Закон про електронні земельні торги: Навіщо влада хоче продавати землю на е-аукціоні

Топ-новина
Топ-новина
Землю почнуть продавати вже зовсім скоро Фото з відкритих джерел

Уже влітку стартують перші кроки з впровадження ринку землі

Верховна Рада України прийняла в цілому законопроект про продаж земельних ділянок через електронні аукціони. Це означає, що землю державної та комунальної власності держава зможе продавати за чітким регламентом – виключно через електронні аукціони в електронній торговій системі.

Далі розповідаємо про подробиці закону, що є черговим кроком на шляху до завершення земельної реформи в Україні.

Подробиці закону про е-продаж землі

Законопроект "Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо продажу земельних ділянок державної і комунальної власності або прав на них через електронні аукціони" розробили і зареєстрували у парламенті ще два роки тому. У листопаді 2019 року нардепи ухвалили документ у першому читанні.

Проект закону змінює порядок підготовки і проведення земельних торгів. Відповідно до нього, земельні ділянки державної чи комунальної власності продають або передають у користування окремими лотами на конкурентних засадах, тобто на земельних торгах.

Закон встановлює, що земельні торги проводять у формі електронного аукціону в режимі реального часу у мережі інтернет в електронній торговій системі, що перебуває у державній власності.

Процес продажу землі на аукціонах повністю контролює уряд – виключно Кабінет міністрів України має повноваження:

 • встановлювати процедуру підготовки і проведення земельних торгів та оприлюднення їх результатів;
 • визначати розмір, сплату, повернення реєстраційних, гарантійних внесків учасників та винагороди, яку сплачує переможець аукціону оператору електронного майданчика.

Закон передбачає суттєві зміни порядку підготовки та проведення земельних торгів:

 1. організатор торгів через особистий кабінет публікує в електронній торговій системі оголошення про проведення земельних торгів, прикріпляє документи і матеріали на лот;
 2. організатор розміщує документацію щодо кожного лота в електронній торговій системі у вигляді окремого електронного документа;
 3. оголошення про проведення земельних торгів з електронної торгової системи автоматично відображається і на Єдиному державному порталі земельних торгів у вигляді інформаційної картки на лот;
 4. в оголошенні про лот розміщуються фотографії земельних ділянок;
 5. усі етапи земельних торгів проходять через електронну торгову систему і супроводжуються інформуванням про це учасників торгів в електронному порядку;
 6. відомості про учасників торгів не підлягають розголошенню до завершення торгів;
 7. земельні торги проводять за наявності не менш як двох зареєстрованих учасників;
 8. оголошення про проведення земельних торгів оприлюднюють за 30-45 днів до запланованої дати їх проведення.

Е-аукціони матимуть певні правила Фото з відкритих джерел

Загальні правила проведення онлайн-торгів з продажу землі:

Стартова ціна ділянок встановлюється залежно від їх цільового призначення: стартова ціна земель державної і комунальної власності сільськогосподарського призначення дорівнює нормативній грошовій оцінці, а стартова ціна інших земель державної та комунальної власності не може бути нижчою за експертну грошову оцінку ділянки.

Розмір гарантійного внеску за лотом не зможе становити менше 30% стартової ціни продажу землі або стартового розміру річної плати за користування ділянкою.

Гарантійні внески не повертаються: а) учасникам, якщо жоден із них не зробив кроку на аукціону б) переможцю, якщо він не підписав протокол торгів, договір за результатами торгів, не сплатив належну суму за придбаний лот.

За результатами аукціону укладають договір купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису ділянки з переможцем земельних торгів. А ним, своєю чергою, стає той, хто на торгах запропонував найвищу ціну за землю, що продається, або найвищий розмір орендної плати.

Новини за темою: Барановський: Влада не розповідає українцям про наслідки земельної реформи

Які землі не можна продати чи здати в оренду

Згідно з новим законом, не допускається відчуження орендованих земельних ділянок державної або комунальної власності без згоди орендаря. При цьому закон конкретизує випадки, коли земля державної чи комунальної власності не підлягає продажу на земельних торгах. Відповідно до ч. другої ст. 134 Земельного кодексу України, не дозволяється продавати землі, якщо:

 • на них розташовані об'єкти нерухомого майна (будівлі, споруди), що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб;
 • їх використовують для потреб, пов'язаних з користуванням надрами та водокористуванням;
 • їх використовують релігійні організації;
 • на них будуються об'єкти, профінансовані за державні кошти;
 • вони надані культурним і мистецьким установам під творчі майстерні;
 • вони надані в оренду для реконструкції кварталів застарілої забудови, для будівництва соціального та доступного житла;
 • на них розміщено іноземні дипломатичні представництва;
 • їх використовують для обслуговування і ремонту об'єктів інженерної, транспортної, енергетичної інфраструктури;
 • на них будують сміттєпереробні об'єкти, очисні споруди, котельні, цвинтарі;
 • вони надані громадянам для сінокосіння, городництва і випасання худоби.

Новини за темою: Зміни до Земельного кодексу: Нардепам залишилося розглянути близько 300 поправок

Навіщо потрібно продавати землю через е-аукціон

Уряд уже давно ініціює прийняття законів, що стосуються запуску ринку землі в Україні. Впровадження продажу землі є ключем до отримання фінансової допомоги від Європи. Міністерство фінансів України сподівається отримати другу частину траншу від Світового банку після ухвалення законів щодо земельної реформи – а це чимало – майже 700 мільйонів доларів.

Саме тому законопроекти №2194 та №2195, що делегують земельні відносини і впроваджують електронні аукціони продажу земельних ділянок, є важливими для майбутньої співпраці України зі Світовим банком.

28 квітня цього року Верховна Рада уже ухвалила в цілому законопроект № 2194 щодо проведення земельної децентралізації. Саме цей документ є ключовим для проведення земельної реформи в Україні.

*************

Електронна система земельних торгів має оптимізувати питання продажу і передачі в користування державних земель, прискорити цей процес і збільшити надходження до державного і місцевих бюджетів.

Проведення торгів та їхні результати мають бути прозорими і добросовісними завдяки автоматизації процесів, оприлюдненню документів щодо торгів і ділянок у загальнодоступній електронній торговій системі.

Щоправда, поки залишається зачекати, коли закон про ринок землі набуде чинності та запрацює на практиці у нашій країні – це заплановано на 1 липня цього року. І тоді можна буде починати втілювати ідею онлайн-торгів. Детальніше про особливості ринку землі, який планують впровадити в Україні, та приблизну вартість гектара залежно від регіону і родючості читайте у нашому матеріалі за цим посиланням

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.