Вартість електроенергії в Україні: Як можуть змінитися тарифи на світло з 1 серпня

Топ-новина
Топ-новина
Тарифи на електроенергію, скоріш за все, зростуть Фото з відкритих джерел

Реальна ціна за кіловат електроенергії не має перевищувати 3,9 гривні

Наразі в Україні актуальною залишається єдина ціна на електроенергію для побутових споживачів по всій країні. Проте зовсім скоро – з 1 серпня – ціни можуть поповзти догори. Відомо, що уряд уже розглядає декілька варіантів перегляду вартості електроенергії.

Далі розповідаємо, як зміняться тарифи на електричну енергію для побутових споживачів та коли в Україні розпочалася епопея зі стрибками цін на світло.

Коли переглянуть тарифи на електроенергію 

Наприкінці червня цього року Кабінет міністрів України офіційно продовжив механізм спеціальних зобов'язань щодо забезпечення електроенергією населення. Разом з тим урядовці зберегли вартість електроенергії для побутових споживачів у розмірі 1,68 грн/кВт⋅год. Уряд ухвалив відповідну постанову № 659 від 29 червня

Документ вносить зміни до постанови уряду № 483 від 5 червня 2019 року "Про затвердження Положення про покладання спеціальних обов'язків (ПСО) на учасників ринку електричної енергії для забезпечення суспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії".

Чинний механізм спеціальних зобов'язань і тариф на електроенергію для населення діятиме до 1 серпня цього року без змін – тобто ще півмісяця. Уряд постановив таке, бо потребує додаткового часу, щоб коректно розрахувати модель фінансової стабільності учасників ПСО і забезпечити тривалий стійкий ефект.

Взагалі головна причина перегляду тарифів на електроенергію – це ціна на вироблення електричної енергії. За тарифу 1,68 грн за кВт/год, тобто того, що передбачений ПСО, за доставку доводиться платити 1,51 грн за кВт. Таким чином, на вироблення одного кіловата електроенергії "залишається" лише 18 копійок. При цьому реальна вартість одного кіловата електроенергії має становити близько 3,5-3,9 грн за кВт/год. 

Новини за темою: Юрій Бойко: Замість зниження тарифів влада пропонує людям збільшення податків і легалізацію каннабісу

Як може зрости вартість електроенергії

Поки що (станом на середину липня) офіційних заяв від уряду щодо встановлення нових підвищених тарифів на електроенергію немає. При цьому відомо, що розглядають кілька сценаріїв підвищення цін на електроенергію.

І варіант – чотири групи споживачів. У Кабінеті міністрів обговорюють сценарій зміни тарифів, за якого усі споживачі поділяються на чотири категорії залежно від обсягів споживання енергоресурсу. До речі, раніше прем’єр-міністр Денис Шмигаль підтвердив, що тариф на електроенергію буде диференційованим.

Експерт з ЖКГ Олег Попенко припустив, якими будуть тарифи:

  • При споживанні до 100 кіловат-годин – 1-1,20 грн;
  • При споживанні 100-300 кіловат-годин – 1,68 грн;
  • При споживанні 300-500 кіловат-годин – 2,30 грн;
  • При споживанні від 500 кіловат-годин – 3,50 грн.

ІІ варіант – поетапне підвищення тарифу. Ще у квітні Національна комісія з регулювання енергетики і комунальних послуг надала прогноз, згідно з яким тариф на електричну енергію може зрости на 30%. Тоді уже цього року він сягне 2,22 гривні за кіловат, а у 2023 році ціна становитиме 3,48 гривні за кіловат. 

Українці платитимуть за світло більше Фото з відкритих джерел

ІІІ варіант – тариф залежить від регіону. Заступник міністра енергетики України Юрій Бойко припустив, якими мали б бути реальні тарифи цьогоріч у травні. Найдешевше платили б жителі Києва та Дніпропетровської області – від 2,60-2,96 гривні за кіловат. Найдорожче електрика обійшлася б жителям Івано-Франківської та Луганської областей – 3,70-4 гривні за кіловат. Така диференціація по областях пов’язана з різним тарифом на розподіл: у Києві він найнижчий, а, приміром, у Луганській області – найвищий. 

Новини за темою: Новий опалювальний сезон: Як Україна готується до зими та чи варто очікувати підвищення тарифів на послуги ЖКГ

Як змінювалася вартість електроенергії в Україні

Епопея підвищення вартості електричної енергії розпочалася ще у 2015-16 роках. Якщо у 2014 році споживачі платили за перші 100 кВт лише 31 копійку, то у 2015 році вартість зросла. Тоді затверджено дворічний графік зростання тарифів на електроенергію для населення. Таким чином, тарифи мали довести до ринкового рівня і зрівняти з тарифами для промислових споживачів.

Отже, вже з квітня 2015 року українські побутові споживачі платили по 36,6 копійок за кіловат, а у вересні того ж року – по 45,6 копійок за кіловат. У 2016 році перші 100 кВт розраховували по 57 копійок, а з березня 2017 року – по 90 копійок за перші 100 кВт та по 1,68 грн/кВт за решту обсягів споживання за місяць.

Після змін у 2017 році Міністерство енергетики України кілька разів заявляло про майбутнє зростання тарифів на електроенергію для населення. Проте перегляд цін здійснили лише у січні 2021 року: Кабмін скасував пільговий тариф "На перші 100 кіловат" і встановив повністю фіксовану ціну для побутових користувачів на рівні 1,68 грн/кВт.

Разом з тим влада досі розглядає різні варіанти підвищення цін на електроенергію. При цьому очевидним залишається той факт, що споживачам доведеться платити за світло більше, ніж зараз. Детальніше про те, чому після червня уряд гарантовано збільшить вартість кіловата, читайте у нашому великому ексклюзивному матеріалі за цим посиланням.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.