. Загалом документ передбачає залучення широких верств населення України до захисту своєї країни.

Далі розповідаємо про законодавчу ініціативу глави держави детальніше.

Особливості проекту закону № 5557

У законопроекті "Про національний спротив" закладено концепцію, відповідно до якої система національного спротиву формується шляхом розбудови потужної територіальної оборони, створення руху опору та підготовки громадян України до захисту держави.

В цілому документ передбачає, що українці мають бути готові виконувати конституційний обов’язок щодо захисту незалежності і територіальної цілісності держави. Це і є національний спротив. До того ж українці повинні мати військово-патріотичне виховання і мають бути готові до умов життя у районах ведення бойових дій.

Законопроект № 5557 визначає національний спротив як складову всеохопної оборони України, яка складається із заходів, які здійснюються у мирний час і в особливий період, щоб максимально залучити українців до забезпечення воєнної безпеки, суверенітету і територіальної цілісності України, стримування і відсічі агресії.

Складовими національного спротиву  визначаються територіальна оборона, рух опору та підготовка українців до національного спротиву. Метою національного спротиву є підвищення рівня стійкості та обороноздатності держави, надання обороні України всеохопного характеру, сприяння забезпеченню готовності українців до національного спротиву.

Завданнями територіальної оборони визначено такі заходи і дії:

 • участь у посиленні охорони та захисті державного кордону;
 • участь у захисті населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, ліквідації наслідків ведення воєнних (бойових) дій;
 • участь у підготовці громадян України до національного спротиву;
 • участь у забезпеченні умов для безпечного функціонування органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування та органів військового управління;
 • участь в охороні та обороні важливих об’єктів і комунікацій, інших критично важливих об’єктів інфраструктури, визначених урядом;
 • забезпечення умов для стратегічного (оперативного) розгортання військ (сил) або їх перегрупування;
 • участь у забезпеченні заходів щодо тимчасової заборони або обмеження руху транспортних засобів і пішоходів поблизу та в межах зон/районів надзвичайних ситуацій та/або ведення воєнних (бойових) дій;
 • участь у забезпеченні заходів публічної безпеки і порядку у населених пунктах;
 • участь у запровадженні та здійсненні заходів правового режиму воєнного стану у разі його введення на всій території України або в окремих її місцевостях;
 • участь у боротьбі з диверсійно-розвідувальними силами, іншими збройними формуваннями агресора (противника) та не передбаченими законами України воєнізованими або збройними формуваннями;
 • участь в інформаційних заходах щодо підвищення рівня обороноздатності держави та на протидію інформаційним операціям агресора (противника). 

Новини за темою: Чисельність українського війська зросте: Як президент пропонує формувати національний спротив в Україні

Рух опору має складатися з відповідних осередків, які повинні перешкоджати діям військ агресора та брати участь у спеціальних (розвідувальних, інформаційно-психологічних) операціях.

Пропонується об’єднати у рамках територіальної оборони військову, цивільну і військово-цивільну складові.

Військова складова включатиме органи військового управління, військові частини Сил територіальної оборони ЗСУ, інші сили і засоби сил безпеки та сил оборони, які залучаються до виконання завдань територіальної оборони.

Цивільна складова включатиме державні органи, органи місцевого самоврядування, добровольчі формування територіальних громад, які залучаються до територіальної оборони.

Військово-цивільна складова включатиме штаби зон (районів) територіальної оборони.

Що таке формування територіальної оборони?

Згідно із законопроектом, територіальну оборону по Україні заплановано здійснювати з урахуванням суспільно-політичної ситуації у військово-сухопутних зонах та з урахуванням розвитку воєнно-політичної ситуації навколо України.

Пропонується, щоб військові частини Сил територіальної оборони утворювалися:

 • у кожній зоні тероборони та додатково у кожному місті з населенням понад 900 тисяч мешканців, як бригади Сил тероборони ЗСУ;
 • у кожному районі територіальної оборони та у кожному адміністративному центрі області як батальйони Сил тероборони ЗСУ.

До військових частин Сил територіальної оборони мають увійти: а) у мирний час – військові за контрактом та за призовом офіцери; б) в особливий період – військові за контрактом, за призовом офіцери, військовозобов’язані та резервісти.

До добровольчих формувань територіальних громад зможуть увійти громадяни, які пройшли медичний, професійний та психологічний відбір, а також підписали контракт добровольця територіальної оборони. 

Новини за темою: Мінкульт вніс Кіркорова до "чорного списку": Артиста визнали загрозою нацбезпеці України

Хто підтримує законопроект про спротив

Над розробкою законопроекту № 5557 "Про національний спротив" працювали силовики всіх родів військ, представники ветеранських організацій на основі оборонного досвіду країн-членів НАТО.

Вказаний документ уже підтримали радники НАТО, зокрема, стратегічний радник Блоку з питань Cил спеціальних операцій Майкл Ріпасс.

У свою чергу, представники ветеранських організацій і волонтерів України також виступили за прийняття законопроекту. При цьому вітчизняні експерти зазначають, що ухвалення документу стане безальтернативним через загрозу з території РФ і з боку тимчасово окупованих українських територій, Білорусі та Придністров’я. 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.