Закон про добровільне декларування: Хто, коли і яке майно має задекларувати

Топ-новина
Топ-новина
В Україні скоро стартує добровільне декларування Фото з відкритих джерел

Щодо майна, яке необхідно декларувати, є кілька винятків

Днями парламентарі прийняли один закон із пакету законопроектів щодо податкової амністії. Він стосується процедури добровільного декларування фізичними особами свого майна та доходів.

Лейтмотив документа – впровадження добровільного декларування для фізичних осіб для зростання надходжень до держбюджету. Далі розповідаємо детально, які саме правила передбачає законопроект та кому в Україні доведеться декларувати своє майно.

Про що законопроект

Верховна Рада в цілому підтримала проект закону № 5155 про стимулювання детінізації доходів та підвищення податкової культури громадян шляхом впровадження добровільного декларування фізичними особами належних їм активів та сплати одноразового збору до бюджету.

Документ подано до парламенту наприкінці лютого цього року, а 30 березня його прийняли у першому читанні. Мета проекту закону – стимулювати детенізацію доходів і підвищити податкову культуру українців.

У пояснювальній записці йдеться про введення добровільного декларування для фізичних осіб. Українці повинні за бажанням документувати належні їм активи та сплачувати одноразовий збір до державного бюджету.

Кампанію з добровільного одноразового декларування активів фізосіб пропонують розпочати з цієї осені. Держава обіцяє надати гарантії у частині звільнення декларантів від адміністративної та кримінальної відповідальності за несплату податків і зборів із доходів. 

Добровільне декларування має стартувати з 1 вересня 2021 року і завершитися 1 вересня 2022 року. Протягом цього часу фізичні особи мають задекларувати активи, які були придбані до 1 січня 2021 року, але з яких не сплачені податки.

При цьому законопроектом пропонується не поширювати на фізичних осіб, котрі подали одноразову добровільну декларацію, норму закону "Про валюту і валютні операції", за якою особа може бути притягнута до відповідальності. 

Новини за темою: "Економічне чистилище" від президента, або Що не так із податковою амністією

Скільки податків потрібно сплатити

Закон передбачає сплату податків за придбані активи у таких розмірах:

  • 5% – з легалізованих активів в Україні;
  • 7-9% – з іноземних активів;
  • 2,5% – з облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП).

У законі йдеться про дозвіл розподілити платіж за допомогою розстрочки, проте у такому випадку застосовуватимуть ставки у розмірі 6%, 11,5% та 3% відповідно.

Не все майно обов'язково декларувати Фото з відкритих джерел

При цьому не оподатковуватимуть таке майно:

  • квартиру площею до 120 кв. м;
  • будинок площею до 240 кв. м;
  • технічні споруди площею до 60 кв. м;
  • земельні ділянки – у межах норм безкоштовної приватизації.

Окрім цього, документ передбачає, що всі ті, хто виконував функції держави після 2010 року, тобто політики, чиновники  різних рангів та правоохоронці, не підпадатимуть під дію закону і не будуть звільнені від відповідальності за корупцію і незаконне збагачення.

Новини за темою: Податкова амністія не поширюється на тих, хто подавав електронні декларації, і це один із недоліків законопроекту, - Плотніков

Мета закону про одноразове декларування

Прийняття закону сприятиме забезпеченню передумов для проведення одноразового (спеціального) добровільного декларування фізичними особами належних їм активів.

А це, своєю чергою, дасть змогу створити стимули для виведення з тіні доходів, прихованих від оподаткування в Україні, а також підвищити ефективність протидії розмиванню податкової бази, залучити в українську економіку додаткові ресурси та її активізувати, збільшити надходження до бюджету.

Новини за темою: Намір Кабміну обкласти податком автомобілі середнього класу вдарить по авторинку України, - експерти

Як впроваджуватимуть податкову амністію

Окрім законопроекту № 5155, минулого тижня парламент мав розглянути і проголосувати за проект закону № 5153 про амністію капіталу, але не склалося. Розгляд законопроекту про зміни до Податкового кодексу щодо стимулювання детінізації доходів та підвищення податкової культури громадян шляхом впровадження добровільного декларування фізособами належних їм активів та сплати одноразового збору до бюджету перенесли.

Відповідно до документа, податкова амністія дозволить громадянам, які ухилялися від сплати податків, відкрити свої справжні статки та доходи, уникнувши при цьому покарання. 

Основна його мета – детінізація економіки шляхом декларування активів. Документ передбачає у період з 1 липня 2021 року до 1 липня 2022 року провести одноразове добровільне декларування активів фізичних осіб. Вони мають сплатити одноразовий збір: 5% - щодо активів, розміщених на рахунках українських банків; 9% - для розміщених за кордоном; 2,5% - щодо вартості держоблігацій, придбаних у період з 1 січня 2021 року до 20 червня 2022 року.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.