Новини » Світ Читать эту новость на русском

Війна близько. Як конфлікт між Китаєм і Тайванем може вплинути на світову політику

Топ-новина
Топ-новина
Війна між Китаєм і Тайванем може початися в будь-який момент Фото з відкритих джерел

Китай вважає Тайвань своєю провінцією, тоді як Тайвань наполягає, що є незалежною державою

Між Китаєм і Тайванем у будь-який момент може початися війна. Зараз небезпека збройного конфлікту в регіоні найвища за останні 40 років. КНР вимагає історичного возз'єднання з Тайванем, але останній бажає бути незалежною державою. Пекін не виключає застосування військового шляху.

Чому виник конфлікт між КНР і Тайванем і як його результат вплине на світову політику - розповідаємо далі.

Причина суперечки 

Конфлікт зародився ще в 1949 році. Після перемоги Комуністичної партії Китаю в громадянській війні з Партією Гоміньдан Чан Кайши (колишній президент Тайваню) і його прихильники оселилися на острові і найближчому до нього архіпелазі Пенху. При цьому флот США не дозволив лідеру комуністів Мао Цзедуну висадити в Тайвані свій десант. Відтоді частина партії Гоміньдан влаштувалася на острові. 

Засновник Китайської комуністичної партії Мао Цзедун Фото з відкритих джерел

Китай же вважає Тайвань (інша назва - Республіка Китай або Китайська Республіка) своєю провінцією і вимагає возз'єднання. Сам же Тайвань вважає себе незалежною державою. Там є власна Конституція, військові і демократично обрані лідери. Тайбей - де-факто столиця Тайваню - має офіційні дипломатичні відносини з 15 державами світу. Більшість з них - у Південній Америці.

США офіційно не визнають незалежність Тайваню з 1971 року. Тоді за підсумками візиту президента Ніксона до Пекіна Вашингтон розірвав дипломатичні відносини з Тайванем. Також КНР отримала місце в Раді Безпеки ООН, яке раніше належало Тайваню. 

Але офіційна позиція США не заважає їм розвивати економічні зв'язки з островом і поставляти туди зброю в рамках прийнятого в 1979 Taiwan Relations Act.

За крок від збройного конфлікту

З початку жовтня Пекін посилає в зону протиповітряної оборони Тайваню безпрецедентну кількість бойових літаків. Жоден з них поки не долетів до острова, але в Міноборони Тайваню побоюються, що в напруженій ситуації хтось може вистрілити помилково.  

Глава відомства Чіу Куо Чен заявив, що небезпека збройного конфлікту в Тайванській протоці зараз найвища за останні 40 років. За його словами, Китай планує вторгнутися на Тайвань в 2025 році. Але технічно Пекін готовий це зробити вже сьогодні. 

Ще в червні міністр закордонних справ Тайваню Джозеф У заявив, що країні необхідно готуватися до можливого збройного конфлікту з Китаєм.  

Фото з відкритих джерел

Нещодавно прем'єр-міністр Тайваню Су Цзен-чан звинуватив Китай у "грі м'язами" і розпалюванні напруженості. А в одній із заяв влада Тайваню закликала Пекін відмовитися від "провокаційних кроків вторгнення, переслідувань і руйнувань".

Останні два роки армія КНР активно нарощує військову міць поблизу Тайваню. Лідер країни Сі Цзіньпін раніше закликав військових "зосередити всі свої уми й енергію на підготовці до війни".

З серпня військові Китаю провели штурмові навчання в районі острівної держави. Армія відпрацювала сценарій великомасштабної операції за участю різних видів військ, зокрема десанту. 

Позиція Китаю

Голова КНР Сі Цзіньпін вважає, що возз'єднання з Тайванем має пройти мирним шляхом. При цьому він натякнув на можливе застосування сили, пояснивши це тим, що китайський народ накопичив великий досвід боротьби з сепаратизмом.

Голова КНР Сі Цзіньпін Фото з відкритих джерел

"Ніхто не повинен недооцінювати тверду рішучість, непохитну волю і величезні можливості китайського народу захищати національний суверенітет і територіальну цілісність. Історичне завдання возз'єднання батьківщини має бути виконане і може бути виконане", - заявив він. 

Сі Цзіньпін підкреслив, що хотів би побачити мирне возз'єднання за принципом "одна країна - дві системи", за аналогією з Гонконгом. 

Вплив Тайваню на політику інших держав

Експерт з питань міжнародної політики Ілія Куса вважає, що Китай все ж може піти на силове захоплення Тайваню. Про це свідчать як останні заяви представників КНР, так і інші фактори.

"Силовий варіант завжди був на столі керівників Пекіна, і від нього ніколи не відмовлялися. Інше питання - ми не знаємо до кінця, наскільки цей варіант є домінуючим. Десятиліттями цей варіант обговорювався. Але останні керівники Китаю завжди віддавали перевагу мирному возз'єднанню з Тайванем шляхом економічної реінтеграції, а не новому захопленню", - пояснив Ілія Куса в коментарі pnk.tv

Новини за темою: Китай має намір допомагати Афганістану при талібах, - МЗС КНР

Загострення конфлікту між КНР і Тайванем вплине не тільки на політику самого Китаю, але і на низку інших держав. Його підсумок може визначити нового лідера на світовій політичній арені. 

"Тайвань є елементом проамериканської антикитайської союзницької дуги, яку Штати намагаються вибудувати навколо Китаю. Його захоплення може створити в ній пролом, яка серйозно посилить Китай в регіоні і завдасть непоправної шкоди американським зусиллям щодо формування в регіоні своєї власної сильної коаліції", - пояснив Ілія Куса. 

Експерт підкреслив, що сьогодні Тайвань - один з небагатьох справжніх повноцінних військово-політичних союзників США. Він стоїть поряд з Індією, яка зараз стає на цей шлях, і Японією. Інші країни поки займають вичікувальну позицію, адже не впевнені в тому, на який бік потрібно ставати. Ситуація з Тайванем може вплинути на їхню політику.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.