Вартість землі в Україні: Скільки коштуватимуть ділянки через п'ять років

Топ-новина
Топ-новина
Фото з відкритих джерел

З часом земля в Україні прогнозовано дорожчатиме

Ринок землі працює в Україні два з половиною місяці і за цей час деякі питання стосовно придбання землі отримали практичне вирішення. Приміром, уже відомо, кільки коштує ділянка у тому чи іншому регіоні Україні. Проте ціна угідь не буде завжди незмінною. Експерти зазначають, що протягом наступних п’яти років земельні ділянки в Україні мають зрости у ціні і показник зростання буде немалий.

Далі розповідаємо, як розвивається ринок сільськогосподарських земель в Україні і які перспективи зростання вартості наділів. 

Скільки зараз коштує земля в Україні

Станом на 2021 рік і протягом ще трьох років власником земельної ділянки у нашій країні може стати будь-яка фізична особа, котра є громадянином України. З 2024 року доступ до купівлі-продажу земель відкриється і для юридичних осіб. 

У вересні середня вартість одного гектара землі в областях, де фіксується найбільший попит на ділянки, тобто у Полтавській, Сумській і Чернігівській, становить від $1200 до $1250. 

Загалом на формування вартості кожної окремої земельної ділянки впливає і надалі впливатиме її нормативна грошова оцінка, площа, місцерозташування, середня врожайність та орендна плата. 

Щоб визначити економічно зважену вартість сільськогосподарської землі, необхідно врахувати поточну орендну плату за землю (як дохід від розміщених інвестицій) і ставку по довгострокових кредитах в іноземній валюті (як критерій оцінки використання грошових коштів). 

Ринок землі в Україні розвивається Фото з відкритих джерел

У 2020 році середній розмір орендної плати за землю становив 3425 гривень за 1 гектар, а ставка по довгострокових кредитах в іноземній валюті – 6,7%. Таким чином, за вказаною формулою виходить, що економічно обґрунтована середня вартість землі в Україні становить 51,2 тисячі гривень за 1 гектар. 

Проте, незважаючи на те, що ділянки в Україні уже продаються, все ж кількість укладених угод купівлі-продажу замала, щоб говорити про сформовану ринкову ціну на сільськогосподарські угіддя. 

Новини за темою: Прицінюються і обкатують схеми: Як в Україні працює ринок землі

Як зміниться ціна на землю в Україні

Враховуючи те, що протягом кожного наступного року змінюватиметься нормативна грошова оцінка земельних ділянок, їхня врожайність та орендна плата, то очікувано і вартість угідь змінюватиметься. Експерти кажуть про зміну у контексті подорожчання. І йдеться про показник у 20% – фахівці певні, що земля в Україні дорожчатиме щороку на 20%. Зрештою, протягом наступних п’яти років цінник сягне позначки у $2200 за 1 гектар.

Такі прогнози небезпідставні. Справа у тому, що ринок землі в Україні відкрився пізніше, ніж в інших східноєвропейських країнах, приміром, у Польщі чи Болгарії. Тому експерти у формуванні прогнозів дивляться на їхній досвід: там протягом перших чотирьох років після відкриття ринку приріст до вартості угідь був 20% щороку. Тож аналогічний сценарій зростання вартості ділянок розглядають і в Україні.

Очільник Мінагрополітики України Роман Лещенко

Фото з відкритих джерел

Міністр аграрної політики України Роман Лещенко закликав українців не поспішати з продажем земельних наділів, а почекати рік-два, щоб виручити максимально можливу суму. Чиновник аргументує свою думку тим, що ціна зростатиме на 7-10% на рік. Він прогнозує, що до кінця поточного року середня вартість 1 гектара землі становитиме близько 50 тисяч гривень.

Зараз попит на землю перевищує пропозицію – українці хочуть купити ділянку, розуміючи, що це надійна і стала інвестиція. Натомість власники землі не поспішають її продавати, а обирають краще здати в оренду – наразі це вигідніше рішення.

Орендна плата за один гектар сільськогосподарської землі становить приблизно $200, тобто за 10-15 гектарів можна отримати за рік від $2000 до $3000. І звісно, з кожним роком ця сума зростатиме. При цьому земля залишатиметься у власності господаря, яким зможе постійно заробляти на ній.

"Закликаю громадян України не поспішати з продажем. Я вважаю, що українська земля недооцінена і вартість буде рости на 7-10% на рік, орендна плата буде також рости. Я закликаю українців працювати на своїй землі або здавати її в оренду", - зазначив Роман Лещенко.

Новини за темою: "Той, хто був бідним, стане ще біднішим": Українці розповіли, що думають про ринок землі

Де і скільки землі уже купили?

Станом на середину вересня кількість укладених угод купівлі-продажу сільськогосподарської землі перетнула 15 тисяч. У Міністерстві аграрної політики зазначили, що найбільше таких договорів було укладено у Кіровоградській, Харківській та Полтавській областях. За ними слідують Дніпропетровська, Херсонська та Вінницька області.

Ціна земель залежатиме і від цільового її використання Фото з відкритих джерел

Повідомляється також, що подали заяву для отримання доступу до державного земельного кадастру 4943 нотаріуси. Всього було подано 5552 заяви, з них узгоджено 4905, у черзі на розгляд – 6, а вже отримала відмову 641 заява. 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.