Витрати COVID-фонду: Скільки грошей витратила Україна на боротьбу з коронавірусом

Топ-новина
Топ-новина
В Україні відзвітували про боротьбу з коронавірусом Фото з відкритих джерел

Україна витрачає гроші на боротьбу з коронавірусом за затвердженим планом

Півтора року в Україні функціонує Фонд боротьби з коронавірусом. Міністерство охорони здоров’я та Кабінет міністрів розпоряджаються коштами, щоб "залатати" найбільш вразливі місця медичної, освітньої, оборонної галузей України. Час від часу світова спільнота фінансово допомагає Україні, поповнюючи ресурси Фонду, тому гроші там завжди є. Інше питання – на що саме витрачають кошти і чи вистачає їх на справді нагальні потреби держави?

Далі розповідаємо, скільки грошей Україна витратила на боротьбу з COVID-19 у 2021 році.

Що відомо про Фонд боротьби з коронавірусом

У березні 2020 року в Україні було офіційно створено Фонд боротьби з коронавірусом. Тоді на його рахунках опинилося 66 мільярдів гривень, які мали б витрачатися на закриття важливих проблем, що поставали перед українським суспільством у той час блискавичного поширення пандемії.

Проте майже одразу стало відомо, що більшу частину "коронавірусних" грошей витрачали не на боротьбу з пандемією, а на соціальні проекти, які мали б фінансуватися з державного бюджету. Йдеться про будівництво доріг, соціальний захист населення і культурні проекти по країні.

Станом на 31 грудня 2020 року з COVID-фонду було використано 63,7 мільярда гривень з передбачених 72 мільярдів. І хоча Кабінет міністрів пообіцяв кожного місяця звітувати про витрати COVID-фонду, поки не вдається чітко структурувати їх. У зв’язку з цим уряд зобов'язав Державну аудиторську службу провести заходи фінансового контролю використання коштів COVID-фонду. 

Новини за темою: Затяжний коронавірус: Вчені встановили, що у кожного 40 хворого симптоми тривають не менше трьох місяців

Скільки Україна витратила за 2021 рік

Днями у Міністерстві фінансів України озвучили суму, витрачену з COVID-фонду на боротьбу з коронавірусом. Це понад 30 мільярдів гривень з 36 мільярдів, передбачених на цей рік.

У відомстві пояснили витрати:

  • 14 мільярдів гривень – на виплати закладам Національної академії медичних наук України за послуги з госпіталізації пацієнтів з COVID-19 (всього передбачено 55 мільйонів гривень на рік);
  • 11,8 мільярдів гривень – на оплату послуг з екстреної та стаціонарної медичної допомоги, наданих пацієнтам з COVID-19, та послуг з вакцинації населення від коронавірусу;
  • 9,8 мільярда гривень – на закупівлю вакцин від COVID-19;
  • 2,9 мільярда гривень – на заходи на соціальну підтримку населення в умовах карантину; 2,5 мільярди гривень – на придбання товарів і послуг для запобігання поширенню COVID-19, крім вакцин (зокрема 1,7 мільярда гривень з місцевих бюджетів);
  • 1,1 мільярда гривень – на виплату допомоги з безробіття;
  • 0,8 мільярда гривень – на виплату матеріального забезпечення у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності;
  • 0,8 мільярда гривень – на доплати до заробітної плати військовослужбовцям Національної гвардії та Державної прикордонної служби, органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейським, медичним та іншим працівникам відомчих закладів охорони здоров’я;
  • 0,5 мільярда гривень – на забезпечення лікарень киснем (всього  спрямовано 0,75 мільярда гривень);
  • 18,3 мільйона гривень – на здійснення заходів з боротьби з COVID-19 у закладах освіти (передбачено 1 мільярд гривень).

Проектом бюджету на 2022 рік передбачається збільшення видатків на надання медичних послуг за програмою медичних гарантій на понад 30 мільярдів гривень порівняно з 2021 роком. 

Новини за темою: У МОЗ назвали три сценарії, як запобігти поширенню коронавірусу

Що показала перевірка COVID-фонду?

У липні 2021 року стали відомі результати аудиторської перевірки Фонду боротьби з коронавірусом. Під час аудиту провели понад тисячу заходів державного фінансового контролю, зокрема 280 ревізійних витрат, 505 перевірок закупівель та 221 моніторинг закупівель. 

Геннадій Пліс Мінфін

Глава Державної аудиторської служби Геннадій Пліс повідомив, що за підсумками аудиту COVID-фонду боротьби з коронавірусом було виявлено фінансові порушення на 418 мільйонів гривень. За словами Геннадія Пліса, про неефективне витрачання коштів не йдеться. Також він розповів про ситуацію, як в одній з лікарень виділили кошти з Фонду на закупівлю препаратів. Головний лікар витратив їх не за призначенням – на кисневу станцію, тому що вона була в той момент потрібнішою для порятунку пацієнтів. І це не є викраденням коштів, а лише нецільовою витратою.

"Він діяв відповідно до ситуації. Формально це порушення, тому що гроші виділяли для інших цілей, але ніхто нічого не вкрав", - прокоментував Пліс.

При цьому 124 мільйони гривень з 418-ти у Держаудитслужбі вважаються викраденими – ці гроші зникли. 

Новини за темою: Лікар назвав симптом, який відрізняє "Дельту" від інших штамів коронавірусу

Скільки витратили з COVID-фонду у 2020 році

Минулого року, перед тим як запрацював COVID-фонд, урядовці зазначали, що кошти з нього мають підготувати систему охорони здоров'я до протидії коронавірусу. Проте в реальності за півроку існування спеціального фонду з наявних 66 мільярдів гривень  на закупівлю апаратів штучної вентиляції легень і на обладнання для приймальних відділень опорних лікарень не пішло грошей взагалі. 

Фото з відкритих джерел

При цьому за даними Міністерства фінансів, станом на 5 жовтня 2020 року з "коронавірусного" фонду всього витратили 28,22 мільярда гривень. З них понад 13 мільярдів гривень було використано на ремонт і будівництво доріг, які вважаються "заходами на запобігання спалахів Covid-19".

Також з "коронавірусного" фонду витратили 8,39 мільярда гривень на соціальну підтримку. З них 6,67 мільярда пішло на виплати з безробіття і 1,71 мільярда – на лікарняні.

З "коронавірусного" фонду також виплачувалися доплати військовослужбовцям Нацгвардії, Державної прикордонної служби та поліцейським – всього 2,44 мільярда гривень, а також 0,9 мільярда гривень – для медичних працівників.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.