Від радіації постраждає не одна країна. Чому Донбас опинився на межі екологічної катастрофи і чим це може загрожувати

Топ-новина
Топ-новина
Донбас через затоплені шахти опинився на межі екологічної катастрофи Фото з відкритих джерел

Радіація проникає в горизонти питної води

У Національній академії наук попередили про серйозну екологічну та техногенну небезпеку через затоплення шахт на Донбасі. Забруднення води радіацією загрожує не лише ОРДЛО, а й підконтрольній Україні, Росії і всій європейській спільноті. Про те, чому Донбас опинився на межі екологічної катастрофи і які це може мати наслідки, - розповідаємо далі. 

Ядерний вибух

Усе почалося ще в 1979 році, коли радянський уряд провів вибух на шахті "Юнком" у н.п. Бунге (колишній Юнокомунарівськ) потужністю 0,3 кілотонни. Метою вибуху було припинення накопичення метану в стовбурах шахти. Також існує версія, що насправді таким чином випробовували ядерну зброю. Документи щодо вибуху досі засекречені.  

Хай там як, після вибуху в шахті утворилася радіоактивна порожнина, з якої постійно потрібно відкачувати воду. У іншому випадку радіація могла потрапити на поверхню і в ґрунтові води.

У 1979 році радянський уряд провів вибух на шахті "Юнком"

Фото з відкритих джерел

Наразі шахта розташована на непідконтрольній українському уряду території Донбасі. До початку конфлікту на сході України воду із шахти постійно відкачували. Але протягом останніх трьох років цього не відбувається. У результаті радіація проникає в горизонти питної води. 

Затоплення шахти

За однією з версій, в ОРДЛО припинили відкачувати воду з шахти через брак коштів. 12 квітня 2018 року спостерігачі СММ ОБСЄ повідомили, що бойовики вирішили затопити шахту "Юнком". 

"Персонал шахти "Юнком" в Бунге (колишній Юнокомунарівськ, не перебуває під державним контролем, 43 км на північний схід від Донецька) повідомив СММ, що деякі з шахтних насосів будуть зупинені орієнтовно 14 квітня, і шахта буде поступово затоплена", - йдеться у звіті СММ.

Тоді ж співробітники шахти повідомили ОБСЄ, що незрозуміло, як ймовірні протікання або підвищений тиск через затоплення шахти можуть загрожувати цілісності капсули. 

20 квітня у звіті ОБСЄ повідомила, що насоси у шахті "Юнком", за допомогою яких регулюється рівень води, прибрали три тижні тому. За словами працівників шахти, помпи, які лишилися, будуть відключені до кінця місяця.

Самі ж спостерігачі не змогли підтвердити дані про демонтоване обладнання у шахті, адже не мали туди доступу.

Тодішній  міністр екології і природних ресурсів України Остап Семерак попередив, що затоплення шахти "Юнком" становить серйозну загрозу для екологічної безпеки не лише України, а й сусідніх країн. Чиновник проінформував європейських парламентарів про надзвичайну ситуацію і наполягав на внесенні цього питання до всіх переговорних груп з врегулювання ситуації на Донбасі. 

Перед цим на ситуацію в регіоні відреагували у США. Прес-секретар Держдепартаменту Хізер Нойерт закликала Росію і представників ОРДЛО діяти відповідально.

Забруднення води радіацією

12 лютого 2021 року глава української делегації в ТКГ Леонід Кравчук під час засідання Радбезу ООН заявив, що небезпечні речовини вже надходять у горизонти питної води на Донбасі. За його словами, регіон на межі екологічної катастрофи.

Через два тижні цю тезу повторив і тодішній віце-прем'єр-міністр - міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Олексій Резніков. Чиновник підкреслив, що про загрозу знають в Організації з безпеки і співробітництва в Європі.

"Головуючий ОБСЄ пан Рама письмово відповів на моє звернення про те, що "ми вбачаємо величезні ризики техногенної катастрофи, пов'язані з радіаційним забрудненням", - повідомив Резніков.

Забруднення води радіацією становить ризик одразу для кількох країн Фото з відкритих джерел

Він попередив, що забруднення води радіацією загрожуватиме не тільки ОРДЛО, а й Росії. Також забруднена вода може потрапити до Чорного моря, а це вже створить ризик для всієї європейської спільноти.

Погіршення ситуації

16 листопада фахівці Національної академії наук України заявили, що загроза радіаційного забруднення на Донбасі лише зростає. Справа у тому, що на непідконтрольних територіях Донецької області є кілька об'єктів, що становлять небезпеку. Йдеться про пункт захоронення радіоактивних відходів (Донецький ПЗРВ), а також про об'єкт "Кліваж" (підземний ядерний вибух 1979 року) на східному крилі шахти "Юнком".

"Регіональний підйом рівня підземних вод і вихід її рівня вище верхніх горизонтів гірських "зшиває" територію всього Донбасу, підконтрольну та непідконтрольну, в єдину, нестійку, небезпечну екотехногенну систему", - заявив учений з НАН, учасник місії МКЧХ Євген Яковлєв.

Новини за темою: ТКГ погодила доступ МАГАТЕ до ядерних об'єктів Донбасу

Наразі на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей розташовано 80% усіх вугільних шахт та близько третини з них затоплено ґрунтовими водами.

За даними ЦГЗ, на Донбасі приблизно 40-60 шахт затоплені. Забруднена вода з них може потрапити у криниці звичайних людей.

Інші екологічні проблеми Донбасу

Однак не лише затоплені шахти становлять екологічну небезпеку. Ще один небезпечний об’єкт – горлівський "Стирол". До початку збройних дій підприємство спеціалізувалося на виробництві аміаку, карбаміду, аміачної селітри, полістиролу, а також неорганічних солей і органічних смол. У 2014 році завод припинив роботу і заявив про очистку цехів від аміаку. Та якщо речовина там досі зберігається, то під час обстрілів можуть виникнути важкі екологічні наслідки. 

“Смертність може досягати 50-60%. Це безпосередньо у місці аварії. В залежності від напрямку повітря вже постраждають інші території", - заявив "РБК-Україна" завідувач відділу факторів виробничого та навколишнього середовища Центру громадського здоров’я МОЗ Анатолій Оперчук.

Хімзавод "Стирол" в Горлівці Фото з відкритих джерел

Оцінити ситуацію на “Стиролі” немає можливості, адже українських та міжнародних експертів туди не підпускають. 

Ще одна проблема - зниження рівня води у водоймах. Зокрема, міліють річка Біла та Ісаківське водосховище у Луганській області. 

У квітні Державна екологічна інспекція виміряла радіаційний фон у містах Новолуганське, Авдіївка, Маріуполь та Торецьк, які є об’єктами підвищеної небезпеки. Втім, що стосується ОРДЛО, то там об’єктивно оцінити ситуацію майже неможливо. Адже протягом семи років туди не мають доступу ні офіційні представники України, ні міжнародні експерти. 

***

Екологічні проблеми Донбасу є предметом засідань Тристоронньої контактної групи та обговорюються на міжнародній арені. Наразі Україна вимагає допустити до небезпечних об’єктів експертів міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ), але в ОРДЛО не дають згоди. 

У березні Мінреінтеграції заявило про плани розпочати моніторинг екологічної ситуації на непідконтрольних територіях за допомогою супутникових зйомок. Отримані матеріали планують використовувати для моніторингу змін та оцінки збитків.

Однак, якщо у найближчі місяці ситуацію на небезпечних об’єктах не вдасться взяти під контроль, наслідки можуть бути катастрофічними.  

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.