ЄС впроваджує обов’язковий паспорт вакцинації: Кому дадуть зелене світло у поїздках Європою

Топ-новина
Топ-новина
Паспорти вакцинації скоро стануть обов'язковими Фото з відкритих джерел

Свідоцтво про імунізацію від COVID-19 за замовчуванням буде цифровим, але його можна зробити і паперовим – за бажанням власника

Відтоді, як в Європі вирішили розробити та впровадити у користування так званий "паспорт вакцинації", минуло менше трьох місяців. Але з лютого до травня європейські фахівці не просто встигли вивчити це питання, а вже готові назвати точну дату запуску свідоцтва про вакцинацію від коронавірусу – 1 липня.

Про ініціативу Єврокомісії та особливості майбутніх паспортів для європейців, де планують вказувати дані про щеплення – далі у матеріалі.

Що передбачає європейський "паспорт вакцинації"

Ще у березні в Європі розповідали, що планують розробити паспорт вакцинації не лише для тих, хто зробив щеплення від коронавірусу, а й для інших категорій громадян, зокрема  невакцинованих.

Впровадити паспорт вакцинації запропонували чиновники Європейської комісії для того, щоб певним чином розмежувати когорту вакцинованих і невакцинованих осіб та встановити для них чіткі правила перетину кордонів європейських країн. 

Сертифікат обіцяють видавати громадянам країн ЄС та їх родичам незалежно від громадянства; громадянам третіх країн, які проживають у ЄС; мандрівникам, котрі мають право подорожувати до інших країн - членів ЄС. Свідоцтво про вакцинацію у майбутньому має надати низку "туристичних" привілеїв своєму власнику. Йдеться передусім про можливість подорожувати країнами Європейського Союзу. 

Документ буде безкоштовним, інформацію у ньому вказуватимуть англійською та офіційною мовою країни, яка його видала. Передбачається, що сертифікати визнаватимуть усі члени ЄС, а також Ісландія, Ліхтенштейн, Норвегія та Швейцарія.

Відомо, що паспорт вакцинації буде сертифікатом, який видаватимуть громадянам у трьох випадках:  а) якщо особа вже отримала дві дози вакцини і є повністю імунізованою; б) якщо людина отримала негативний результат тесту на COVID-19; в) якщо особа перехворіла на коронавірус. Такі свідоцтва будуть цифровими (на кшталт нашого додатку "Дія"), однак за необхідності (за вимогою власника) документ можуть надати і у паперовій формі. До того ж обидва види паспорта будуть містити QR-код з основною інформацією і цифровим підписом особи, який засвідчує автентичність документа.

Фото з відкритих джерел

У паспорті вакцинації вказуватимуть дату народження особи, дату видачі паспорта, тип і дату проведення вакцинації/тестування або дату одужання від коронавірусу, а також ідентифікатор самого паспорта. Повідомляється, що враховуватимуть, зокрема, і щеплення від коронавірусу, зроблені препаратами, які не були схвалені для використання на території Євросоюзу. 

Новини за темою: У Міносвіти не виключають обов'язкової вакцинації для вчителів

Сертифікати для вакцинованих та невакцинованих

У березні цього року Європейська комісія презентувала проект "цифрових зелених сертифікатів" (Digital Green Certificate), які мають спростити вільне пересування громадян у межах Євросоюзу. І цього разу повідомляють, що його зможуть отримати не лише вакциновані особи. 

Документ хочуть впровадити тимчасово – від нього відмовляться, коли Всесвітня організація охорони здоров’я офіційно оголосить про завершення пандемії коронавірусу у світі. Щоправда, термін дії "зеленого сертифіката" може розтягнутися на півроку, рік, два роки… 

The New York Times

У прес-службі Єврокомісії зазначили, що сертифікат видаватимуть і тим, хто вакцинований, і тим, хто з якихось причин не зробив щеплення від коронавірусу.

На переконання єврочиновників, це потрібно, щоб запобігти дискримінації людей, які ще не вакциновані. Саме тому у паспорті вакцинації фіксуватимуть і докази вакцинації від коронавірусу, і наявність негативного результату тесту (ПЛР або швидкого антиген-тесту), і докази того, що особа уже перехворіла на коронавірус.

Серед етапів підготовки до запуску паспорта вакцинації можна виокремити такі:

  • Розроблення і затвердження стандартизованого сертифіката – його зовнішнього вигляду, деталей дизайну та елементів, що захищатимуть від підробки;
  • Необхідність створення в Європі бази даних для реєстрації щеплених осіб та персоналізованих QR-кодів для них;
  • Створення механізму для перевірки автентичності таких сертифікатів між країнами - членами Євросоюзу. При цьому механізм має гарантувати конфіденційність кожному громадянину – його персональні дані не має зберігати або передавати країна, що перевіряє осіб на наявність вакцинації.

Новини за темою: За добу в Україні зробили 1,3 тисячі щеплень від коронавірусу, в 11 областях вакцинація не проводилася

Історія питання щодо паспорта вакцинації

У лютому 2021 року, коли світ стикнувся з черговою хвилею коронавірусу, розпочавши разом із тим масову вакцинацію, у Європі заявили, що хочуть впровадити єдиний паспорт про імунізацію від коронавірусу. Ініціатором виступила Німеччина, її підтримали Австрія, Греція, Іспанія, Кіпр, Польща та Італія. За словами канцлера Німеччини Ангели Меркель, на розроблення цифрового сертифіката про щеплення і реалізацію організаційних моментів потрібно три місяці. З того часу минуло уже три місяці, а паспорт ще не готовий. Ймовірно, на втілення технічних нюансів потрібен ще час – якраз до липня. 

Щоправда, у квітні Всесвітня організація охорони здоров’я розкритикувала ідею проекту "паспорта вакцинації". У ВООЗ зазначили, що вакцину не можна сприймати як гарантований засіб захисту від коронавірусу – через недослідженість реакцій організму та відсутність даних про зниження ризику зараження після щеплення.

Голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляйєн ще взимку зазначила, що Євросоюз вважає впровадження паспортів про вакцинацію від коронавірусу медичною необхідністю. Щоправда, у ЄС запевнили, що впровадження сертифіката не означає, що подорожувати зможуть лише ті, хто має паспорт вакцинації.

А комісар Євросоюзу з питань охорони здоров'я Стелла Кіріакідіс назвала ініціативу зі створення паспортів вакцинації важливим кроком, щоб відновити свободу пересування в межах ЄС, забезпечивши безпеку настільки, наскільки це можливо. 

Новини за темою: Україна отримає 50 млн євро від ЄІБ на проведення COVID-вакцинації, - Шмигаль

Як в Україні з паспортом вакцинації?

Український уряд уже анонсував впровадження схожого паспорта вакцинації і в нашій країні. Вони мають підтвердити наявність щеплення від коронавірусу і надати людині можливість подорожувати країнами Євросоюзу.

На початку лютого президент Володимир Зеленський заявив, що Європа не пускатиме на свою територію тих, хто не має щеплення від коронавірусу. А якщо країни Євросоюзу впровадять паспорти вакцинації, то і Україна зробить так само.

На початку травня тоді ще чинний міністр охорони здоров’я Максим Степанов розповідав, що "ковідний сертифікат" можуть запустити в Україні 1 липня для відновлення міжнародних поїздок. У сертифікаті зазначатимуть інформацію про щеплення; негативний ПЛР-тест або про одужання від COVID-19.

Прем’єр-міністр Денис Шмигаль підтвердив, що у майбутньому українці зможуть отримати підтвердження факту вакцинації від коронавірусу у цифровій системі, розробленій Мінцифри та МОЗ.

Мета українського паспорта вакцинації – вільне і безпечне пересування громадян під час пандемії коронавірусу, а також послаблення карантинних обмежень в Україні.

Дані вноситимуть через електронну систему охорони здоров’я, а сертифікат можна отримати у лікаря або згенерувати у додатку чи порталі "Дія". А поки паспорт не впровадили, українці, які уже зробили два щеплення, зможуть отримати паперове міжнародне свідоцтво про вакцинацію за потреби пред’явлення під час перетину державного кордону.

*************

Незважаючи на активне розроблення європейського паспорта вакцинації, поки що невідомо, скільки часу він буде дійсним. На швидкий запуск сертифіката найбільше сподіваються країни, економіка яких залежить від туризму, – так вони хочуть бодай трохи втримати її "на плаву" під час цього літнього сезону. 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.